Dolar bu tarihte 15 TL birden yükselecek, bunun kaçarı yok! Selçuk Geçer, doların neden yükseleceğini tane tane anlattı

Dolar bu tarihte 15 TL birden yükselecek, bunun kaçarı yok! Selçuk Geçer, doların neden yükseleceğini tane tane anlattı

Merkez Bankası'nın faiz kararını değerlendiren ekonomist Selçuk Geçer, "Türkiye'de sistemin yerine oturabilmesi, ihracat gelirlerinin artması, turizm gelirlerinin artması ve ekonominin düzelebilmesi için Türk lirasının gerçek değerine, enflasyonist değerine gitmesi gerekiyor. Dolar kuru yükseldikçe ben mutlu oluyorum" ifadelerini kullandı. İşte, Selçuk Geçer döviz yorumu...

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), son faiz kararını 24 Ağustos 2023 tarihinde açıkladı. Banka faizi piyasa beklentilerinin çok üzerinde artışla yüzde 25'e yükseltti.

Karar öncesinde 27,23 olan dolar/TL, rekor faiz artışı kararı sonrası yüzde 6'ya yaklaşan sert düşüşle 25,57'ye kadar geriledi. Karar öncesinde 29,70 seviyesinde olan euro/TL de 27,74'ü gördü.

Karar öncesinde yüzde 1,5 olan Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksindeki yükseliş, karar sonrasında yüzde 3'ü aştı. Bankalar karar sonrasında yüzde 10'a yakın artışlarla tavan oldu.

Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS), faiz kararı sonrası yaklaşık 20 baz puan gerileyerek 394 baz puana indi.

DOLAR YÜKSELİR Mİ? DOLAR NE KADAR OLACAK?

Enflasyon oranlarına dikkati çeken ekonomist Selçuk Geçer, 2024 yılında doların 40-42 TL seviyelerine ulaşacağını söyledi.

Selçuk Geçer'in açıklamaları şöyle:

"Geçtiğimiz haftalarda da belirtmiştim. Benim için de 750 baz puanlık artış kararı bir sürpriz oldu ancak piyasalar açısından konuşacak olursak, pek de bir şeyi değiştirecek bir karar olmadığını söyleyebiliriz. Algıyı değiştirecek ve olumlu izlenim yaratacak bir hamle ancak bu karar ile dolar kurunu baskılama amacı taşındığını düşünmüyorum.

Zaten Mehmet Şimşek ve Hafize Gaye Erkan böyle bir niyetle yapmışsa, bunun işe yaramayacağını göreceklerdir. Ancak dediğim gibi, onların da açıklamalarında hiçbir zaman 'Doları düşüreceğiz, dövizle şöyle mücadele edeceğiz' gibi ibareler olmadı. Çünkü yeni ekonomi yönetiminin amacı kuru baskılamak değil. Faizi, kuru ve enflasyonu birbirine paralel bir noktaya getirmek.

"DOLAR YÜKSELDİKÇE MUTLU OLUYORUM"

Kurun yükselmesi, Türk lirasının değer kaybetmesi gerekiyor. Türk lirasının enflasyon değerine doğru gitmesi gerekiyor. Bunun uçarı kaçarı yok. İşsiz kalmak istemiyorsanız, gelirleriniz düşmesini istemiyorsanız kurun yükselmesini kabul edeceksiniz. İhracat dip yaparsa, ihracatçı batarsa üretici de batacak. İşsizlik de yükselecek, enflasyon da artar. Bu işin şakası yok. Ben kur yükseldikçe mutlu oluyorum ama sebebini size söylüyorum. Türkiye’de sistemin yerine oturabilmesi, ihracat gelirlerinin artması, turizm gelirlerinin artması ve ekonominin düzelebilmesi için Türk lirasının gerçek değerine, enflasyonist değerine gitmesi gerekiyor.

"DOLAR KURU EN AZ 42 LİRA OLACAK"

Bu enflasyon da dünden bugüne gelen enflasyon değil. Geçmişten bugüne kadar oluşan gerçek enflasyonu hesaplayacaksınız. Buradaki kümülatif oranı bulacak ve ona göre müdahale edeceksiniz. Bu hesaplama da 40-42 lira arasına ulaşıyor. Son derece iyi niyetli hesaplamalarla, TÜİK'in verilerine göre yapılan hesaplamalarla 42 liraları söylüyorum. Bu hamlenin de gelecek yıl içerisinde tamamlanacağını düşünüyorum. 2024 yılında dolar kurunu 42 lira olarak görmek hiç sürpriz olmayacak.

Vatandaşın, ENAG'ın enflasyonunu falan işin içine koymaya kalkarsak dolar nerelere gider düşünemezsiniz. Şunu diyenler var, 'Abi iyi güzel diyorsun ama dolar arttıkça fiyatlar da artıyor.' E bir zahmet öyle olacak. Onu şöyle sorgulayacaksınız, 'Dolar arttıkça fiyatlar neden artıyor?' diye sorgulayacaksınız. Demek ki siz üretmeyen, ithalat odaklı bir ülkesinizdir. Siz bir manda ülkesinizdir, yani sömürülüyorsunuzdur arkadaşlar. Yerli üreticiniz batmış demektir. Firmalarınız yabancıların eline geçmiş, raflarınızdan pazar tezgahlarınıza kadar her şey yabancı odaklı olmuş, yabancıların kontrolüne geçmiş demektir."

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN