Okullar ne zaman kapanacak? İşte MEB'in nihai kararı

Okullar ne zaman kapanacak? İşte MEB'in nihai kararı

Karnelerin 18 Haziran 2021 Cuma günü verileceğini açıklayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2 Temmuz 2021 Cuma gününe kadar isteğe bağlı olarak telafi eğitim yapılacağını söyledi. Yeni eğitim sezonu okulların açılış tarihi ise henüz netlik kazanmadı.

Karneler ne zaman alınacak, merak konusu oldu. Koronavirüs salgınının seyrine göre çok sık takvim değişikliği yaşanan Milli Eğitim Bakanlığı, okulların kapanış tarihi ve karnelerin verileceği tarihi açıkladı. 1 Haziran 2021'den itibaren uygulanan kademeli normalleşme çerçevesinde bazı sınıflarda yüz yüze eğitime başlanırken, bazı sınıflarda uzaktan eğitime devam edilmişti.

OKULLAR NE ZAMAN KAPANIYOR?

Öğrenciler, 2020-2021 eğitim öğretim sezonu karnelerini 18 Haziran 2021 Cuma günü alacak.

Fakat okullarda 'telafi' amacıyla 2 Temmuz 2021 Cuma gününe kadar eğitim sürecek. Telafi eğitim programına katılım 'isteğe bağlı' olacak. Telafi eğitimine ilişkin ders içerikleri ve materyaller telafidebendevarim.meb.gov.tr adresinde yer alacak.

2 Temmuz 2021'den yaz tatili başlayacak. Telafi eğitime katılmayacak öğrenciler 18 Haziran 2021'den sonra da tatile çıkabilecek.

2021-2022 EĞİTİM YILINDA OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Okulların 2021-2022 eğitim öğretim sezonunda ne zaman başlayacağı henüz belli değil.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Yaz döneminde isteğe bağlı telafi programını başlatıyoruz. Okullarımız 2 Temmuz'dan yeni eğitim-öğretim yılının başlayacağı tarihe kadar okulların fiziksel imkanlarından faydalanmak isteyen öğrencilerimiz için açık tutulacak" dedi.

Bakan Selçuk, "18 Haziran itibaren karnelerimizi alıyoruz. Dileyen 18 Haziran'da karnesine ulaşabilecek" diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "Yaz boyu okullarımızda çocuklarımızı ağırlayacağız, isteyen öğrencilerimize fiziksel etkinlikler, isteyen öğrencilerimize akademik programlar sunabileceğiz" diye konuştu.

Selçuk, "Liseler için özel programlar uygulayacağız" dedi.

TELAFİ EĞİTİM PROGRAMLARI İÇİN TIKLAYIN

aw106296-05.jpg

SINAVLAR NE ZAMAN YAPILACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerle velilerin kafa karışıklığını gidermek için sınav rehberi hazırladı. Bakanlığın internet sitesine konulan rehberde, öğrencilerden ve velilerden gelen sorular tek tek cevaplandırıldı. MEB tarafından daha önce yapılan açıklamada ilkokul 4. sınıf ile ortaokul öğrencileri için 2020-2021 eğitim-öğretim yılı ikinci dönem derslerinin sınavla değerlendirilmesinin öğrencilerin tercihine bırakıldığı bildirilmişti.

Temel Eğitim Genel Müdürlüğü'nün tegm. meb.gov.tr internet sayfasından ilkokul 4. sınıf ve ortaokullarda 2020-2021 eğitim-öğretim yılı ikinci dönemindeki sınavlara dair merak edilen sorular yanıtlandı. Sorulara verilen yanıtlar arasında, ilkokul 4. sınıf ile ortaokullardaki öğrencilerin, 2020-2021 eğitim-öğretim yılı ikinci dönem sınavlarına istedikleri derslerden katılabileceği bilgisi de yer aldı.

İLKOKUL 4. SINIF VE ORTAOKULLAR

* İlkokul 1, 2, 3. sınıf öğrencisiyim, okulda sınava girecek miyim?

Sınav yapılmayacak. Ders etkinliklerine katılım durumunuz öğretmeniniz tarafından değerlendirilerek karne notunuz belirlenecek.

* İlkokul 4. sınıf öğrencisiyim, okulda sınava girecek miyim?

İkinci dönem derslerden sınava girebilir, girmiş oldukları sınavların puanları varsa bu puanlarını yükseltebilir ya da ikinci dönem yerine birinci dönem değerlendirmelerini karneye yansıtabilirler.

* Ortaokul 5, 6, 7, 8. sınıf öğrencisiyim, okulda sınava girecek miyim?

İkinci dönem derslerinden sınava girebilir, girmiş oldukları sınavların puanları varsa bu puanlarını yükseltebilir ya da ikinci dönem yerine birinci dönem değerlendirmelerini karneye yansıtabilirler.

* Ortaokul öğrencisiyim, seçmeli derslerden sınav olacak mı?

Seçmeli dersler de dahil olmak üzere tüm derslerden istemeleri halinde sınava girecekler.

* Uzaktan eğitime geçmeden önce okulda sınav olmuştuk. Başka sınav olacak mıyım?

Eğer 17 Mayıs 2021 tarihinden önce sınava girdiyseniz tekrar sınava girmenize gerek yok.

SINAVLAR 18 HAZİRAN'A KADAR YAPILACAK

* İstediğim dersten sınava girmeyebilir miyim?

Hangi ders veya derslerden sınava girmek istediğinizi velinizin 26 Mayıs 2021 tarihine kadar okul müdürlüğüne yapacağı başvuru sırasında belirtmesi gerekmektedir.

* Bu dönem daha önceden katıldığım sınavdan düşük puan aldım. Puanımı yükseltme şansım var mı?

Eğer 17 Mayıs 2021'den önce girmiş olduğunuz bir sınavdan düşük puan aldıysanız velinizin 26 Mayıs 2021 tarihine kadar okula başvurması halinde tekrar sınava girebilirsiniz. Ancak karneye sadece bir sınav puanınız yansıtılmış olacak.

* Sınavlar ne zaman yapılacak?

Sınavlar okulda 18 Haziran 2021 tarihine kadar yapılmış olacak.

* Sınavların süresi olacak mı? Kaç soru sorulacak?

Bir sınav süresi 40 dakika olacak. Sınavlarda çıkacak soru sayısı ve soru türü dersin öğretmeni tarafından belirlenecek.

BAŞKA ŞEHİRDE SINAVA GİRME İMKANI

* Uzaktan eğitim nedeniyle okulumun olduğu ilden farklı bir ilde bulunuyorum. Sınav olmak için kayıtlı olduğum okula gitmek zorunda mıyım?

Şehir dışında iseniz sınavlara bulunduğunuz yerdeki aynı okul türündeki bir okulda girebilirsiniz. Bunun için velinizin 26 Mayıs 2021 Çarşamba gününe kadar talebinizi bulunduğunuz ildeki ilgili okul müdürlüğüne bir dilekçe ile iletmesi ve öğrenim gördüğünüz okul müdürlüğünü de bu konuda bilgilendirmeniz gerekmektedir.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN