Bağ-Kur'lu EYT'lilere hayatının fırsatı! Böyle şans hayatta bir kez gelir: Faizler olduğu gibi siliniyor

Bağ-Kur'lu EYT'lilere hayatının fırsatı! Böyle şans hayatta bir kez gelir: Faizler olduğu gibi siliniyor

EYT düzenlemesi için gün sayan vatandaşlar prim borçları hakkında yapılan açıklamaları da yakından takip ediyor. SGK ve Bağ-Kur primlerinin yapılandırılacağı açıklaması gündeme bomba gibi düştü. Yapılandırma kapsamında faizlerin silineceği söylenirken açıklama için gözler Başkan Erdoğan'a çevrildi. İşte konu hakkında merak edilen tüm detaylar…

Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren açıklamalar peş peşe geliyor. EYT düzenlemesi kapsamında Bağ-Kur'lu vatandaşlara 2 müjde verildi. Yapılandırma kapsamında faizlerin %90'ının silineceği söylenirken taksitlerde ise uzun vade seçeneği sunuluyor. 2021 yılından önce borçları ile birlikte silinen prim günlerine ihya edecek olan EYT'liler yapılandırma kapsamında yer alıyor. İhyada olduğu gibi borçlar için de peşin ödeme ile faizlerin silineceği belirtirdi. Yapılandırma kapsamında borç yükü faiz indirimleri ile birlikte üçte bir oranında azalacak. Bu kapsamda 150.000 TL ödeme yapan Bağ-Kur'lular 100.000 TL ödeme yapmış olacak. İşte konu hakkında merak edilen tüm detaylar…


PRİM BORÇLARI YAPILANDIRILIYOR


Gerçekleştirilen Kabine Toplantısının ardından açıklanacak olan yapılandırma düzenlemesi için gözler Başkan Erdoğan'a çevrildi. Başkan Erdoğan tarafından yapılan açıklama kapsamında vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, SGK, belediyeler, il özel idareleri gibi kurumların kamu alacaklarının yeniden yapılandırılacağı belirtildi. Bu kapsamda kanun hazırlandığını ifade eden Erdoğan, vatandaşların ve şirketlerin vergi ve prim yükümlülükleriyle birlikte kamu kurum ve kuruluşların borçlarının da kaldırılacağını aktardı.

paralar-1.jpg Bu borçlar kapsamında belirli oranlarda güncelleme yapılacağını söyleyen Başkan Erdoğan, taksitle ödeme imkanı sunulduğunu da belirtti. Davalı vergi ve prim dosyalarının da yapılandırma kapsamında yer aldığının altını çizen Başkan Erdoğan, teklif kapsamında matrah artırımı işletme kayıtları gibi düzeltmelerin de yapılacağını aktardı.

EMEKLİ VATANDAŞLAR İÇİN STATÜ ÖNEMLİ

Emekli uygulamalarında daha önce uygulanan 60 aylık kesinti kolay emekliliğin yolunu açıyor. 2023 yılında EYT kapsamında emekli olacak vatandaşlar %30 zam oranından yararlanabiliyor. Aylıklarda herhangi bir kesinti olmayacağının altı çizildi. Emeklilik planlaması kapsamında borçlanma için vatandaşların elini çabuk tutması gerektiği belirtiliyor. Hangi statüden emekli olunacağı da önemli bir yere sahiptir. EYT düzenlemesi ve borç yapılandırma kapsamında akıllara takılan soruların yanıtları şu şekildedir:

BAĞ-KUR'LULAR EYT YASASINDAN NASIL YARARLANACAK, PRİM BORCU YAPILANDIRILABİLECEK Mİ?


EYT düzenlemesi ile Bağ-Kur'lu olan kadınlar 7.200 erkekler ise 9.000 prim günü ile emekli olmaktadır. Kadınlar 50, erkekler de 55 yaşını doldurduğunda 5.400 prim gününü tamamlanması durumunda emekli olabiliyor. Yapılandırma SGK'da olan prim borçlarını kapsamaktadır. Dondurulmuş olan süreleri ihya edilecek olan Bağ-Kur’lular da yapılandırma kapsamında yer alıyor.

para-001.jpg

BUGÜN İTİBARİYLE EMEKLİLİK PLANLAMASINI NASIL YAPMALIYIM?


Teklifin meclisten geçmesi durumunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlanacağı belirtildi. Önemli aşamalardan biri hangi statüden emekli olunacağıdır. Borç yapılandırmasında bulunan kişilerin 3.600 prim gününü tamamlaması gerektiğinin altı çizildi. Prim günlerini tamamlayan kişiler ise e-devlet veya SGK il ve ilçe merkezlerine başvuru yapabilmektedir. Doğum sonrasında yarı zamanlı çalışan devlet memurları da borçlanma kapsamında yer alıyor.

SALGINDA PRİM GÜNÜ EKSİK OLANLAR İÇİN DÜZENLEME OLACAK MI?


Türkiye'deki yasalar kapsamında işsizlikte geçirilen süreler borçlanma kapsamında yer almıyor. Salgın sürecinde bazı işyerleri kapanırken bazıları ise yarı zamanlı hizmet sağladı. Bu sürelerin de borçlanma kapsamında yer alması için talep her geçen gün artıyor. Bu süreç emeklilikte 2 yıl ötelemeye neden olmaktadır. Bu kapsamda salgın sürecinin düzenlemede yer alıp almayacağı Meclis kararına bağlıdır.

para-almak-1.jpg

PRİM BORCU OLANLARA KOLAYLIK SAĞLANACAK MI?


EYT düzenlemesi için Bağ-Kur ihya borçlanması önemli bir yere sahiptir. EYT düzenlemesi ile süre canlandırılırken tamamının satın alınması da zorunlu olmaktadır. İhya ise asgari ücret üzerinden hesaplanıyor. 2022 yılında Bağ-Kur ihyası için başvuruda bulunan kişiler günlük 74.41 TL öderken şimdilerde bu ücret 115 TL olarak görülmektedir. Geçmiş dönemlerin satın alınması ile birlikte Faizler ve silindiğinde vatandaşlar ciddi bir rahatlama yaşayacak. Bu kapsamda borçların üçte biri azalıyor.


EYT'LİLERİN AYLIKLARINDA KESİNTİ VAR MI, YÜZDE 30 ZAM YANSIYACAK MI?


EYT düzenlemesinde yer alan çalışanların aylıkları için farklı bir hesaplama söz konusu değildir. TÜFE ve refah payı dikkate alınarak ödeme yapılır. Yılbaşında güncellenen rakamlar kapsamında %30 olarak açıklanan emekli zamlarından herkes yararlanacak. Emekli vatandaşlar emekliliğe ayrıldığı yıldaki maaş farkı için geçerli olan katsayıların tamamından yararlanır. Emekliliğini bir yıl erteleyen kişiler içinde 2008 yılından beri uygulamada olan güncelleme ile hesap yapılır. 2023 yılında emekli olacak vatandaşların maaşlarında herhangi bir kesinti olmayacak.

para-vermek.jpg
DAHA ÖNCE OLDUĞU GİBİ PRİM BORÇLARINI ÖDEMEK İÇİN KREDİ DESTEĞİ VERİLECEK Mİ?


Yapılandırma paketi kapsamında SGK kamu bankaları ile bir anlaşma yapabilir. Prim gününü tamamlamak için yeterli birikmişi bulunmayan emeklilerin aylıklarında kesinti yapılabilir. Yani kredi başvurusunda bulunan emekliler geri ödemeyi maaşları üzerinden yapabilir. Bu kapsamda 60 ay vade seçeneği ile ödeme imkanı sunulurken birçok vatandaşın da emekli olması sağlanacak.


ASKERLİK, DOĞUM BORÇLANMASI HAKKI OLAN HERKES HİZMET BORÇLANMASI YAPMALI MI?

Sigorta başlangıç tarihinin geriye çekilme hakkı ortaya çıktığında ya da prim gününün eksik olması durumunda hizmet borçlanması yapılabilir. Prim günü eksik olmayan ya da başlangıç tarihinin geriye çekilmediği durumlarda borçlanma yapmanın da bir anlamı olmuyor. Emekli aylıklarını yükseltmek için yapılan borçlanmalar ödenen maliyeti çoğu zaman karşılamıyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN