Diyarbakır'da kayyım 25 çalışanı ihraç etti

Diyarbakır'da kayyım 25 çalışanı ihraç etti

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne kayyım atanmasının ardından açığa alınan 55 memur ve işçiden 25'i ihraç edildi.

Kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde (DBB) daha önce açığa alınan 55 memur ve işçiden 25'i ihraç edildi. 

DBB'nin ilk kayyımı Cumali Atilla tarafından açığa alınan ve Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) belediyeyi kazanmasıyla birlikte görevlerine iade edilen 55 memur ve işçi, 19 Ağustos 2019’da belediyeye kayyım atanan Hasan Basri Güzeloğlu tarafından yeniden açığa alınmıştı. Kayyım yönetimi, açığa alınan 55 memur ve işçiden 25’ini ihraç etti.

TERÖRLE İLTİSAKLI OLMAKLA SUÇLANDILAR

İhraçlar, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun geçici 35’inci maddesindeki “terörle irtibatlı ve iltisaklı” suçlamasına dayandırıldı.

22 Eylül’de de benzer gerekçeyle 8 işçi ve memur ihraç edilmişti. Son ihraçlarla birlikte sayı 33’e yükseldi.

Açığa alınan 22 işçi ve memur hakkında başlatılan soruşturma ise sürüyor.

KARS BELEDİYESİ'NE DE KAYYIM

Geçtiğimiz günlerde de tutuklanan Ayhan Bilgen, İçişleri Bakanlığının onayı ile görevinden uzaklaştırılmıştı. Kars Valisi Türker Öksüz, Kars Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildi.

Gelecek Partisi'nden konuyla ilgili bir açıklama gelmişti. "Kayyım halkın iradesini yok saymaktır" başlıklı açıklamada teröre bulaşan belediye başkanlarının olması durumunda belediye meclislerinin yeni başkanı seçmesi gerektiği belirtildi.

Parti'den yapılan açıklama şöyle:

"HUKUK GARABETİ"

"Altı yıl sonra başlatılan ‘Kobani eylemleri’ soruşturmasında tutuklanan HDP’li Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen görevden alınarak, yerine Kars Valisinin kayyım olarak atanması, iktidarın hukuk garabetlerinden biri olarak tarihe kazınacaktır.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN