Felaket Marmara'dan Akdeniz ve Ege'ye sıçradı! Kaçacak yer yok, devam ederse hepimizi perişan edecek

Felaket Marmara'dan Akdeniz ve Ege'ye sıçradı! Kaçacak yer yok, devam ederse hepimizi perişan edecek

Felaket yayılıyor! Türkiye’yi kaplamak üzere! Korku dolu tablo Marmara'dan Akdeniz ve Ege'ye sıçradı! Kaçacak yer kalmadı! Böyle devam ederse hepimizi perişan edecek... Uzmanlar uyarıyor! Bir an önce önlem alınmalı...

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Barış Salihoğlu, yüksek sıcaklıkların deniz ekosistemini tehdit ettiğine dikkat çekti. Salihoğlu, Türkiye'yi çevreleyen denizlerdeki su sıcaklıklarının artışının, iklim değişikliğine dayanıklı deniz ekosistemlerinin oluşturulmasını gerektirdiğini vurguladı.

DENİZ SUYU SICAKLIKLARI REKOR SEVİYEYE ULAŞTI

pw7lxbjtfuctdeiwj38twq.webp

Bu yaz, küresel sıcaklık rekorları kırılırken, Türkiye'yi çevreleyen denizlerde de su sıcaklıkları rekor seviyelere ulaştı.

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü, 1984'ten bu yana Türkiye'yi çevreleyen denizlerdeki sıcaklık değerlerini düzenli olarak ölçüyor. Prof. Dr. Salihoğlu, bu yılın ocak ayında deniz yüzey sularının olağanüstü derecede yüksek başladığını belirtti. Bahar aylarında sıcaklıkların ortalamanın altında seyrettiğini, ancak yazın gelmesiyle birlikte deniz yüzey sıcaklıklarının rekor seviyelere çıktığını açıkladı.

OCAK AYINDA TARİHİ SICAKLIK REKORU KIRILDI

Salihoğlu, özellikle Akdeniz'de ocak ayında tarihi sıcaklık rekorları kırıldığını ifade etti. Örneğin, İskenderun Körfezi'nde ocak ayı sıcaklıklarının ortalama 18-19 derece olduğunu, ancak bu yıl 20 derece ile başlandığını belirtti. Aynı eğilimin Mersin Körfezi, Antalya ve Fethiye'de de görüldüğünü ekledi.

Ayrıca, Karadeniz'de ve Marmara Denizi'nde de sıcaklık değerlerinin normallerin üzerine çıktığını söyleyen Salihoğlu, bu değişikliklerin deniz ekosistemini derinden etkilediğini açıkladı.

EKOSİSTEMİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

perez-1.jpg

Sıcaklık artışlarıyla birlikte denizlerin katmanlaşarak daha karışık hale geldiğini belirten Salihoğlu, bu durumun ekosistemi olumsuz etkilediğini ve suyun dolaşımını değiştirdiğini ifade etti. Ayrıca, denizlerin derin tabakalarında da ısınma görüldüğünü ve bu durumun oksijen seviyelerini azaltarak ekosistemi tehdit ettiğini vurguladı.

DENİZLERDEKİ KİRLİLİK KONTROL ALTINA ALINMALI

Salihoğlu, önlem olarak denizlerdeki kirliliğin kontrol altına alınması, denizlerin planlı bir şekilde kullanılması ve koruma alanlarının artırılması gerektiğini belirtti. Ayrıca, iklime dirençli deniz ekosistemlerinin oluşturulmasının önemine dikkat çekti. Bu şekilde, denizlerin gelecekteki değişimlere daha dayanıklı olacağını ve ekosistemin sürdürülebilirliğinin sağlanacağını ifade etti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN