Örgün öğretim ne anlama gelmektedir, nedir, farklılıkları nelerdir?

Örgün öğretim ne anlama gelmektedir, nedir, farklılıkları nelerdir?

Örgün eğitim nedir? Örgün ne anlama geliyor? Örgün eğitim ne anlama gelmektedir? Üniversite, lisede örgün eğitim ne demek? Örgün eğitim ile açık öğretim, ikinci öğretim ile arasındaki fark ne?

Her geçen sene yeni atamalar yapılıyor ve öğrenciler her geçen sene yeni kavramlar ile karşılaşıyor bu kavramlardan biri de örgün eğitim. Örgün eğitim ne demek. Örgün eğitim ile açık öğretim, ikinci eğitim veya uzaktan eğitim arasındaki farklar nelerdir.

öğrenci

ÖRGÜN EĞİTİM NE DEMEK

Örgün eğitimin ne olduğuna değinmeden önce örgün kelimesinin anlamını belirtmek daha doğru olacaktır. Örgün kelimesi, Bir işi gerçekleştirmek amacıyla türlü ve düzenli görevler yapan organlardan oluşan demektir. Örgün eğitim ilk öğretim, ortaöğretim, yüksek öğretim veya okul öncesi gibi kurumları kapsayan belirli yaş guruplarında geçerli olan aynı seviyedeki bireylerin, amaca göre eğitim görerek özel programla hazırlanmasıdır. Örgün eğitim kurallarına göre okula sabah gidilip akşam gelinir ve öğrencilerin genel ve özel bilgiler ile geliştirilmesi sağlarken bunu kanunlara göre de değişim gösterir. Örgün eğitimi diğer eğitim türlerinden ayıran özelliği derslerin verilmesi ve katılma zorunluluğudur. Örgün eğitimin yapıldığı yerler okul niteliği taşımaktadır. Örgün eğitim, formel eğitimdir, düzenli ve genel amaçlıdır. Profesyonel eğitim hizmetidir.

Üniversitelerde örgün öğretim türleri

-Harçsız

-Burslu

-Ücretli

Örgün öğretimin olmazsa olmazları

-Okul

-Sınıf

-Fiziki eğitim materyalleri

-Laboratuvar

-Öğretici

-Yüz yüze eğitim

öğrenci

ÖRGÜN EĞTİM İLE UZAKTAN EĞTİMİN FARKI NEDİR?

Uzaktan eğitimde derslerde fiziksel olarak bulunmazsınız fakat Örgün eğitimde derslerde fiziksel olarak bulunmak zorunludur.

ÖRGÜN EĞİTİMİ İKİNCİ EĞTİMDEN AYIRAN ÖZELLİKLER NELERDİR

İkinci öğretimde öğrenciler okula akşam giderek gece dönerler. Örgün eğitimde ise bu durum daha farklıdır. Örgün eğitimde öğrenciler okula sabah gidip akşam dönerler. Bunların yanı sıra örgün eğitimin harç ücretleri ikinci öğretime göre daha düşüktür. Ayrıca örgün öğretimin giriş puanları daha yüksektir.

ÖRGÜM ÖĞRETİMDEKİ KADEMELER NELERDİR

-Okulöncesi Eğitim

-İlköğretim

-Ortaöğretim

-Yükseköğretim

Ülkemizde örgün eğitim bütün üniversitelerimizde bulunmaktadır. Ancak uzaktan eğitim ve açık öğretim sadece belirli üniversitelerde bulunmaktadır.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN