ATM'de unutulan kartla para çekmişti, cezası belli oldu! Yargıtay'ın kararı, benzer davalara emsal olacak

ATM'de unutulan kartla para çekmişti, cezası belli oldu! Yargıtay'ın kararı, benzer davalara emsal olacak

Yargıtay, ATM'de unutulan kartla yapılan para çekme işleminin basit bir hırsızlık değil, bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle nitelikli hırsızlık olduğu itirazını değerlendirerek nihai kararını verdi. İşte detaylar...

Yargıtay 8. Ceza Dairesi, ATM'de unutulan banka kartından para çeken sanığa 'hırsızlık' suçundan verilen cezaya, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, eylemin daha ağır cezayı gerektiren 'bilişim suçu' kapsamında sayılması istemiyle yaptığı itirazı reddetti.

Dairenin kararına göre, Samsun'un Bafra ilçesinde bir kadın, banka hesabından para çektikten sonra kartını ATM'de unutarak buradan ayrıldı.

Kadının arkasında sırada bekleyen kişi, kartın ATM'de olduğunu gördü ve işleme devam ederek hesaptan 480 TL çekti. Kart sahibi kadın, bir süre sonra kartını almak için geri döndüğünde hesabından para çekildiğini fark ederek şikayetçi oldu. Kamera kayıtları incelenerek kimliği tespit edilen kişi hakkında kamu davası açıldı.

Davaya bakan Bafra 2. Asliye Ceza Mahkemesi, eylemin 'hırsızlık' suçu kapsamında olduğunu belirterek, sanığa, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 245. maddesinde yer alan ve 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasını öngören 'banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması' suçundan ceza verdi. Yerel mahkemenin kararı Yargıtay 8. Ceza Dairesi tarafından onandı.

BAŞSAVCILIKTAN 'NİTELİKLİ HIRSIZLIK' İTİRAZI

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, mahkumiyet kararına, sanığın eylemini bilişim sistemlerini kullanılarak işlediği gerekçesiyle itirazda bulundu.

Bilişim sistemleri kullanılarak yapılan hırsızlığın 'suçun nitelikli hali' olduğuna ve daha ağır cezayı gerektirdiğine işaret edilen itirazda, verilen mahkumiyetteki suç değerlendirmesinin bu yönde yapılması gerektiği ifade edildi.

'Bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle nitelikli hırsızlık' suçunu düzenleyen TCK'nin 142. maddesinin 2. fıkrasının e bendinde, atılı suçu işleyene 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası verilmesi öngörülüyor.

YARGITAY SON KARARI VERDİ

Yargıtay 8. Ceza Dairesi, inceleme sonucu, sanığın eyleminin hırsızlık suçu kapsamında 'banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması' olduğunu tespit etti ve oy çokluğuyla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın itirazını reddetti.

Dava konusu olayda sanığın, mağdur kadının ATM'de unuttuğu banka kartı aracılığıyla hesaptan para çektiği, banka kartını ele geçirmediği ve sonrasında da elinde bulundurmadığı aktarılan kararda, eylemin, TCK'nin 141. maddesinde düzenlenen hırsızlık suçu kapsamında olduğu belirtildi.

Sanığın kartı ele geçirmediği, bunun bilişim sistemlerini kullanmak olmadığı ifade edilen kararda, itirazın bu nedenle reddedildiği aktarıldı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN