Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kudüs davamız başka, İsrail'le atılan adım başka

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kudüs davamız başka, İsrail'le atılan adım başka

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu. İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılarını kınayan Erdoğan, "Kudüs davamız başka, İsrail'le atılan adım başkadır" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) partisinin olağan grup toplantısında konuştu.

Bursa'da gardiyanlara yönelik yapılan saldırıyı kınayarak konuşmasına başlayan Erdoğan, 2023 seçimleri, altılı masa, İsrail'in Kudüs'teki saldırıları ve ekonomik kriz hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

BURSA'DAKİ SALDIRI

Muhalefetin Ramazan'ın manevi atmosferini zehirleme çabalarına rağmen en güzel ve en verimli şekilde yaşamaya özen gösteriyoruz. Şehit yakınlarımızla, askerlerimizle, sanatçılarımızla, sporcularımızla 7'den 70 milletimizle bir araya geliyoruz.

Muhalefet yandaşlarıyla birlikte Boğaz manzaralı lüks otellerin kral dairelerinde halkçılık oynarken, biz vatandaşlarımızın yanında, gönül coğrafyamızdaki ihtiyaç sahiplerine ulaşma gayretini veriyoruz. Aklı ve vicdanı kararmışların hezeyanı bizi doğru bildiğimiz yoldan alıkoyamaz.

Biz de her hal ve şart altında dik duracağız. Allah'ın rızasını kazanma ve milletin duasını almaktan başka bir şey beklemeden hizmet etmeyi sürdüreceğiz. Hiç kimsenin milletimizle aramıza girmesine müsaade etmedik, etmeyeceğiz.

2023 SEÇİMLERİ

20 yıldır olduğu gibi muhalefetin gerilimini aklı selimle savuşturacağız. 1000 yıllık kardeşliğimizin muhalefetin siyasi hesaplarına kurban edilmesine göz yummayacağız. Kardeşlik ve kucaklaşma seferberliği başlatıyoruz. 2023'e kadar devam edecek bu yolculukta kapısı çalınmadık hane bırakmayacağız.

Bir dönem AK Parti çatısı altında hizmet etmiş, daha sonra teşkilatlarımızdan kopmuş kardeşlerimize ulaşmaya özel önem veriyoruz. Ülkemizin 2023 hedeflerini hayata geçirebilecek tek vizyonun AK Parti ve Cumhur İttifakı'nda olduğu anlaşılmıştır.

Bu ramazanı da kuzeyimizdeki kanlı savaşın trajik görüntüleri eşliğinde karşıladık.

ALTILI MASA

Muhalefetin ve 6+1'li masanın tek derdi birbirine gol atmak, sosyal medyadan ayar vermektir. Sadece geçtiğimiz hafta yaşanan tartışmalar bile zillette izzet aranamayacağını ispatlamıştır.

Milletimiz masayı kimin kurduğunu, kimin yönlendirdiğini, masanın altında kimlerin olduğunu gayet iyi biliyor. En temel meselelerde bile uzlaşmanın olamayacağını, ülke ve milletin hayrına hiçbir adım atamayacaklarını milletimiz iyi biliyor. Her gün yeni birisi patlayan skandallarını bir pembe dizi gibi kimi zaman gülerek kimi zaman utanarak takip ediyor.

Sürekli kavga eden, sürekli kapris ve kumpas peşindeki 28 Şubat ittifakı 2023'ü bile göremeyeceklerdir. Siyasetçilik oynayanlar yine hezimetine uğrayacaktır. Yine kaybedecekler, tarih sahnesinden silinip gideceklerdir.

Gelin saflarımızı sıklaştıralım, kavlimizi yenileyelim, ahdimizi tazeleyelim.

İSRAİL'İN KUDÜS'TEKİ SALDIRILARI

Hassasiyetlerimizi açıkça söyledik. Aynı şekilde uluslararası toplumu BM başta olmak üzere her platformda Filistinlilere yapılan haksızlıklara karşı duyarlı olmaya davet ettik.

Filistin davasını savunmanın yolunun İsrail ile dengeli, tutarlı ilişkiden geçtiği açıktır. Bu demek değildir ki, yaşanan zulümlere, saldırılara, işgallere göz yumacağız. Asla. Her ne kadar Mescid-i Aksa'nın yakılmaya çalışılmasının ardından kurulan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) bile bu meseleye sahip çıkmıyor olsa da biz kendi tarihimizin gereğini yerine getirmeyi sürdüreceğiz.

Kudüs davamız başka, İsrail'le atılan adım başkadır.

PENÇE-KİLİT OPERASYONU

TSK, terör örgütünün Irak'ın kuzeyinde işgal altında tuttuğu bölgeyi temizlemeye yönelik harekâtını yeniledi. Terör örgütünün saldırılarına karşı üslenme bölgelerine yönelik kapsamlı bir operasyon başlatıldı. Şehit olan iki kahraman askerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

Amacımız hem Irak topraklarını terör örgütünden arındırmak, hem de ülkemizin sınır güvenliğini garanti altına almaktır. Irak hükümetiyle işbirliği içinde yürüttüğümüz bu harekatta askerlerimize başarılar diliyorum.

Türkiye'nin kimsenin topraklarında gözü bulunmadığının, tek amacın sınırlarının güvenliğini ve komşu ülkelerde istikrar sağlanmasını olduğunu ifade etmek istiyorum.

40 yıllık terörle mücadelede, komşularımızın sınırları içerisindeki terör örgütleriyle mücadele etmelerini bekledik. Biz ne yaparsak yapalım sınır dışında eğitilen, ülkemize gönderilen teröristlerin kökünü kazıyamadık. Bataklık çoğaldığı için sayıları arttı. Bölgemizle hesapları olan vesayet odaklarının bu kötü gidişteki payını göz ardı etmiyoruz.

Bir süre önce terörle mücadele konseptimizi değiştirdik. Terör örgütleriyle mücadelemizi kaynaklarına, inlerine doğru genişlettik. İçeride de yoğun bir mücadele başlattık. Terör örgütlerini artık ülkemiz içinde eylem yapamaz hale getirdik.

Irak'ta terörle mücadelemize destek veren merkezi hükümete ve bölgesel yönetime teşekkür ediyoruz. Suriye'de terör örgütünün başını da er geç ezeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

"HDP'NİN VARLIK SEBEBİ ORTADAN KALKACAKTIR"

Bu süreçte HDP gerçek anlamda siyasi parti olmadığını bir kez daha ispatlamıştır. 28 Şubat ittifakının gizli ortağının yularının Kandil'in elinde olduğunu gösteren bu tavrının takdirini milletimize bırakıyorum. Yakında Kandil diye bir yer kalmayınca bu partinin de varlık sebebi ortadan kalkacaktır.

Türkiye, gönül coğrafyası sınırlarını aşan bir ülkedir. Zalimlerin karşısında, mazlumların yanında yer almayı sorumluluk olarak görüyoruz. Suriye'den Libya'ya kadar her konuda ilkeli bir yaklaşım sergiliyoruz. Çevremizde ve dünyada ne olursa olsun bizim yerimiz bizim tutumumuz gayet nettir. Bizde riyakarlık yok; ne düşünüyorsak onu söylüyoruz. Böyle olduğu için de savaşan tarafların saygısını kazanan bir ülke durumundayız.

Biz terörle mücadele imtihanımızı 40 bin canımızı toprağa vererek imtihan olduk. Yaşadığımız sıkıntılar bizi manevi isyana sürüklerse asıl felaketimiz o zaman başlar. Her karışında can ve mal güvenliğinin olduğu ülkede yaşıyoruz.

EKONOMİK KRİZ

Yakın zamanda salgın sürecinde yaptıklarımız ortadadır. Salgının sebep olan sıkıntılara kur dalgasını eklendiğinde milletimizin yanında yer aldık. Karadeniz'deki savaş ise yaşanan saldırıyı daha da derinleştirdi. Her yerde yükselen enflasyonun ve tedarikin yol açtığı sıkıntıları takip ediyoruz.

Bize düşen içinden geçtiğimiz imtihanın farkında olarak birliğimize ve beraberliğimize sarılmaktır. Biz işimize bakıyoruz. İnşası biten eserleri hizmete açıyoruz. Diğer alanlarda hazırlıkları tamamladığımız müjdeleri paylaşıyoruz.

Hamdolsun çalışmak isteyen herkesin iş bulabildiği bir ülkede yaşıyoruz.

Milletimiz için bir an olsun hizmetten, üretmekten, çalışmaktan geri durmuyoruz. Milletimizin yanında olmayı sürdürüyoruz. İmalat ve turizm sektörüne yönelik 150 milyar liralık destek paketini açıklamıştık.

YUVAM HESABI

Bugün de yeni bir uygulamayı duyurmak istiyorum. Yuvam adını verdiğimiz tasarruf hesapları bir finansal araçtır. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın, mavi kart sahiplerinin, bankalarda hesap açabilen yabancı ülke vatandaşlarının yararlanabileceği bu hesap dövizde yüzde 4 gelir garantisi veriyor."

Erdoğan, İYİ Parti'den istifa eden Balıkesir Bağımsız Milletvekili İsmail Ok'un AK Parti'ye katıldığını duyurdu.

katilim.pngkatilim.pngErdoğan, Ok'a parti rozeti taktıktan sonra Balıkesir AK Parti İl Yöneticileri ile aile fotoğrafı verdi

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (30)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
30 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN