Bu telefonlar vergisiz satılacak: Yarı yarıya ucuz olacak! İşte marka marka vergisiz alınabilecek telefon modelleri

Bu telefonlar vergisiz satılacak: Yarı yarıya ucuz olacak! İşte marka marka vergisiz alınabilecek telefon modelleri

Bir defaya mahsus olmak üzere üniversite öğrencilerine vergisiz akıllı telefon satılmasına ilişkin çalışmalarda sona gelindi. Peki, vergisiz cep telefonu satışı ne zaman? Vergisiz telefon ne zaman alınabilecek? Hangi telefonlar vergisiz alınabilecek? Vergisiz hangi telefonlar alınır? İşte, vergisiz satılacak telefonlar...

Vergisiz telefon düzenlemesiyle ilgili yeni detayların ortaya çıkmasının ardından Türkiye'de üretimi yapılan modeller belli oldu. Buna göre, yerli telefonlar giriş ve orta segmentte yer alırken fiyatları 3 ila 17 bin TL arasında değişiyor. Düzenleme sonrası fiyatlarda ortalama yüzde 50 gerileme bekleniyor. Bu telefonlar kağıt üzerinde ithal telefonlardan geri kalmıyor ancak 'yazılım' ve 'işlemci' gibi konularda çok iyi değiller. Öğrenciler ise düzenlemenin ithal telefonlarda da geçerli olması konusunda ısrarcı.

Hürriyet'ten Taylan Özgür Dil'in haberine göre, yaklaşık 7 milyon üniversite öğrencisinin yararlanacağı 'vergisiz telefon' yasal düzenlemesi için harekete geçildi. Bakanlık yetkilileri Türkiye'de üretimi olan şirketlerle görüşmeler yaparak projeye dahil olabilecek modelleri belirlemeye başladı. Buna göre, vergisiz telefon kapsamına girecek bazı akıllı telefonların Samsung Galaxy A52, General Mobile Phoenix 5, Oppo Reno 5 Lite, Casper VIA X30 Plus, Reeder (S19 Max Pro S, S23 Pro Max, S19 Max Pro, S19 Max), Redmi Note 10S, TCL L7, OMIX X5, Vivo Y21S, Realme C21Y gibi Türkiye'de üretilen modellerden oluşması bekleniyor. Düzenlemenin yürürlüğe girmesi ise Meclis'in açılacağı ekim ayını bulacak.

VERGİSİZ TELEFON FİYATLARI NE KADAR?

Sektör yetkililerinden edindiğimiz bilgilere göre, söz konusu akıllı telefonlardan yüzde 20 KDV ve matrah limitine göre yüzde 25, 40, 50 arasında değişen ÖTV alınmayacak. Yüzde 12'lik TRT bandrolü ile yüzde 1'lik Kültür ve Turizm Bakanlığı ise alınmaya devam edilecek. Şu anda Türkiye'de üretilen akıllı telefonlar, sahip olduğu özellikleri bakımından giriş ve orta segmentte yer alıyor. Bu telefonların fiyat aralığı 3 bin TL ila 17 bin TL arasında değişiyor. ÖTV ve KDV’nin çıkarılmasıyla birlikte Türkiye'de üretilen telefonların fiyatında ortalama yüzde 50 düşüş bekleniyor. Örneğin, satış fiyatı 16 bin 499 TL olan General Mobile Phoenix 5'in vergisiz fiyatının 6 bin 599 TL'ye kadar gerileyeceği tahmin edilirken, 10 bin 999 TL olan Casper VIA X30 Plus'ta fiyat 4 bin 399 TL'ye kadar düşebilir.

HANGİ TELEFONLAR VERGİSİZ ALINABİLİR?

vergisiz-satilacak-cep-telefonlari.jpg

VERGİSİZ YERLİ TELEFONLAR HANGİLERİ?

Türkiye'de üretilen telefonların teknik özellikleri kağıt üzerinde ithal telefonlara yaklaşıyor hatta kamera, batarya kapasitesi ve depolama gibi bazı noktalarda geçiyor ancak öğrenciler tarafından bu telefonlar pek tercih edilmiyor. Çünkü, hem Apple hem de Samsung özellikle üst segmentte 'yazılım' ve 'işlemci' gücüyle rakiplerinin önüne geçiyor. Kullanıcılar sürekli kullandığı popüler uygulamalara fotoğraf, video veya veri yüklerken daha sorunsuz bir deneyim yaşayabiliyor. Yine kulaklık, tablet, saat ve bulut servisleri gibi kullanıcıyı bir ekosisteme dahil etme konusunda da ilerdeler. Gerek sektör uzmanları gerekse de görüştüğümüz öğrencilere göre en önemli etken ise özellikle gençlerde yaygın gözlemlenen 'marka' algısı.

ÖĞRENCİLER NE DİYOR?

İpek Yüksel (18): Yurt dışında öğrenciler en üst düzeydeki telefonları daha uygun koşullarda alabiliyor. Biz neden çok kullanılmayan ve gerçekten ihtiyacımızı karşılamayan telefonlarla sınırlandırılıyoruz anlamıyorum. Bunun yerine yerli veya ithal gözetmeksizin bir düzenleme yapılmasını isterdim. Örneğin, ben bir Apple tablet kullanıyorum ve gerçekten hayatımda kullandığım en kullanışlı cihazlardan birisi. Kalemiyle resim çizebiliyorum. İndirdiğim testlere hızlıca erişebiliyorum.

Ensar Odabaşı (18): Bu konu ilk kez gündeme geldiğinde tüm telefonları kapsayacak sanmıştım. Apple olsun Samsung olsun bunları kapsayabilir demiştim. Açıkcası sadece Türkiye'de üretilen telefonları kapsayacağını öğrendiğimde biraz hayal kırıklığına uğradım. Daha kaliteli ürünler ve modeller dahil edilmeliydi. Benim mesela şu an kullandığım telefon eski bir model olmasına rağmen vergisiz alınacak telefonlardan daha iyi olduğu için, bu düzenlemenin ihtiyacımı karşılayacağını sanmıyorum.

Can Köker (18): Bizim kullandığımız uygulamalarla en uyumlu çalışan telefonlar şu anda Apple ve Samsung gibi akıllı telefonlar. Kameraları çok iyi. Biz de öğrenciler olarak ilk etapta vergisiz telefon alabileceğimizi duyduğumuzda bu telefonların da dahil olacağını zannetmiştik ve çok sevinmiştik. Türkiye'de üretilen telefonları kapsayacağı biraz bizi üzdü açıkçası. Tabii ki ihtiyacı olan için önemli bir düzenleme ancak benim ihtiyacımı maalesef karşılamıyor.

KİMLER VERGİSİZ TELEFON ALABİLİR?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, önceki gün Hürriyet'e yaptığı açıklamada vergisiz telefon düzenlemesiyle ilgili şu detayları vermişti:

* Türkiye'de üretilen telefonları kapsayacak ve üst sınır bulunacak.

* Proje kapsamındaki telefonlar yarı fiyatına alınabilecek.

* Açıköğretim ve yüksek lisans dahil tüm öğrencileri kapsayacak.

* Alınan telefonu iki yıl başkası kullanamayacak.

* Aylık 10 GB ücretsiz internet hizmeti de sağlanacak.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN