Türk öğrenciler Avrupa'da rehin

Türk öğrenciler Avrupa'da rehin

Eğitim için Avrupa’ya giden üniversitelilerin Erasmus ödemeleri önce yarıya düşürüldü. O hibelerin de üç aydır yatmadığı ortaya çıktı. Devlete güvenerek yurt dışına çıkan ancak karınlarını bile doyuramayan öğrenciler “Sağlıklı beslenemiyoruz. Bu sorunu yalnızca Türkler yaşıyor” dedi. Vahim tablo ‘Devlet öğrencisine sahip çıkamıyor mu’ tepkilerine yol açtı. Acil çözüm çağrısı yapıldı.

GÜLCAN ASLAN

Öğrenci değişim programı Erasmus kapsamında AB’nin finanse ettiği hibeler Türkiye Ulusal Ajansı üzerinden üniversitelere aktarılıyor. Ancak ödemelerde yaşanan sıkıntı büyüyor. Üniversitelerin hibelerin 4 yerine 2.5 ay yapılacağına yönelik duyurusunun ardından öğrenciler üç aydır tek kuruş alamadıklarını söyledi. Üniversiteler Ulusal Ajansı işaret ederken mağduriyetleri artan öğrenciler dersten çok geçim derdine düştü.

DİĞER ÜLKELERDEN GELENLER ÖDEMELERİNİ ALDI BİZ PARASIZ KALDIK

Hırvatistan’da okuyan İTÜ Denizcilik Fakültesi öğrencisi Umut Arda Emiroğlu “5 ay Erasmus yapan 4 ay hibe alacaktı. Bu 2.5 aya düşürüldü. 10 ay yapanlar için durum daha vahim. Ben de sağlıksız beslenmek zorunda kaldım” dedi. YTÜ Matematik Mühendisliği bölümünden Eslem Güler ise “Bizim dışımızda başka ülkelerden gelenlerin hibesi gelmeden önce yatmış ama ben 3 aydır alamadım. Kur nedeniyle yaşamak çok zor” diye konuştu.

SESİMİZİ DUYAN YOK

Umut Arda Emiroğlu, İTÜ’nün Erasmus ofisi tarafından “Sorun Ulusal Ajansta” açıklaması yapıldığını söyledi. Eslem Güler ise “Aksama nerede bilmiyoruz. Net cevap da alamıyoruz. Sesimizin duyulmasını istiyoruz” dedi.

birinci.jpg

ERASMUSLU ÖĞRENCİLER GEÇİM DERDİ YAŞIYOR

Erasmus programı kapsamında yurt dışına giden Türk öğrencilere, hak ettiği hibelerin verilmediği ortaya çıktı. AB’nin Türkiye Ulusal Ajansı üzerinden verdiği paraya güvenerek Avrupa’ya giden Erasmuslular, beslenme ihtiyacını bile karşılayamaz duruma geldiğini söyledi. Üniversiteliler, bu sorunu yalnızca kendilerinin yaşadığını belirtirken vahim tabloya ilişkin acil çözüm çağrıları yapıldı.

Erasmus programı kapsamında, maliyeti Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen hibeler, Türkiye Ulusal Ajansı üzerinden üniversitelere aktarılıyor. Ancak, öğrencilere ayrılan bu hibeler kendilerine bir türlü ulaşamıyor.

Üniversiteler, yaşanılan sorunun AB ve Türkiye Ulusal Ajans’tan kaynaklı olduğunu söylese de öğrenciler net bir bilgi alamadıklarını ifade ediyor. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) 24 Eylül’de yayınladığı açıklamada, yurtdışına giden Erasmus programı öğrencilerine yalnızca 2,5 aylık ödeme yapılacağını belirtmesinin ardından Avrup’da eğitim alan bazı öğrenciler, hibelerin eksik yattığını belirtirken bazıları ise hiç hibe alamadıklarını söyledi.

Üniversiteler sorunun kaynağı için Ulusal Ajans’ı işaret ederken Hırvatistan’da okuyan İTÜ Denizcilik Fakültesi öğrencisi Umut Arda Emiroğlu, vahim süreci anlattı. Ön bütçenin az olmasından dolayı zor günlerden geçtiğini belirten Emiroğlu, ilk aylar çok sağlıksız beslendiğini belirtti.

Türkiye Ulusal Ajans’ın AB ile geç anlaştığını ifade eden Emiroğlu, ön bütçenin ise öğrenci sayısına göre düşük geldiğini söyleyerek “Geçtiğimiz yıllardaki gibi 4 ay hibe alsaydık 1800 euro alacaktık. Ama 2,5 indirdikleri için 900 euro aldık. Almamız gereken 225 euro kaldı. Totalde benim alacağım 1125 euro hibe desteği kira ve elektriğimi karşılamış olacak.

Yeme içme ve kültürel aktiviteler için yine ailemden destek almak zorunda kalacağım. Bunda dolayı diğer kalemlerde hep harcamalarıma özen göstermek zorunda kalıyorum” dedi. Gittiği şehirde Erasmus öğrencileri için yapılan gezilerin sadece bir tanesine katılabildiğini ifade eden Emiroğlu “Burada gidilecek bir sürü milli park ve şelale var. Ama ben aralarından biri seçip gitmek durumunda kaldım. Önümüzdeki hafta Dubrovnik gezisi var ve yine gidemeyeceğim. Çünkü gidersem şubat ayını bitiremem” diye konuştu.

Erasmus için Çek Cumhuriyeti’ne giden Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencisi Eslem Güler ise eylül ayından bu yana 3 aydır hakkı olan hibeyi alamadığını söyledi. Güler, 4 yıl boyunca Erasmus programını kazanmak için zor bir çalışma sürecinden geçtiğini ifade ederek “Buraya geldikten sonra sürekli mail attım, cevaplar çok yuvarlanarak, asla net cevaplar verilmedi. Ayrıca tüm açıklamaların sonuna yaşanacak tüm mağduriyeti öğrenciye yükleyen, asla sorumluluk kabul etmediklerine dair açıklamalar eklemeye başladılar. Şu an hala paramı alabilmiş değilim” dedi.

Bu sorunu sadece Türk öğrencilerin yaşadığını vurgulayan Güler “Bizim dışımızda başka ülkelerden gelen herkesin hibesi gelmeden önce yatmış. Hala bir açıklama yok. Ayrıca hibenin 1 ayını veremeyeceklerini söylüyorlar.” Türk öğrencilerin yaşadığı vahim sürece sert tepki geldi. Sosyal medyada ‘Devlet öğrencileri açlığa mahkum ediyor’ yorumları yapıldı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (16)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
16 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN