Emeklinin beklediği maaş zammına sayılı günler kaldı: Sürpriz olabilir! İşte konuşulan hesaplamalar

Emeklinin beklediği maaş zammına sayılı günler kaldı: Sürpriz olabilir! İşte konuşulan hesaplamalar

Emekli ve memuru ilgilendiren temmuz zammına çok kısa süre kaldı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) haziran ayı enflasyonunu açıklamasıyla beraber memur ve emeklilere enflasyon farkı netleşecek. Peki, refah payı verilecek mi? SGK, BAĞ-KUR, memur emeklilerinin zamları eşitlenecek mi? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte detaylar...

Milyonlarca memur ve emekli, 3 Temmuz 2024 sonrasında netleşecek yeni dönemle zamlı maaşlarını alacak. Zamlı maaşlar, yılın ilk 6 ayına ilişkin enflasyon rakamlarına göre belirlenecek.

2024 TEMMUZ ZAMMINDA ENFLASYON FARKI NE KADAR OLACAK?

HalkTV'de yer alan habere göre, Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz, konuyla ilgili şunları söyledi:

"İlk beş aylık enflasyon farkı SGK ve BAĞ-KUR emeklilerimiz için yüzde 22,72 memur ve memur emeklilerimiz için toplu sözleşmeden kaynaklı yüzde 17,38 oranında kesinleşti diyebiliriz.

Geriye sadece haziran ayı enflasyonu kaldı. Merkez Bankası anketine göre haziran ayında enflasyonun yüzde 2,56 oranında çıkması bekleniyor. Eğer tahminler doğru çıkarsa, SGK ve BAĞ-KUR emeklilerimiz için maaş farkı yüzde 25,86'ya, memur ve memur emeklileri için ise yüzde 20,39'a yükselebilir.

REFAH PAYINI KİMLE ALABİLİR?

Özellikle SGK ve BAĞ-KUR emeklilerine yüzde 5 ile yüzde 10 arasında bir refah payı verileceğini düşünüyorum. Bana göre yüzde 5'lik oran daha ağır basmaktadır. Nedeni ise geride daha 2024 ikinci yarıyılı olacak. Enflasyonun yılın ikinci yarısı itibarıyla düşüş göstermesi bekleniyor. O nedenle yapılacak olan refah payı uygulaması bu dönem için daha düşük tutarda belirlenecektir. Ben yüzde 10'luk refah payı ihtimalini düşük buluyorum.

EMEKLİ VE MEMUR MAAŞINA NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Ayrıca kamu emeklileri ve memurlarımız toplu sözleşme üzerinden değerlendiriliyor. Geçmiş dönemde halihazırda görevde olan memurlar hariç diğer emeklilerin tamamının maaş farklarının eşitlendiğini gözlemlemekteyiz. Bu varsayımda SGK ve BAĞ-KUR emeklisine yüzde 5 refah payı verilirse zam oranlarının eşitlenebilmesi için memur emeklisine yüzde 10 refah payı verilmesi gerekli. Bu durumda SGK, BAĞ-KUR ve memur emeklilerine refah payı ile birlikte yüzde 30,86 oranında zam yapılacaktır.

MEMURLARA REFAH PAYI VERİLECEK Mİ?

Memurlarımıza ise refah payı verileceğini tahmin etmiyorum. Çünkü onlara 2023 Temmuz ayında 8 bin 77 TL seyyanen bir ödeme yapıldı ve bu kanun ile kalıcı oldu. Geçmişte yapılan seyyanen artıştan ötürü ben bu dönemde memurlara refah payı verilmesini beklemiyorum.

Geçmiş dönemlerde maaşlarda eşitleme formülünü defalarca gördüğümüz için bu politikanın kalıcı olduğuna ve maaşta adaletli davranıp emekliler içinde ayrıştırmadan aradaki fark olan yüzde 5 puanın eşitleyerek verileceğine inanıyorum.

"TABAN AYLIKLARA GÜNCELLEME GELEBİLİR"

Emekli maaşında en güçlü ihtimalin taban aylıklara yapılacak güncelleme olacağına inanıyorum. Rakam olarak 12 bin 500 veya 15 bin TL arasında yükseltileceğine inanıyorum.

Kök aylıklara enflasyon farkı uygulandığı için özellikle 8 bin TL'nin altında kök aylığı olanlara hissedilir bir zam yapılamadığından kaynaklı kök aylıkların 10 bin TL'nin üzerine revize edileceğini düşünüyorum."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN