Berkan: İYİ Parti, Türkiye'nin en iyisi olmak istiyorsa, Kürtlerin oyunu almalı

Ali Bayramoğlu ve İsmet Berkan Sadece Gündem programında İYİ Parti grup toplantısı ve Kürt sorununu değerlendirildi. Bayramoğlu, İYİ Parti lideri Meral Akşener'in "HDP'yi PKK ile konumlandırıyoruz" açıklamasına, "Akşener, Kürt sorununu seçim sonrasına bırakıyor" ifadesini kullandı.

Cumhur İttifakı kanadında, HDP-Millet İttifakı işbirliği tartışmaları devam ediyor. Haftalık grup toplantısını yapan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bu tartışmalara ilişkin,"HDP'yi PKK ile konumlandırıyoruz" diyerek tartışmalara yeni bir boyut kazandırdı.

"AKŞENER, KORİDORLARDA KÜRT SORUNU VAR DİYOR TOPLUM ÖNÜNDE SÖYLEMİYOR"

Ali Bayramoğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in HDP-PKK açıklamalarına ilişkin, HDP ve Kürt sorununun iktidar ve muhalefet açısından kritik bir rol oynadığını belirterek şunları kaydetti:

"Akşener'in siyaset tarzı söylemsel bir tarz. Kimi angajmanları var. Bu angajmanları arasında Kürt sorunu var. Bunu koridorlarda söylüyor toplum önünde söylemiyor. HDP ile ilişkiler konusunda çok net. Ama şunu da biliyor; böyle bir mesele var ve bu meseleye el atmak gerekecek. Bunu seçimler sonrasına ertelemek gibi bir arzusu var. Ama bu sorun seçim öncesi çeşitli şekillerde karşısına çıkıyor. Akşener, Kürt meselesi olduğunu söylüyor. Ve Kürt meselesi için arayış içerisinde olduğu biliniyor"

"İYİ PARTİ EN İYİ OLMAK İSTİYORSA, KÜRT OYLARINI ALMALI"

İsmet Berkan ise, İYİ Parti'nin bu çıkmazdan çıkması gerektiğini ifade ederek, "Bugün İYİ Parti, "ben Türkiye'nin en iyisi olacağım" diyorsa, Kürt oylarını almalı. Odadaki fili görmezden gelerek seçim kazanılmaz. HDP ile can ciğer olsunlar denmiyor. Bu sorunun güvenlik dışında insani boyutları var" dedi.

"MUHALEFET, HDP İLE MÜNFERİD İLİŞKİ KURUYOR"

HDP iktidar ve muhalefet arasında kritik rol oynadığını söyleyen Bayramoğlu, İYİ Parti lideri Akşener'in HDP ile ilgili yaptığı açıklamanın buna örnek olduğunu belirterek, "Muhalefet içerisinde HDP ile münferit ilişkiler kurma durumu var. HDP ile organik bir siyasi ilişkiden kaçınmak üzerine kurulu gizli zimni bir hamle. Burada daha angaje olan Meral Hanım idi. Son dönemde siyasi gerçekler başka istikamette hareket etti. Özellikle Kılıçdaroğlu'nun yaptığı açıklamalarla HDP ve Kürt seçmenle attığı adımları sıklaştırdığını gördük. Akşener'in, partisinde buna uyumlu davranmaya çalıştı."

Kürt sorun-PKK ilişkisini de değerlendiren Bayramoğlu, PKK'nın geri çekilip, HDP'nin ön plana çıkması gerektiğini ifade etti. Bayramoğlu, "Kürt meselesinde PKK geri çekilmeli, HDP ön plana çıkmalı. HDP, içinde bunu savunanlar var savunmayanlar var. Mesele şu; Türk siyaseti, Kürt meselesinde siyasi yapıyı üretmeli" dedi.

"İYİ PARTİ, HDP'Yİ ÇANTADA KEKLİK SANIYOR"

Seçimde HDP'nin Millet İttifakı'na dolaylı destek vermesi tartışmalarına ise Bayramoğlu, "HDP diye bir güç var. Yarın çıkıp "şuna oy vermeyin" dese seçmeni etkiler. İYİ Parti HDP seçmenini çantada keklik olarak görüyor. HDP parlamento seçimine tek girecek ve barajı geçecek. Ortak adaya desteklerse başka bir eşiğe doğru geçilir" diye ifade etti.

Berkan, HDP seçmeninin araçsallaştırıldığına vurgu yaparak, "Kürt seçmelerin pozisyonları araçsallaşıtırılıyor. Eğer bir siyasi liderseniz Kürt seçmeni konusunda HDP rekabet siyasi rekabet edeceksiniz" dedi.

"ODADA BİR FİL DAHA VAR; PKK"

Berkan, Çözüm süreci hakkında ise, "Türkiye Cumhuriyeti'nde Kürt sorununu çözme konusunda iradesi yok. Tarafların 'oyunun sonunda ne olacak' diye bir düşüncesi yoktu. Nereye varacağını bilmiyorsak, niye müzakere yapıyoruz. Kürt sorunun yanı sıra odada bir fil daha var; PKK" ifadesini kullandı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN