Özgür Özel'den Erdoğan'a 'yumuşama' yanıtı: Gezi'dekiler içerdeyken normalleşme olmaz

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'siyasette yumuşama' mesajıyla ilgili "Taksim yasaksa, ODTÜ Devrim Stadı yasaksa, bundan sonra kimse 'Normalleşme olur da yeni anayasa yapılır mı?' diye beklemesin. Gezi'den arkadaşlarımız içeride yatıyorsa kimse normalleşmeden bahsetmesin" dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idam edilişlerinin 52’nci yılı dönümü sebebiyle Karşıyaka Mezarlığı'nda düzenlenen anma törenine katıldı. Tören sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özel 'Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın CHP içerisinde karışıklık çıkaracağı' iddiasından, Sinan Ateş iddianamesine, olası Filistin ziyaretinden, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'yapacağım' dediği iade-i ziyaretine kadar çok sayıda soruya yanıt verdi.

Özel'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'siyasette yumuşama' mesajıyla ilgili "En çok ben istiyorum normalleşelim ama Taksim yasaksa, ODTÜ Devrim Stadı yasaksa, bundan sonra kimse 'normalleşme olur da yeni anayasa yapılır mı?' diye beklemesin. Gezi'den arkadaşlarımız içeride yatıyorsa kimse normalleşmeden bahsetmesin" sözleri de dikkat çekti.

'BENİM SÖYLEMEM DOĞRU OLMAZ'

Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde generallerle ilgili bir talimatı olup olmadığı sorusuna "Benim söylemem doğru olmaz. Ben sadece kendimin ne yaptığını söyleyebilirim. Biz detaylı bir dosya hazırlamıştık. O dosyayı, Sayın Cumhurbaşkanı ile yaptığımız görüşmede gündemimize aldık, üzerinde konuştuk. Erdoğan bu konuda bir açıklama yaparsa ondan sonra o günle ilgili diğer detaylar aleniyet kazanabilir. Ama benim aksini yapmam müzakere tekniğine uygun bir davranış olmaz." yanıtı verdi.

"Herkesin içi rahat olsun." diyen Özel, "Gezi davasında da 28 Şubat davasında da yaşanan hukuksuzluklar ve toplumdaki tüm beklentiler, yani önceden bir gündem hazırladığımızı söylemiştim. O gündem içindeki herhangi bir madde konuşulmadan o toplantıdan ayrılınmadı. O gün de söylemiştim, daha önce söylediğimiz her şey ve daha fazlası toplantıda konuşuldu. Büyük bir nezaket ile karşılıklı müzakere edildi, görüş alışverişi yapıldı. Bizim tarafımızdan belli talepler çok net şekilde dillendirildi. Ben marj içinde kalmak zorundayım." ifadesini kullandı.

SİNAN ATEŞ İDDİANAMESİ

Özel, Sinan Ateş iddianamesi ile ilgili soruya kapsamlı bir çalışma yaptıktan sonra açıklama yapacaklarını belirtti. "Ancak iddianame hem aileyi son derece rahatsız etmiştir hem de Türkiye'deki gerçekten adalet isteyen herkesi rahatsız etmiştir." diyen Özel Kamuoyunun kapsamının iddianameyi hazırlayan savcıdan geniş olduğunu söyleyerek "Sizler savcıdan daha çok şey biliyorsunuz. İddianamenin özelliği şudur; iddianameyi okuduğunuzda haber yaparsınız. İddianame ile ilgili yapılan haberler, iddianamede bir şey olmadığına yönelik. İddianamede yeni bilgiler yok. Sizlerden birisi eline kalem alsa daha güçlü bir iddianame yazar. Bunu kabul etmemiz mümkün değil." ifadelerini kullandı.

'AYŞE ATEŞ İLE BUGÜN GÖRÜŞECEĞİZ'

Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş'in kendileriyle görüşmek istediğini belirten Özel, görüşmenin bugün yapılacağını söyledi.

Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iade-i ziyaretine ilişkin tarihin netleşmediğini söyledi.

Özel, yapmayı planladığı Filistin ziyareti ile ilgili soruya "Biraz önce Deniz Gezmiş'in Filistin'deki arkadaşı İsa'nın, Deniz Gezmiş'in istediği 'Filistin Şiiri' kitabının Türkçe'ye çevrilmesinden sonra, Gezmiş'in vefatının ardından o kitabı alıp hayatının sonuna kadar saklamış, ölüm döşeğindeyken iki sene önce oğluna emanet etmiş, ‘Türkiye'de Deniz Gezmiş'in yolundan giden birini bul, bu kitabı ona ver’ demiş. Geçen hafta bana Filistinli öğrencilerin başkanı geldi ve ‘İsa'nın oğlu bu kitabı size vermemi istedi’ dedi. Biz o kitabı aldık ve benden sonraki CHP Genel Başkanı'na teslim etmek üzere partimizde hatta müzemizde yıpranmaması, kaybolmaması için sergileyeceğiz. Benden sonraki sayın genel başkana devir teslim töreninde arz edeceğim. Çünkü Deniz Gezmiş'in yolu, bütün CHP'lilerin yoludur." yanıtını verdi.

'ERDOĞAN'IN CHP İÇİNDE KARIŞIKLIK ÇIKARACAĞI' İDDİASI

Özel, Cumhurbaşkanı’nın CHP içinde bir karışıklık planı olduğu iddiasının, 47 yıl seçim kazanamamanın verdiği özgüvensizliği üzerinden atamamış insanların değerlendirmeleri olduğunu söyledi.

'İŞİMİZ VAR DAHA İKTİDAR OLACAĞIZ'

Özel açıklamalarını "Türkiye'nin birinci partisini, yüzde 38 oy almış bir partiyi, gelecek seçimlerde Türkiye'nin iktidar partisi olmak için canla, başla çalışan ve buna yürekten inanmış kadroların partisini kim karıştırmak isteyebilir" diyen Özel, "Kimse CHP'yi böyle özgüvensiz sorularla, özgüvensiz tartışmalarla kimse kimseyi meşgul etmesin. İşimiz var daha iktidar olacağız." diyerek sonlandırdı.

guuuu.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (8)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
8 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN