Deizm nedir, ne demek? Deizm ve Deistler hakkında bilgiler

Deizm nedir, ne demek? Deizm ve Deistler hakkında bilgiler

İnanış biçimleri arasında yer alan Deizm yıllar geçtikçe dünyada daha fazla yayılıyor. Son yılların en popüler inanışlarından olan Deizm ile ilgili detaylar ise merak ediliyor. Peki, deizm inanışı ne oluyor? Deist kimlere deniliyor? İşte detaylar...

Yaradancılık olarak bilinen Deizm inancında yalnızca akıl ve mantık yoluyla tanrı inancının oluştuğu savunulmaktadır.

DEİZM NE OLUYOR?

Deizm, evreni yaratanın yarattığını ve sonrasında bu yaratıcının evrene hiçbir müdahalede bulunmadığı savunmaktadır. Deizmde dinler reddedilir.

Deizm'e göre hiçbir din doğru değildir ve dinler insanlar tarafından üretilmiştir. Deizm inancında yaratıcının sorumluluğu sadece evreni yaratmaktır. Aynı zamanda bu inançta Tanrı'nın kusursuzluğuna ve yaratılmış olan her şeyin de onun kusursuzluğundan geldiğine inanılır. Mucizeler, vahiyler ile peygamberlik kavramı Deizm'e göre doğru değildir.

DEİZM NE DEMEKTİR?

Deizm ilk olarak 17. yüzyılda İngiltere'de ortaya çıkmıştır. Deizm'in tanımı şöyledir: Tanrı vardır ancak insanlar ile iletişim kurmaz. Bu yüzden Deizm'e Tanrıcılık da denilmektedir.

Latince kökenli olan Deizm, Deus'tan gelmektedir. Deus, Latince'de Tanrı anlamına geliyor. Bu inanca göre insanın düşünceleri özgür olmak zorundadır. Bu yüzden de iyilik ya da ahlak için hiçbir dine gerek yoktur. Deizm dinlerle birlikte din adamlarını da reddetmekte.

 deizm nedir

DEİST KİMLERE DENİLİR?

Deizm'i savunanlar deist olarak tanımlanır. Dünya üzerinde adını duyurmuş birçok deist vardır. Deistelr hiçbir dine inanmadıkları tüm dinleri de reddederler. Deistler için Tanrı sadece akılla açıklanır. Bu yüzden de herhangi bir dine ihtiyaç duyulmaz.

Deistler din gibi dini kitapları da reddeden kişilerdir. Onlar göre dini kitapları insanlar yazmıştır. Aynı zamanda ölümden sonra ki yaşama da inanmamaktalar. Reenkarnasyon yani ruhun başka ruh içinde yeniden dirilmesi kimi deistlerin inancındadır.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN