Kavala'dan AYM'nin reddine tepki: Karar siyasi mesajların etkisiyle alındı

Kavala'dan AYM'nin reddine tepki: Karar siyasi mesajların etkisiyle alındı

Osman Kavala, AYM Genel Kurulu’nun bireysel başvurusunu reddetmesine tepki gösterdi: Yargıda en can yakıcı sorun, siyasi mesajların etkisiyle alınan, cezalandırmaya dönüşen tutuklama uygulamalarıdır.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Osman Kavala'nın bireysel başvurusunu reddetti. Genel Kurul, Kavala’nın haklarının ihlal edilmediğine hükmetti. Yüksek mahkeme bu kararı 1 oy farkla verdi. 

İki kez tahliye ve bir kez de beraat kararı alan fakat hakkında yeni dava ve soruşturma açılarak 1155 gündür cezaevinde tutulan Osman Kavala, AYM Genel Kurulu'nun bireysel başvurusunu reddetmesine ilişkin açıklama yaptı.  

"TUTUKLU OLMAM HUKUKA UYGUN BULUNMASI AKIL ALIR GİBİ DEĞİL"

"Son anda icat edilmiş, yasadaki tanıma uymayan ve hiçbir delile dayanmayan casusluk suçlamasıyla tutuklanmış olmamı hukuka uygun bulması, akıl alır gibi değildir” diyen Kavala, “Yargıda en yaygın ve can yakıcı sorun siyasi mesajların ve siyasi ortamın etkisiyle alınan, sağlam gerekçelere dayanmayan ve cezalandırmaya dönüşen tutuklama uygulamalarıdır" ifadeleriyle tepkisini dile getirdi. 

T24'te yer alan habere göre, AYM'nin kararı sonrası yazılı açıklama yapan Kavala, çoğunluğun hukuk normlarına uygun olmayan davranışının endişe verici olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı: 

"BU DAVRANIŞ SON DERECE ENDİŞE VERİCİDİR"

Anayasa Mahkemesi’nin son anda icat edilmiş, yasadaki tanıma uymayan ve hiçbir delile dayanmayan casusluk suçlamasıyla tutuklanmış olmamı hukuka uygun bulması, akıl alır gibi değildir. AYM’deki çoğunluğun hukuk normlarına uygun olmayan bu davranışı son derece endişe vericidir. 

Yargıda en yaygın ve can yakıcı sorun siyasi mesajların ve siyasi ortamın etkisiyle alınan, sağlam gerekçelere dayanmayan ve cezalandırmaya dönüşen tutuklama uygulamalarıdır. Tutuklama kararları verilirken suçlananın özgür yaşama hakkı karşısında onun adalete ve topluma zararlı bir eylemde bulunma ihtimali tartılır. 

Kesin olan evrensel haktır, diğeri ise sadece bir ihtimaldir. İhtimalin özgür yaşama hakkını kısıtlamaya gerekçe olabilmesi ancak istisnai şartlarda meşru görülebilir. 

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin de Anayasamızın da uyulmasını emrettiği bağlayıcı norm budur. 

AİHM’İN KAVALA KARARI 

Ancak bu tarihten sonra AİHM, Kavala’nın siyasi nedenlerle cezaevinde tutulduğunu karara bağlamıştı. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi de Kavala’nın bir an önce serbest bırakılması için Türkiye’yi uyarmıştı. Kavala, bunun üzerine yeniden Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. 

Anayasa Mahkemesi Birinci Bölümü, dosyayı 29 Eylül’de gündemine almış ancak hakkında yeni iddianame hazırlandığı gerekçesiyle görüşmeyi ertelemişti. Birinci Bölüm, 15 Aralık’ta başvuruyu yeniden görüşmüş, bu kez de dosyanın Genel Kurul tarafından karara bağlanmasını kararlaştırmıştı. 

TAHLİYE VE BERAATLER  

Kavala, yargılandığı Gezi davasında beraat edip, tahliye edildiği gün daha önce tahliyesine karar verilen 15 Temmuz dosyasından yeniden tutuklanmıştı. AİHM kararına rağmen cezaevinde tutulan Kavala, daha sonra yeniden tahliye edilmiş ancak bu kez de aynı eylemler gerekçe gösterilerek casusluktan tutuklanmasına karar verilmişti. Kavala, hakkında daha sonra bu suçtan dava açılmıştı. 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN