Türkiye'nin işçi karnesi kırıklarla dolu

Türkiye'nin işçi karnesi kırıklarla dolu

Düşük ücret ve uzun çalışma saatleri ile Türkiye, uluslararası kuruluşların raporlarına yansıyan verilere göre 2023’te çalışanlar için en kötü 10 ülke arasında yer aldı. Yılın ikinci yarısında asgari ücrete yapılan zam liradaki değer kaybıyla 390 euroya geriledi. Bu rakamla Türkiye, Arnavutluk, Bulgaristan ve Sırbistan’ın üzerinde Avrupa’da en düşük asgari ücreti veren dördüncü ülke oldu. OECD verilerine göre ise Türkiye, uzun çalışma saatleri ile Avrupa'da birinci.

İşçi hakları ve çalışma hayatına dair uygulamalara bakılarak hazırlanan uluslararası raporlar Türkiye'nin çalışanlar için en kötü ülkeler arasında yer aldığını bir kez daha gösterdi.

Sözcü'nün haberine göre, Türkiye, uzun çalışma saatlerinde OECD ülkeleri arasında birinci olurken Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu’nun endeksine göre 2023’te çalışanlar için en kötü 10 ülke arasında yer alıyor. Ayrıca Türkiye, 26 Avrupa ülkesi arasında en düşük asgari ücrete sahip 4 ülkeden biri.

ÇALIŞANLAR İÇİN EN KÖTÜ 10 ÜLKE ARASINDA

167 ülkedeki sendikaları temsil eden Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu, 2023’te çalışanlar için en kötü 10 ülkeyi, Bangladeş, Belarus, Ekvador, Mısır, Eswatini, Guatemala, Myanmar, Tunus, Filipinler ve Türkiye olarak sıralamıştı.

Aynı şekilde Türkiye, çalışanları sendika kurma veya sendikaya katılma hakkından mahrum bırakan ülkeler arasında yer aldı. Türkiye; Burundi, Haiti, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile birlikte çalışanları sendikal temsilden mahrum bırakan ülkeler arasında sıralandı.

Türkiye ayrıca Myanmar, Hong Kong, Dominik Cumhuriyeti, Hindistan gibi ülkelerle birlikte önde gelen sendika liderlerini hedef alan ve cezai yaptırımlar uygulayan ülkeler arasında sayıldı.

UZUN ÇALIŞMA SAATLERİNDE BİRİNCİYİZ

Ayrıca OECD’nin son olarak 2020’de paylaştığı verilere göre Türkiye, uzun çalışma saatlerinde birinci. Türkiye’de 60 saatten fazla çalışanların yüzde 15,1 olurken ülke 38 ülke içinde ilk sırada yer aldı.

OECD ortalamasına göre, 38 ülkede 60 saatten fazla çalışanların ortalama oranı yüzde 4,4.

ASGARİ ÜCRETTE SON SIRALARDA

Türkiye, ücretler konusunda da sınıfta kaldı. 2023’ün ikinci yarısında aylık net asgari ücret 11 bin 402 lira olarak verilmeye başlandı. Brüt asgari ücret ise 13 bin 414 liraya yükseldi.

Böylece Merkez Bankası'nın Haziran kuruna göre net asgari ücret 441 Euro, brüt ise 519 Euro oldu. Sonrasında kurdaki düşüşle birlikte net asgari ücret 390 Euro’ya, brüt asgari ücret ise 462 Euro’ya geriledi. Böylece Türkiye, asgari ücret, Arnavutluk, Bulgaristan ve Sırbistan’ın üzerinde Avrupa’da en düşük asgari ücreti veren dördüncü ülke oldu.

İŞÇİ ÖLÜMLERİ

Öte yandan Türkiye’nin işçi ölümleri açısından da karnesi oldukça kötü.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi raporuna göre, 2023’ün ilk 8 ayında bin 255 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Ağustos ayında ise toplam 201 işçi çalışırken hayatını kaybetti. Geçtiğimiz yıl en az bin 843 işçi yaşamını yitirmişti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN