İdam ile yargılanan Ozan Ceyhun Avusturya büyükelçisi oldu

İdam ile yargılanan Ozan Ceyhun Avusturya büyükelçisi oldu

12 Eylül'de yurt dışına kaçan, Almanya'da Yeşiller ve SPD üyesi olarak Avrupa Parlamentosu milletvekilliği yaptığı sırada Türkiye'de idamla yargılanan yazar Demirtaş Ceyhun'un Ozan Ceyhun Türkiye'nin Viyana Büyükelçiliği'ne atandı. Özgeçmişi ile dikkat çeken Ceyhun'un ataması sonrası sosyal medyadan da dikkat çeken yorumlar yapıldı.

12 Eylül'de yurt dışına kaçan, Almanya'da Yeşiller ve SPD üyesi olarak Avrupa Parlamentosu milletvekilliği yaptığı Türkiye'de idamla yargılanan ve 'kırmızı bülten ile aranan Ozan Ceyhun, Türkiye'nin Viyana Büyükelçiliği'ne atandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameyle, Avusturya Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği'ne Ozan Ceyhun atandı.

Almanya'dan Yeşiller ve SPD üyesi olarak Avrupa Parlamentosu milletvekilliği yapan Ceyhun, 2015'de de AK Parti İzmir Milletvekili adayı olmuş, ancak seçilememişti.

YAZAR DEMİŞTAŞ CEYHUN'UN OĞLU

Türkiye İşçi Partili, Türkiye Yazarlar Sendikası yöneticiliği yapan yazar Demirtaş Ceyhun'un oğlu olan Ozan Ceyhun, 1960 yılında Adana doğdu. 1979 yılında Boğaziçi Lisesi'nden mezun olan Ceyhun, Hacettepe Üniversitesi'nde Alman Dili ve Edebiyatı okudu. 12 Eylül 1980 darbesinde Avusturya'ya, 1982 yılında da Almanya'ya giden Ceyhun, Almanya'da sosyal pedagog eğitimi gördü.

1992 ve 1998 yılları arasında Hessen Sosyal Bakanlığı'nda çalışan, 1998 ile 2000 yılları arasında Yeşilller Partisi, ardında SPD milletvekili olarak Avrupa Parlamentosu'nda görev alan Ceyhun, daha sonra AK Parti'de danışmanlık yaptı.

İDAMLA YARGILANDI

1980 darbesinin ardından Viyana'ya gittikten sonra yasa dışı örgüte üye olmaktan dolayı hakkında soruşturma açılan Ceyhun, 2. Dev-Yol davasında, Dev-Yol üyesi olmak ve adam öldürmek suçundan idam ile yargılandı. 1987 yılında pasaportuna el konuldu.

TÜRK VATANDAŞLIĞINDAN AYRILDI

Ozan Ceyhun 1992 yılında kendi isteği ile Türk vatandaşlığından çıkarak Alman vatandaşlığına geçti.

1998 yılında Avrupa Parlamentosu'nda milletvekili görev yaptığı sırada Türkiye'nin başvurusu üzerine 'kırmızı bülten' ile aranmaya başlandı. Ceyhun, 2000 yılında idamla yargılandığı davadan beraat etti.

Özgeçmişi ile dikkat çeken Ceyhun'un ataması sonrası sosyal medyadan da dikkat çeken yorumlar yapıldı.

20-02/21/30-1582271866.jpg

20-02/21/999i.jpg

 

ANKA/ANKA

 

 

 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN