KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Türkiye'nin kendisini tehdit ettiğini iddia etti

KKTC'nin mevcut Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Mustafa Akıncı, Türkiye'nin kendisini seçime girmemesi yönünde tehdit ettiğini iddia etti. Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği iddiayı "Tamamen gerçek dışı" diyerek yalanladı.

Pazar günü seçime gidecek KKTC’de siyaset gerilimi tavan yaptı. Maraş’ın seçim yatırımı için açıldığı iddiası ve Cumhurbaşkanı Akıncı’nın bana sorulmadı açıklamasının yankıları sürerken ‘Yavru Vatan’ yeni bir iddia ile çalkalanıyor

KKTC Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Mustafa Akıncı, Türkiye’nin kendisinin aday olmaması yönünde tehdit ettiğini iddia etti. Akıncı'ya Lefkoşa Büyükelçiliği'nden yalanlama geldi.

Akıncı, “Özel kalem müdürüm aracılığıyla bana aday olmazsam benim için, ailem için iyi olacağı iletildi” dedi.

BÜYÜKELÇİLİK YALANLADI

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği ise iddiayı, "Tamamen gerçek dışı" ifadeleriyle yalanladı.

Tv2020 yayınına katılan Akıncı, kendisine sorulan “Size seçimlerde aday olmamanız yönünde Türkiye makamlarınca herhangi bir telkin geldi mi?” sorusuna yanıt verdi.

"AİLEM İÇİN İYİ OLACAĞI İLETİLDİ"

“Evet, bunu bile yaptılar” diyen Akıncı, “Derin ilişkiler içerisinde ve Türkiye’yi yöneten bağlı makamlar var biliyorsunuz. Özel Kalem Müdürüm aracılığıyla bana da aday olmazsam benim için, ailem için iyi olacağı iletildi. Türkiye Büyükelçisini bu konuda izah almak için davet ettim, lakin Ankara makamıma gelmemesi yönünde karar verdi” dedi.

Büyükelçilik'ten yapılan açıklamada, “Sayın Akıncı’nın dile getirdiği şahsına yönelik adaylıktan çekilmesi mesajı verildiği yönündeki ifadeleri tamamen gerçek dışıdır. Türkiye Cumhuriyeti, seçimlerin güven içerisinde yapılması da dahil, her bir Kıbrıs Türk’ünün canını da malını da korumakta kararlıdır" ifadeleri kullanıldı.

Açıklama şöyle devam etti:

"Türkiye’nin seçim malzemesi yapılmasının sakıncaları daha önceki çeşitli açıklamalarımızda da defalarca dile getirilmiştir. Türkiye Cumhuriyetine yönelik bu rahatsız edici tavrın sürdürülmekte olması iyi niyetten uzaktır."

NE OLMUŞTU?

Kapalı  Maraş'ın bir kısmı geçtiğimiz günlerde halkın kullanımına açılmıştı.

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Ankara ziyareti sırasında Maraş'ın açılmasıyla ilgili kararı "Kendi toprağımı zın kamuya ait olan sahil ve Demokrasi Caddesi ile kıyı bölgesini halkımızın istifadesine sunmak üzere fiilen çalışmalarımızı başlatıyoruz" sözleriyle duyurmuştu. 

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 46 yıldır kapalı olan Maraş sahil şeridini açma kararının kendinden habersiz alındığını açıklamıştı. Akıncı, "Yapılanlar demokrasi adına yüz karasıdır, seçimlere doğrudan müdahalenin devamıdır” iddiasında bulunmuştu.

   

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN