Milyonlarca hanenin doğalgaz faturasını devlet ödeyecek: Başvuru tarihini kaçırmayın!

Milyonlarca hanenin doğalgaz faturasını devlet ödeyecek: Başvuru tarihini kaçırmayın!

Peş peşe gelen zamların ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı milyonlarca vatandaşa doğalgaz faturası desteğinde bulunacağını açıkladı. e-Devlet üzerinden başvuru yapan vatandaşlara 450-1150 TL arasında maddi yardımda bulunulacak. Doğalgaz desteği, hak sahibine verilecek PTT kart üzerinden ödenecek. İşte, doğalgaz desteği başvuru şartları...

Doğalgaz fatura desteği 2022 yılının en önemli sosyal yardımlarından biri oldu. Zira, enerji alanında dövize bağlı olarak fahiş oranda yükselen faturalar, orta ve dar gelirli vatandaşları zor durumda bıraktı. Geçim sıkıntısı katlanan vatandaşlara doğalgaz yardımı yapılmasına karar verildi. Öte yandan hanelere kömür yardımı da devam edecek.

DOĞALGAZ DESTEĞİ BAŞLADI MI? DOĞALGAZ YARDIMI NE KADAR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başvuru yapan vatandaşlara doğalgaz faturası için para yardımı yapılacak. Doğalgaz desteği almaya hak kazanan kişilere yıllık 450-1150 TL arasında ödeme yapılacak.

Doğalgaz yardımı başvurusu 2022 yılının şubat ayının ikinci yarısında alınacak. Doğalgaz ödemelerinin üçer aylık dönemler halinde yılda iki kez (mart ve ekim) gerçekleştirilmesi planlanıyor.

DOĞALGAZ FATURA DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Doğalgaz desteğinden yararlanmak isteyen kişiler, e-Devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na (SYD) başvuru yapacak. SYD vakıf temsilciliklerinin, il valiliklerinin içinde bulunduğunu belirtelim.

Doğalgaz yardım ödemesi, hak sahibinin PTT kartına yatırılacak. Başvuran faturasını götürerek PTT'den ödemesini alabilecek.

Doğalgaz fatura desteğinin 4 milyon haneye yapılması planlanıyor. Bu da yıllık 3 milyar TL'lik maddi yardıma denk geliyor.

DOĞALGAZ YARDIMI KİMLERE VERİLECEK?

Doğalgaz faturası desteğiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, desteğin illerin sıcaklık ihtiyacına göre yapılacağını söyledi.

"Erzurum'daki bir kişinin ısınma gideriyle Ege'deki bir kişinin ısınma ihtiyacı aynı değil" diyen Bakan Yanık, "O nedenle arkadaşlarımız bir ısıl harita çalıştı. Bu tamamen teknik ve bilimsel bir çalışma. Buna göre hane başına yıllık 450 lira ile 1150 lira arasında bir destek sağlanacak. İki eşit taksit ile yapacağız bu ödemeleri. Burada hedefimiz 4 milyon haneye ulaşmak. Kömürün 2 katından fazla hane sayısı bu. Sadece kömür alan hanelere değil yani" ifadelerini kullandı.

Bakan Yanık, "Isınma desteği hakkı olan vatandaşlarımızın bir kısmı bunu kömür olarak kullanıyorlar. Bunun bir kısmı da doğalgaz olarak bu ısınma desteğinden yararlanmak istedi. Alt yapısı mümkün olan yerlerde bunu sağlayabileceğimizi fark ettik. Bununla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile birlikte süreci başlatıp çalışmanın sonuna doğru geldik" açıklamasında bulundu.

E-DEVLET DOĞALGAZ DESTEĞİ BAŞVURU EKRANI

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN