İSİG raporu vahim tabloyu ortaya koydu: 3 ayda 425 işçi hayatını kaybetti

İSİG raporu vahim tabloyu ortaya koydu: 3 ayda 425 işçi hayatını kaybetti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin 2024'ün ilk 3 ayını kapsayan İş Cinayetleri Raporu'na göre, yılının ilk üç ayında en az 425 işçi çalışırken hayatını kaybetti. İş cinayetlerinin en fazla yaşandığı inşaat sektörü oldu. Ayrıca, en fazla iş cinayetinin yaşandığı il İstanbul olarak kayıtlara geçti.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG Meclisi), 2024'ün ilk 3 ayını kapsayan İş Cinayetleri Raporu'nu kamuoyuyla paylaştı. Rapora göre, Ocak ayında 161, Şubat ayında 149, Mart ayında 115 olmak üzere 2024 yılının ilk üç ayında en az 425 işçi çalışırken hayatını kaybetti.

Raporda öne çıkan detaylar şu şekilde:

EN FAZLA İŞ CİNAYETİ İSTANBUL'DA

Raporda, en çok iş cinayetinin yaşandığı il İstanbul olarak belirtildi. 70 işçinin hayatını kaybettiği İstanbul'u 33 işçi ölümü ile İzmir, 20 işçi ölümü ile Konya, 18’er işçi ölümü ile Bursa, Gaziantep ve Şanlıurfa takip etti.

İŞ CİNAYETLERİNİN EN FAZLA YAŞANDIĞI SEKTÖR İNŞAAT

Ölen işçilerin 13’ü kadın, 16’sı çocuk ve dokuzu mülteci-göçmen işçilerden oluşuyor. Raporda en çok iş cinayetinin yaşandığı sektörün 105 ölüm ile inşaat - yol işkolu olduğu bilgisi verilirken; taşımacılıkta 58, tarım, orman işkolunda 39, metal işkolunda 31, konaklama işkolunda 27 işçinin hayatını kaybettiği belirtildi.

EN AZ 14 MOTOKURYE YAŞAMINI YİTİRDİ

Hazırlanan raporda son 3 ayda en az 14 motokuryenin çalışırken hayatını kaybettiği, onlarca motokuryenin de iş kazası sonucu yaralandığı kaydedildi.

SANAYİ SEKTÖRÜ DETAYI

Son 3 ayda yaşanan iş cinayetleri incelendiğinde sektörel açıdan en fazla ölüm 177 işçinin ölümüyle sanayi sektörü olurken, bunu sırasıyla 105 işçinin ölümüyle inşaat sektörü ve 105 işçinin ölümüyle hizmet sektörü takip etti.

3 AYDA 58 ŞOFÖR YAŞAMINI YİTİRDİ

İSİG'in aktardığına göre şoförlerin ölümü trafik kazası olarak görülüyor. Oysa yoğun aşırı-fazla-yoğun çalıştırma, araçların bakımının yetersizliği ve yol sorunları birçok şoförün (tır, kamyon, servis minibüsü, taksi vd.) ölümüne yol açıyor. Üç ayda 58 şoför hayatını kaybetti.

BELEDİYE İŞÇİLERİ

31 Mart yerel yönetim seçimleri sona erdiğini ancak yaşamlarını yitiren belediye işçilerinin gündem olmadığını belirten meclis, en az 15 belediye (iştirak şirketleri ve belediyenin taşeron iş verdiği firmalarda) işçisinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

57 GENÇ İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Ayrıca son 3 ayda 14 yaş ve altı 4 çocuk, 15-17 yaş aralığında 12 genç/çocuk ve 18-25 yaş aralığında 57 genç işçi hayatını kaybetti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN