Back To Top
İŞKUR yarım çalışma ödeneği nedir? Çalışan anneler yarım çalışma ödeneğine nasıl başvurulur?

İŞKUR yarım çalışma ödeneği nedir? Çalışan anneler yarım çalışma ödeneğine nasıl başvurulur?

 - Son Güncelleme: 22.02.2019 Cuma 11:55
İŞKUR yarım çalışma ödeneği nedir? Çalışan anneler yarım çalışma ödeneğine nasıl başvurulur?
- A +

İŞKUR yarım çalışma ödeneği nedir? Doğum yapan kadın veya evlat edinenlere verilen çalışan anneler yarım çalışma ödeneğine nasıl başvurulur? Yarım gün çalışmayı tercih annelere ödenen yarım çalışma ödeneğinden bu güne kadar 19 bin 482 kişi yararlandı.Yarım gün çalışma ödeneği uygulaması 2016 yılında başlamıştı. Peki yarım çalışma ödeneği nasıl alınır? Ödenek için nasıl müracaat edilir? İşte yarım çalışma ödeneği hakkındaki detaylar...

İŞKUR yarım çalışma ödeneği nedir? sorusu "çalışan annelere 40 milyon lira ödeme" haberinden sonra araştırılmaya başlandı. 2016 yılında başlayan çalışan annelere yarım çalışma ödeneği İŞKUR üzerinden yapılmakta. Çalışan anneler İŞKUR yarım çalışma ödeneği başvurusu ve konu hakkındaki detaylar haberimizde...

İŞKUR'un kadınların çalışma hayatından kopmadan çocuğunu büyütebilmesi için 2016 yılı başında uygulamaya koyduğu "yarım çalışma ödeneği"ne ilgi artarak devam ediyor. Bu kapsamda geçen ay bin 980 kişiye 1 milyon 652 bin 208 lira yarım çalışma ödemesi yapıldı.

Uygulamanın başladığı Nisan 2016'dan bu yılın ocak sonuna kadar gerekli şartları karşılayan 19 bin 482 kişi ödenek almaya hak kazanırken, bu sürede vatandaşlara toplam 40 milyon lira ödendi.

19-02/22/yarim-calisma-odenegi-basvuru.jpg

YARIM ÇALIŞMA UYGULAMASINI İŞVEREN ENGELLİYEMİYOR

Yasaya göre, yarım çalışma uygulamasından, doğum yapan kadın ile 3 yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın veya erkek yararlanabiliyor. Bu şartlara sahip olanların, sağlanan imkandan yararlanabilmesi için öncelikle çalıştıkları iş yerlerine dilekçeyle başvurması gerekiyor.

İşverenin, işçinin yarım çalışma talebini engelleme yetkisi bulunmuyor. İşveren, yarım çalışma yapacağı gün ve saat aralıklarını belirleyip işçiyi uygulama kapsamında çalıştırıyor.

YARIM ÇALIŞMA ÖDENEĞİNE BAŞVURMAK İÇİN 3 YILDA EN AZ 600 GÜN PİRİM YATIRILMIŞ OLMASI GEREKİYOR

Uygulamadan yararlanabilmesi için işçi adına doğum veya evlat edinme tarihinden önceki son 3 yılda en az 600 gün işsizlik sigortası primi bildirilmiş olması, haftalık çalışma süresinin yarısı kadar fiilen çalışılması ile analık hali izninin bittiği tarihten itibaren 30 gün içinde İŞKUR'a doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma belgesiyle başvurulması gerekiyor.

Yarım çalışma ödeneği; birinci doğumda en fazla 30 gün, ikinci doğumda en fazla 60 gün, sonraki doğumlarda en fazla 90 gün, çocuğun engelli doğması halinde en fazla 180 gün olarak ödeniyor. Çoğul doğumlarda ilave edilen 30 gün için 15 gün yarım çalışma ödeneği veriliyor.

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN