Mehmet Ocaktan: HDP, Kandil baronlarına siyasi tavır koymalı

Ahmet Taşgetiren ve Mehmet Ocaktan'ın sunduğu Buradan Bakınca'da eski MİT mensubu Mehmet Eymür'ün 1970'lerden bu yana katıldığı operasyonlarla ilgili çarpıcı açıklamaları ve İYİ Parti lideri Akşener'in HDP sözleri değerlendirdi. Ocaktan, HDP'nin Kandil baronlarına siyasi tavır koyması gerektiğini ifade etti.

Eski istihbaratçı Mehmet Eymür, Türkiye'nin karanlıkta kalan geçmişine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Eymür'ün açıklamaları Türkiye gündeme oturdu. Ocaktan, eski MİT'çi Eymür'ün açıklamlarına ilişkin, "Türkiye, o dönem bu kirlilikleri ayıklamadığı için, bugün benzer şeyler yaşıyoruz" dedi.

"TÜRKİYE, O DÖNEM BU KİRLİLİKLERİ AYIKLAMADIĞI İÇİN BUNLARI YAŞIYORUZ"

Devletin geçmişinde büyük kirlilikler olduğunu belirten Ocaktan, "Faili meçhuller var, bir takım iş adamları öldürülüyor. İşkenceler var. Bunları Mehmet Eymür açıklıyor. Geçmişte her şey kayıt altına alınıp mutlaka gün yüzüne çıkarılıyor. Sedat Peker'in anlattıkları var. Bunlar hukukun önüne gelmeli. Türkiye, maalesef o dönem kirlilikleri ayıklamada başarılı olmadığı için bugün de benzer şeyleri yaşıyoruz" diye konuştu.

"Hukuk, yargı bu işleri yoluna koyar. 'Kimsenin yaptığı yanına kar kalmıyor' gibi bir düşüncenin olması gerek" diyen Ocaktan, "Eymür'ün açıklamalarında bunun başarılı olmadığını görüyoruz" dedi.

"ÇİLLER DÖNEMİNDE AİLE İLİŞKİLERİ DEVLET İŞLERİNE KARIŞMIŞ"

Taşgetiren, eski MİT mensubu Eymür'ün "Devlet benim gözümde meşrudur, her şey yapabilir" sözüne karşılık "Kim peki bu devlet?" diyerek "Bu bir yaklaşım tarzı. Mesela devlet Tansu Çiller diyelim. Başkan olduğu dönem. Eymür diyor ki, "Ben bilgileri Özer Çiller'e götürürdüm." Özer Çiller MİT Başkanı Sönmez Köksal'ı ayakta tutuyormuş. Köksal, Özer Çiller'e brifing vermemek için gitmiyormuş, onun yerine Eymür gidiyormuş. Özer Çiller Başbakan değil, devlette hiçbir görevi yok. Başbakan Tansu Çiller'in eşi. Aile işleri devlet işlerine karışıyor. Demek ki başbakanın bilmesi gereken bilgiler önce Özer Çiller'den geçiyor. Başbakan o dönemde listeler verdi. O listedekiler bir süre sonra öldürüldü" ifadelerinde bulundu.

"AĞAR ŞİMDİ MARİNA KAHYALIĞI YAPIYOR"

Sedat Peker'in iddialarından yola çıkılarak, içişleri bakanına, Mehmet Ağar'a sorulacak şeyler var diyen Taşgetiren, "Mehmet Eymür'e sorular soruldu, kutu açıldı. Mesela Eymür'e sorulanlar, bir gazeteci olarak Mehmet Ağar'a da soru sorabilir mi?" dedi.

Bu soruların Mehmet Ağar'a sorulabileceğini ifade eden Ocaktan, Mehmet Ağar'ın artık eski gücünde olmadığını ifade etti. Ocaktan, "O şu an Marina kahyalığına talip olmuş biri. Devlet adına Marina kahyalığı yapıyor" dedi.

Taşgetiren, ortaya atılan iddiaların yığıldığını ifade ederek, "Bahçeli'nin Çakıcı ve Yılmaz'la fotoğraf vermesinden ne anlamalıyız? Bunların benim ideolojik yapımla bir ilgisi var mı demek? Bir karanlık dünyalar var bunlar hukukla açığa çıkmalı" dedi.

"ANKET SONUÇLARINI DİKKATE ALACAKLAR"

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olacak tartışmaları devam ederken, Ocaktan, Millet İttifakı'nın masaya oturduklarında anket sonuçlarını dikkate alacağını söyledi. Ocaktan, "Cumhurbaşkanı adayının siyasetçi olması gerek. Ama Kılıçdaroğlu'nun 'dostlarımızla beraber karar vereceğiz' düşüncesi var. Masaya oturduklarında anket sonuçlarına bakacaklardır. Çünkü geçmiş dönemde bununla ilgili tecrübeler yaşadı. Aday, iki belediye başkanından biride olabilir" dedi.

Taşgetiren ise CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun söylemlerine değinerek, "İktidarda olduğunda yapacağı şeylerden bahsediyor" dedi. Taşgetiren, "İsimlendirme başladığında, Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları, "bunu yapacağım" gibi sözler kendi adına verilmiş bir söz" ifadesini kullandı.

"HDP, KANDİL BARONLARINA SİYASİ TAVIR KOYMALI"

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in grup toplantısında HDP'ye yönelik açıklamalarına ilişkin Ocaktan, "HDP, Kandil baronlarına siyasi bir tavır koymalı" dedi.

Taşgetiren ise İYİ Parti lideri Akşener'in, parti içinde bulunan MHP tabanının eleştirilerini dikkate aldığını ifade ederek, AK Parti'nin de MHP çizgisine savrulduğunu söyledi. Taşgetiren, "Söylemlerimiz Kürt vatandaşların aidiyet ilişkilerini nasıl etkiliyor? Buradan bakmak lazım" dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN