Anız yakmak ne demektir, cezası nedir? Anız yakmanın zararları

Anız yakmak ne demektir, cezası nedir? Anız yakmanın zararları

Anız yakma ne demek, anız yakmanın cezası nedir, anız yakmanın zararları nelerdir? Soruları merak içerisinde araştırılmaya başlandı. Anız yakmanın toprağa verdiği zararlar ve bu durumun nereye şikayet edileceği merak konusu oldu. İşte detaylar...

Bitki kökleri, ürün hasat edildikten ve tarlada üretimden sonra toprakta kalan küçük kök ve gövdelerdir. Tarım alanındaki mahsullerden toplandıktan sonra bu kökleri temizlemek zor olduğu için birçok çiftçi yakarak toplu bir çözüm üretmiştir.

Anız yakma ile ilgili olarak bitki gövde ve köklerinin karbon ve nitrojen boyutları diğer organik maddelere göre daha büyüktür ve bu çözümde yavaştan bozulmaya neden olur. Ayrıca ekinlere zarar verecek organizmalar için bir besin ve barınak kaynağıdır. Anız yakmanın zararlı etkilerinden bahsedecek olursak, toprağın yeşillenmesi, çürümesi gibi gerçekleri uygulayan faydalı organizmalar, yanma anında sıcaklığın yüksek seviyelere çıkması, israf ve dolayısıyla toprak verimliliği olacaktır.

anız yakımı

Anız Yakmanın Cezası Nedir?

Çevre ve Orman Bakanlığı, özellikle Mayıs ve Ekim aylarında saman yakılmasına karşı bir açıklama yaparak çiftçileri bu duruma karşı uyardı.

Bakanlık, Resmi Gazete'de anız yakılmasına karşı bir açıklama yayınladı. Bu, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından, bazı bölgelerde makine ve tarımın gelişmesi nedeniyle daha yaygın hale gelen anız yakma yasağına karşı muhalefetin devam ettiğine dikkat çekiyor.

 Son zamanlarda özellikle anız yakma işlemleri ülkemizde yaygınlaşmış ve birçok bölgede artış göstermiştir. Çiftçilerimiz, anız yakmanın faydalı olduğunu düşünerek, ürün yetiştirmenin kolaylaştığına ve böcek gibi diğer zararlı organizmaları öldürerek bitki hastalıklarını ve tarım alanlarını önlediklerine inanmaktadırlar. Bu sayede toprağın verimliliğinin arttığını düşünürler. Bu yüzde, hasattan sonra yerde kalan küçük gövdeleri yani gövdeleri yakar. Ancak bunun tersinin doğru olduğunu unutmayın.

Normal olarak, toprak verimliliği yanmadan değil, bitki kısımlarının toprak üstünde ayrışmasıyla oluşan organik maddelerden kaynaklanır. Sadece anız yakarak toprak verimliliğini azaltmakla kalmaz, yangından çıkan duman da hava kirliliğini artırarak atmosfere zarar verir. Özellikle yol kenarında yanan anız kazalara neden olabilir ve hatta sürücünün görüşünü etkileyebilir. Bazı anızlar komşu ormanların veya tarlaların yakınında olduğunda, yangın söndürülemeyebilir. Bu durumda ülkemizde anız yakılıp denenmesi yasak çünkü yangın çıkma riski büyük ve orman yanıyor.

Üstelik bazı canlılar bu dokudan beslenir, dengeleri ve ekolojileri bozulur. Buna karşılık, anız yakmanın faydalı olduğuna inanan cahil çiftçiler, bunun çok zarar verdiğini bilmelidir. Ayrıca bu anızlar hasattan sonra tutuşmadıkları takdirde rüzgar, su ve heyelan kaynaklı erozyon gibi çeşitli afetleri de önleyebilmektedir. Çevre ve Orman Bakanlığı saman yakmaya çeşitli şekillerde ağır cezalar verdi. Ayrıca bakanlık, sektörleri özellikle belirli bölgelerde hava ve kara yoluyla denetlemektedir. Suçüstü yakalandığında daha fazla ceza veriyor.

Ayrıca anız yakanlara 1 dönümlük arazi için yaklaşık 50 TL idarî para cezası. Anız yakanlar özellikle orman, habitat ve sulak alanların yakınında ise ceza 5 ile çarpılır. Yol kenarında yakılan anızlara da farklı cezalar uygulanır. 2017 verilerine göre çiftçilere 1 yıl süreyle 1,5 milyon TL anız para cezası uygulandı. Anız yakanlara son 5 yılda yaklaşık 6 milyon TL idari para cezası verildi.

Şikayet Nereye ve Nasıl Yapılır?

Ülkemizde her yıl belirli zamanlarda binlerce, belki de milyonlarca çiftçi anız yakmaktadır. Uzakta gördüğümüz belirli alanlarda oluşan siyah alanlar veya uzaktan gördüğümüz dumanlar buna örnektir. Özellikle kırsal kesimde insanların anız yakılmasını izleyecek bir otorite yok ve halk hiçbir şey bilmediği için nereye şikayet edeceğini bilemiyor. Bu durumda Çevre ve Orman Bakanlığı, halkı bilinçlendirmek ve çiftçilerin saman yakmalarını önlemek için birçok faydalı ve zararlı bilgi veriyor. Ancak hem bu bilgilere göre hem de ağır idari para cezalarına rağmen çiftçiler bunu bilmeden anız yakmaya devam etti.

Anız yakmak sadece tarlaya değil diğer canlılara da zararlıdır. Özellikle ormanlara ve yerleşim yerlerine yakın yerlerde yanan anız atıldığında daha tehlikeli hale gelebilir. Bu durumlarda Bakanlık 5 defa ceza kesiyor. Bu durumda halk olarak gördüğümüz yerde uyarmalıyız ve bu durumlara müdahale ederek en azından çevreye, atmosfere ve çevreye yardımcı olacağız. Ancak anız yakan kişiler ilgilenmiyor ve yanmaya devam ediyorsa yetkililere haber verebilirsiniz. Anız yakanlar hakkında

2872 sayılı Çevre Kanunu ile 765 sayılı TCK ve 5326 sayılı Suç Kanunu hükümlerine göre ilgili makamlar yasal işlem yapacaktır. Bu durumda uzaktan görseniz dahi arayarak durumu bildirebilirsiniz. 177 Orman Yangını, 155 Polis, 156 Jandarma veya 110 İtfaiyeyi arayarak vatandaşlık görevinizi yerine getirmiş olursunuz. Görüşmeler tamamen ücretsiz olacağından anız yakan gördüğünüzde endişelenmeden hemen yetkililere haber verirseniz olası büyük kazaların önüne geçebilirsiniz.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN