Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan ve Bahçeli'ye 'mülteci' tepkisi: Günaydın

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dünkü "Suriyelileri onurlu bir şekilde ülkelerine göndereceğiz" çıkışının ardından MHP lideri Bahçeli bugün ''Bayramda Suriye'ye gidenlerin geri dönmesine gerek yok'' açıklamasında bulundu. CHP lideri Kılıçdaroğlu iki ismin açıklamalarına tepki göstererek ''Günaydın! Sayın Bahçeli bunların tamamı bayramda bayramlaşmaya gidecekler, daha sonra da gelecekler, bunları getirecek olanların adı da Süleyman Soylu. Soylu sınırlarımızı yol geçen hanına çevirdi'' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün, "Suriyelileri onurlu bir şekilde ülkelerine göndereceğiz" açıklamasında bulundu. MHP lideri Bahçeli bugün, Erdoğan'ın açıklamalarını destekleyerek ''Bayramda Suriye'ye gidenlerin geri dönmesine gerek yok'' dedi.

İki ismin açıklamaları Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kılıçdaroğlu'nun tepkisini topladı.

Partisinin grup toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulunan CHP lideri, Erdoğan ve Bahçeli'nin açıklamalarına '' Günaydın! Sayın Bahçeli bunların tamamı bayramda bayramlaşmaya gidecekler, daha sonra da gelecekler, bunları getirecek olanların adı da Süleyman Soylu. Soylu sınırlarımızı yol geçen hanına çevirdi. İktidar olduğumuz zaman Suriye ile barışacağız. Göçmenleri güvenli bir şekilde ülkelerine göndereceğiz'' şeklinde tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

''İMAMOĞLU HAKSIZLIĞA UĞRADI''

''İstanbul'daydım İBB Belediye Başkanı ile birlikte yaptığı hizmetlerin bir bölümünü birlikte gezdik. Anadolu Hisarı'nı gezdik, 10 metro inşaatı aynı anda devam ediyor. Hiç kimsenin kolay kolay başlatamayacağı projeleri başlatıyor ve sonuçlandırıyor. Yerebatan Sarnıcını da restore ediyor. İstanbullular Ekrem Başkan gibi bir başkana sahip oldukları için çok şanslılar. İstanbul yaşanabilir kent haline geliyor.

Akaryakıt zamları dolayısıyla haksız eleştiriye muhatap oldum. Eelktrik zammını akaryakıt zammını yaparsın belediye bu zamların yüzde 40'ı oranında en azından hayatını sürdürebilmek adına zam yaptıklarında da kıyameti koparırsın. Emin olun bu iktidarı anlamakta zorlanıyorum. Yahu zammı yapan sensin. Hangi belediye başkanı zam yapmak ister! Buna kısaca iki yüzlülük derler. Bu iktidarın da temel hedefi ikiyüzlülüğü dünyaya duyurmak.

KAÇAK ÇAYLARI RİZE MEYDANINDA YAKACAĞIZ

Gazeteci İbrahim Haskoloğlu gözaltına alındı. Bunlar özgürlüğü, insan haklarını getiremez. Bunları biz getireceğiz. Demokrasiyi getireceğiz. Geliyor gelmekte olan. İktidar olduğumuz zaman bankalardan çekilen faizleri sileceğiz. Korku dağları deldi.

Çay konusunda bir kanun teklifi hazırlanmıştı. TBMM'ye gelmişti ama AK Parti ve MHP milletvekili ret ettiler. Çay, fındık üreticilerini perişan etmeye kararlıyız diyorlar. Bunun üzerine bizim Rize İl Başkanlığı 'Açıklanan yaş çay fiyatının altında alım yapılmasını yasaklayan çay teklifimiz iktidar ve ortakları tarafından reddedilmiştir' diye bir pankart hazırladı. Korkudan kimse asmadı. İl Başkanlığı'na astılar. Korkularından gelip pankartları indirdiler. Neden korkuyorsun? Rizeliler şu anda yüzünü CHP'ye dönmüş durumda. Rize'de söz verdim. Kaçak çayları Rize Meydanında yakacağım.

BÜLENT ARINÇ'I DİNLE

Grubumuz emeklilere asgari ücretin neti tutarında bir bayram ikramiyesi verelim diye indirildi genel kurula teklifimiz. buradan bütün emekli kardeşlerime sesleniyorum, size verilecek ikramiye asgari ücretin neti kadar olacak 4 bin 253 lira. Yılda iki sefer. Çok büyük bir para değil. Beşli çeteye verdiğinin binde birini vermeyeceksin emekliye vereceksin. Ha bize inanmayabilir sayın Erdoğan diyebilir ki bunlar muhalefettir bunlar abartıyor diyebiliyor. Ben bakıyorum saraydan herkesin yüzü gülüyor diyebilir. Ama sarayda oturan ve biraz da vicdan sahibi olan biri var, Sayın Bülent Arınç. Bana inanmıyorsan Bülent Arınç'ı çağır bir kendisini dinle Allah aşkına!

YÖNETMEYİ BİLMİYORLAR

Bütün emekli kardeşlerime sesleniyorum, size verilecek ikramiye asgari ücretin enti kadar olacak 4 bin 253 lira. Yılda iki sefer. Çok büyük bir para değil .Beşli çeteye verdiğinin binde birini vermeyeceksin emekliye vereceksin. Ha bize inanmayabilir sayın Erdoğan diyebilir ki bunlar muhalefettir bunlar abartıyor diyebiliyor. Ben bakıyorum saraydan herkesin yüzü gülüyor diyebilir. Ama sarayda oturan ve biraz da vicdan sahibi olan biri var, Sayın Bülent Arınç. Bana inanmıyorsan Bülent Arınç'ı çağır bir kendisini dinle Allah aşkına!

Gerçekten vatandaşın durumu iyi değil. Bunu siyaset olarak değil hayatın bir gerçeği olarak ifade ediyorum. 21. yy'ın Türkiye'sinde 3 milyon 449 bin 340 birimin elektriği kesiliyor ya. Cumhuriyet haricinde böyle bir tablo yoktur. Dolayısıyla sorunumuz çok derin ve bu derin sorunları bunlar çözemezler çünkü yönetmeyi bilmiyorlar tek düşündükleri yandaşlarımızla beraber nasıl köşeyi döneriz Tek hedefleri bu bunları yaparken de tek parça ağza bal çalmak mıydı, ağızlarına bal çalalım onlar da bize oy vermeye devam etsinler. Ama milletin gözü açıldı yok öyle bir şey.

BU PARA NEREYE GİTTİ?

Suriyeli sığınmacılara değinmek istiyorum .Kalktılar bir sabah şu açıklamayı yaptılar 24 saat içinde Emevi Camii'ne gidip namaz kılacağız.' Bu lafı ettiler bir süre sonra baktılar ki bırakın Emevi Camii'ne gitmeyi, 3 milyon 800 bin Suriyeli Türkiye'ye gelmiş şu yönetim anlayışına akar mısınız! Şu devletin yönetiminden ne kadar kopuk olduklarını görüyor musunuz! Buraya gelenler burada kalmak istemiyorlar tabii daha gelişmiş ülkelere gitmek istiyorlar. Gitmek isteyince Avrupalılar bizimle masaya oturdular bu hükümetle masaya oturdular.

Bunlar sizin topraklarınızda kalsın size biraz para vereceğiz sin bunlara bakın. Dolar deyince vazgeçtiler gittiler geri kabul anlaşmasını imzaladılar. 3 milyon 800 bin Suriyeli şuanda Türkiye'de hapiste. bir yere gidemiyorlar. Gitseler geri kabul anlaşmasına göre Türkiye'ye iade ediliyorlar. Dünyada hangi devlet böyle yönetilir? Biz neden 3 milyon 800 bin Suriyelilere bakmak durumundayız! Çıktı 14 Şubat 2020'de Erdoğan bir konuşma yaptı Suriyeli'lere 40 milyar dolardan fazla para harcadık dedi. şimdi 2022'deyiz demek ki 50 milyar dolardan fazla para harcandı. Nereye gitti bu para? Nasıl buharlaştı? 50 milyar doları Suriyelilere versen hepsi han hamam sahibi olur. Asgari ücretin yarısı paraya çalışıyor bu insanlar. Bundan birkaç gün önce diyor ki 'Dün Irak'tan Suriye'den Afganistan'dan gelmişlerdi bugün Ukrayna'dan geliyorlar. Yarın nereden geleceklerini bilemez. Bu güzel ülkede ana muhalefetin başındaki ve yanındakiler ne diyorlar, biz seçimi kazandığımızda bu ülkedeki mültecileri ülkelerine göndereceğiz diyorlar biz göndermeyeceğiz diyoruz.' diyor. 3 milyon 800 bin Suriyeli sayısını tam bilemediğimiz Afganistanlıları bunları göndermeyeceğiz diyor. Bunun üzerine büyük bir ihtimalle anket yaptı beyefendi baktı ki ankette Suriyelilerin gitmesini istiyor çoğu kişi.

SURİYELİLERİ GETİREN BAY KEMAL MİYDİ!

Yeni bir açıklama yaptı 'Tek başına bırakılmış olsak da' Suriyelileri getiren Bay Kemal'miydi! Buna itiraz eden yanlış yapıyorsun diyen bendim. Şimdi aşağıdan gelen tepkisi gördü 'Suriyeli kardeşlerimizin dönüşü için elimizden gelen gayreti göstereceğiz' diyor. 3 günde, nasıl bir omurga ya, 180 derece nasıl dönüyorsun? Bu neyi gösteriyor? Bu bizim ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor. Bu Türkiye'nin çıkarlarını sonuna kadar savunan partinin CHP olduğunu gösteriyor. Çünkü biz onları özgür iradeleriyle göndereceğiz.

SOYLU SINIRLARIMIZI YOL GEÇEN HANINA ÇEVİRDİ

Tabii böyle 180 derece çark edince küçük ortağı da çark etti. O da açıklama yapmış. 'İstiklalimizi düşünmek zorundayız' Günaydın! Sayın Bahçeli bunların tamamı bayramda bayramlaşmaya gidecekler, daha sonra da gelecekler, bunları getirecek olanların adı da Süleyman Soylu. Senin desteklediğin kişidir. Bizim sınırlarımızı yol geçen hanına çeviren de odur. O kişinin öyle mültecilerle bir ilgisi yok onun bütün vakti uyuşturucu baronlarıyla fotoğraf çektirmek zaman bulamıyor adam, ne yapsın!

SURİYE İLE BARIŞACAĞIZ

Suriye ile barışacağız. Göçmenleri güvenli bir şekilde ülkelerine göndereceğiz. Türkiye'ye turist olarak gelecekler. Irkçılık yapmayacağız. AK Partili kardeşlerime sesleniyorum; Sizler vergi verirken milyonlarca dolar parayı Türkiye'ye getirip beş kuruş vergi vermemek ne demektir? Ağrıma gidiyor. Gereğini yapın. Erdoğan'ın oğlu, damadı ve kardeşi dışardan para getiriyor. Uyuşturucu baronları bunlardan cesaret alıyor. Erdoğan uyuşturucu baronlarının arkasında. Geri adım atmayacağız. Devleti soyan insandan, kul hakkı yiyen insandan cumhurbaşkanı olur mu? Erdoğan beni tanımıyor. Ben bir şey söylüyorsam o doğrudur.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (34)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
34 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN