Buğday alım fiyatları yükselecek mi? TMO'dan çiftçilerin beklediği açıklama: Zam geliyor mu?

Buğday alım fiyatları yükselecek mi? TMO'dan çiftçilerin beklediği açıklama: Zam geliyor mu?

Türkiye'de her şeyin içerisinde bulunan buğday için belirlenen fiyatlar çiftçileri memnun etmedi. Buğday alım fiyatlarını düşük bulan çiftçiler zam istedi. Konu hakkındaki açıklama ise Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal’dan geldi. Peki, buğday alım fiyatlarına zam geliyor mu? İşte merak edilen soruların yanıtı…

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, buğday alım fiyatlarını desteklerle birlikte maliyeti çok üzerinde olduğunu belirterek üretimi sürdürülebilirliği, iç ve dış piyasa fiyatlarıyla tüketici fiyatlarını dikkate alanı olarak belirlendiğini söyledi.27 Nisan'da başlayan buğday hasadı ile birlikte 29 Nisan tarihinde başlayan arpa hastalığını işaret eden Güldal, Akdeniz'de hasadın tamamlandığını belirtti. Güney Doğu ve Ege bölgelerinde yoğun olarak devam eden hasat sürecinin İç Anadolu ve Marmara Bölgesi'nde yeni başladığını söyledi. Doğu Anadolu Bölgesi'nde ise hasadın henüz başlamadığına değinen Güldal hububat hasadının %14 seviyesinde olduğunu aktardı.

BUĞDAY ALIM FİYATLARI NE KADAR?

TMO tarafından belirlenen buğday alım fiyatlarına değinen Güldal,"Ekmeklik buğdayda ton başına, 1. grup 9 bin 750 lira, 2. grup 9 bin 250 lira, 3. grup 8 bin 750 lira ve düşük vasıflı ise 8 bin liradır. Makarnalık buğdayda ise 1. grup 10 bin 500 lira, 2. grup 10 bin lira, 3. grup 9 bin 500 lira ve düşük vasıflısı ise 8 bin 750 liradır. Görüldüğü üzere kaliteli buğday üretimi teşvik edilmektedir. Buğdayda ton başına 1750 lira olan destekten Çiftçi Kayıt Sistemi‘ne kayıtlı ve satışını belgelendiren bütün çiftçiler faydalanabilecek." dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisi, 2023 hububat alım detaylarını belirledi | Harman Time

ALGILARA SON NOKTAYI KOYDU

Bazı yorumlarda düşük fiyatlı üretimlerin dikkate alındığını dile getiren Güldal, piyasa aktörleri tarafından düşük grup ve düşük vasıflı ürünlerin fiyatını söyleyerek piyasada düşüş olduğunu ve TMO'nun açıklaması ile birlikte piyasa düştü algısının doğru olmadığını aktardı. Buğday fiyatları hasat oranı arttıkça piyasa şartları gereği ile miktarda düşüş olabildiğini dile getiren Güldal, “Şayet fiyat açıklanmamış olsaydı üreticilerimiz aleyhine fiyat oluşumları ortaya çıkabilecekti. Dolayısıyla üreticilerimizin buna kesinlikle itibar etmemelerini rica ediyoruz. Üreticilerimiz tereddütleri halinde TMO işyerlerinden ürünlerinin kalitesi ve fiyatı noktasında destek ve bilgi alabilirler." ifadelerini kullandı.

Buğday ve arpa üreticilerine TMO alım primi desteği ödenecek

MALİYET DİKKATE ALINARAK HAZIRLANIYOR

Hububat alımlarında verim ve maliyet unsurları dikkate alınarak belirlenen fiyatlara dikkat çeken Güldal, fiyatların 2024 yılı kapsamında bakanlık, akademisyenler ve ilgili sivil toplum kuruluşları tarafından ülke tarafından ortalama veriler ve maliyet unsurlara dikkate alınarak belirlendiğini söyledi.

Buğday alım fiyatlarının desteklerle birlikte maliyeti çok üzerinde olduğunu dile getiren Güldal, maliyet hesapları doğrultusunda üreticilerin maliyetlerini düşürmek amacıyla veriler mazot, gübre ve tohum destekleri olmak üzere birçok alanda sürdürülebilirliği arttırmak amacıyla faaliyet gösterildiğini belirtti. Alım fiyatlarının gerçek maliyetler ile birlikte üretime sürdürülebilirliği, iç ve dış piyasa fiyatları ile birlikte tüketici fiyatlarının dikkate alınarak belirlendiği vurgulandı.

TMO bu yıl ürün alım rekoru kırdı

14 Mayıs'ta başlayan hasadın bölgelerde üreticilere depolama imkanı sağlamak amacıyla TMO iş yerleri ve lisanslı depolarda ürün kabullerine başladığını söyledi. Bu yıl hasat süreci ve piyasa gelişimleri izlenerek 6 Haziran'da alım fiyatının açıklandığını söyleyen Güldal, destek ve fark ödemeleri ile ekmeklik buğday alım fiyatının yaklaşık 359 dolara denk geldiğini söyledi. Güldal, "Fiyatlarımızın açıklandığı tarihte dünya fiyatları, navlun dahil ton başına 270 dolar seviyesindedir. Dolayısıyla ülkemiz çiftçisine verilen fiyat, dünya piyasalarından ton başına 89 dolar daha yüksektir." ifadelerini kullandı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN