Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat vermişti: Emeklilerin yüzünü güldüren karar! Anında hesaplara yatırılıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat vermişti: Emeklilerin yüzünü güldüren karar! Anında hesaplara yatırılıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, çalışan emeklilere de 5 bin TL ikramiye ödenmesi konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile çalışma başlatıldığını duyurdu. İşte detaylar...

Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Teklifle, çalışan emeklilere de 5 TL ikramiye öngörülüyor.

"ÇALIŞMA BAŞLATILDI"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Emekli olup fiilen çalışmaya devam etmeyen emeklilerimize 5 bin TL ikramiye ödemesi yapıldı. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile tek seferlik verilecek ikramiyeden kapsam dışında tutulan emeklilerin de faydalanması için çalışma başlatıldı."

DENİZ TAŞITI SAHİPLERİNE PARA CEZASI ARTIRILIYOR

Teklifle, Türkiye limanları arasında kabotaj yapan gemilerin kaptanlarına ve yabancılara ait deniz taşıtları sahiplerine uygulanacak idare para cezasının üst sınırı artırılıyor. Kamu alacakları açısından haciz zaptının elektronik ortamda düzenlenmesine imkan sağlanacak. Konut kredilerinde uygulanan BSMV istisnasının, ilk konut edinimi amaçlı kredilerle sınırlandırılması öngörülüyor. İnternet ortamında verilen eğitim, yemek tarifi, ürün tanıtımı gibi videolar yayınlanarak elde edilen kazançlar istisna kapsamına alınarak stopajla vergilendirilmesi öngörülüyor.

Teklife göre, gerçek kişilerin en az yüzde 50 oranında iştirak ettikleri yurtdışındaki şirketlerden elde ettikleri kar paylarının yarısı, bu kazancın beyan tarihine kadar Türkiye'ye getirilmesi kaydıyla, gelir vergisinden istisna edilecek.

İSTİSNA SÜRESİ UZATILIYOR

İhracatta uygulanan ihracat hasılatının binde 5'i oranındaki götürü gider uygulaması, 1 Ocak 2024 tarihinden geçerli olmak üzere kaldırılması öneriliyor. Yurtdışında verilen yazılım, mühendislik, tıbbi raporlama gibi bazı hizmetlerden elde edilen kazancın, gelir veya kurumlar vergisi beyannamesinin verilmesi gereken tarihe kadar Türkiye'ye getirilmesi koşuluyla, yüzde 80'inin beyannamede vergi matrahından indirilmesi öngörülüyor.

Teklifle, Tarım ürünleri lisanslı depoculuk faaliyetleri kapsamında ürün senetlerinin elden çıkarılmasından elde edilen kazançlara ilişkin istisnanın süresi 31 Aralık 2028 tarihine uzatılıyor ve bu süreyi 5 yıla kadar uzatma yetkisi veriliyor. Kamu-özel işbirliği projelerine ilişkin KDV istisnasının süresi 31 Aralık 2028 tarihine uzatılıyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN