Kars Belediyesi Eş Başkanı Alaca tutuklandı

Kars Belediyesi Eş Başkanı Alaca tutuklandı

HDP'li siyasetçilere yönelik operasyonda gözaltına alınan Kars Belediyesi Eş Başkanı Şevin Alaca ile HDP Kars İl Eş Başkanı Cengiz Anlı’nın da aralarında olduğu 4 kişi tutuklandı.

Kars Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve aralarında Kars Belediyesi Eş Başkanı Şevin Alaca ile HDP Kars İl Eş Başkanı Cengiz Anlı’nın da olduğu 4 kişi tutuklandı.

Gözaltına alınarak yerine kayyım atanan Kars Belediyesi Eş Başkanı Şevin Alaca ile HDP Kars İl Eş Başkanı Cengiz Anlı’nın da aralarında olduğu 4 kişi tutuklandı.

3 KİŞİ TUTUKLANDI 

Kars’ta 1 Ekim’den bu yana gözaltında bulunan ve aralarında Kars Belediyesi Eş Başkanı Şevin Alaca’nın da olduğu 5 kişinin Kars Adliyesi’ndeki savcılık sorguları tamamlandı. Savcılık sorgusunun ardından belediye başkanı yardımcısı Muazzez Çağrıtekinci serbest bırakılırken Kars Belediyesi Eş Başkanı Şevin Alaca ile HDP Kars İl Eş Başkanı Cengiz Anlı, Mustafa Yardımcıer ve Şengül Erkmen tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Mahkeme, Şevin Alaca, Cengiz Anlı, Mustafa Yardımcıer ve Şengül Erkmen hakkında tutuklama kararı verdi. 

Son tutuklamalarla birlikte şehirde yapılan operasyonda gözaltına alınan 21 kişiden 16 kişi tutuklanmış oldu.

NE OLMUŞTU?

Soruşturma kapsamında aralarında HDP'li eski milletvekilleri, belediye başkanları ve MYK üyelerinin de olduğu 82 kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti.

Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen, eski HDP milletvekilleri Altan Tan, Sırrı Süreyya Önder, Emine Ayna, Nazmi Gör,  Beyza Üstün, HDP'li Can Memiş, Gülfer Akkaya, HDP MYK üyesi Alp Altınörs, eski HDP Sözcüsü Günay Kubilay, Ayla Akat Aka, Toplumsal Özgürlük Partisi Sözcüler Kurulu üyesi ve Dönem Sözcüsü Perihan Koca, HDK-HDP Kadın Meclisi üyesi Dilek Yağlı, HDP'li Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyesi (RTÜK) Ali Ürküt gözaltına alınmıştı.

Gıda zehirlenmesi sonucu rahatsızlanan gözaltındaki siyasetçilerle görüşen HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, hastaneye kaldırılan Ayhan Bilgen’in serum verildikten sonra emniyete getirildiğini, 2 siyasetçinin halen hastanede oldukları bilgisini paylaşmıştı.

Sırrı Süreyya Önder, Nazmi Gür, Ayla Akat Ata, Emine Ayna, Emine Beyza Üstün, Bircan Yorulmaz, Bülent Barmaksız, Can Memiş, Dilek Yağlı, Gülfer Akkaya, Günay Kubilay, Zeki Çelik, Ali Ürküt, Altan Tan, Pervin Oduncu, Alp Altınörs, Berfin Özgü Köse, Cihan Erdal, Ayhan Bilgen ve İsmail Şengün'ün gözaltı süreleri 4 gün daha uzatılmıştı.

6-8 Ekim 2014'deki Kobani olayları nedeniyle gözaltına alınan HDP'li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, avukatları aracılığıyla, "Gözaltı sürem bitene kadar kayyım atanmamış olursa Belediye Başkanlığı görevimden istifa edeceğim" açıklaması yapmıştı. 

Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, HDP MYK üyesi Alp Altınörs, HDP Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Nazmi Gür, eski milletvekili Ayla Akat Aka, Eski BDP Eş Genel Başkanı ve milletvekili Emine Ayna, HDP eski MYK üyeleri Bircan Yorulmaz, Berfin Özgü Köse, Dilek Yağlı, Can Memiş, Günay Kubilay, Bülent Parmaksız, Pervin Oduncu, İsmail Şengün ve Cihan Erdal, eski HDP Genel Saymanı Zeki Çelik, HDP RTÜK üyesi Ali Ürküt ve eski milletvekili Prof. Dr. Emine Beyza Üstün tutuklanmıştı. 

Eski HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan ve Gülfer Akkaya, yurt dışı yasağı konularak serbest bırakılmıştı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN