Koronavirüsü evde hafif geçirenler dikkat! Sonu ölüme kadar gidebiliyor

Bakanlığın koronavirüs tedavisi için verdiği ilaçların kullanımıyla ilgili bir hayati uyarı daha geldi. Özellikle koronavirüsü evde hafif geçiren kişilerin ilaçları kullanmadığını belirten Prof. Dr. İlhan, "Sonu ölüme kadar gidebiliyor" dedi.

Koronavirüsü evde hafif geçirenler dikkat! Sonu ölüme kadar gidebiliyor

Sağlık Bakanlığı'nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisi sürecinde verdiği ilaçların kullanımı ile ilgili muammalar devam ederken bu ilaçlarla ilgili bir hayati uyarı da Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan'dan geldi. 

Tedavi için verilen ilaçları, koronavirüsü evde hafif geçiren bazı vatandaşların çeşitli gerekçelerle kullanmamasının tehlikeli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, hekimlerin önerilerinin dikkate alınması gerektiğini belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

'SONU ÖLÜME KADAR GİDEBİLİYOR'

"İster yoğun bakım olsun, ister evde olsun, ister hastanede yatarak tedavi olsun hep aslında aynı ilaçları kullanıyoruz. Vatandaşlarımız, bu ilaçların kullanım onayı olduğunu bilmesi, bu ilaçları kullanmadıkları takdirde iyileşmeyeceklerini bilmesi gerekir. Şöyle durumlar ile çok karşılaşıyoruz; 'Ben 40 yaşındayım hocam, bana bir şey olmaz'. Filyasyon ekibi gidiyor, ilaçlarını veriyor, ilacı kullanmıyor. 3-4 gün sonra 112 ile acil servise başvuruyor. Bu sefer biz bu kişiyi yoğun bakıma alıyoruz. Yoğun bakımda daha zor, acı veren bir süreç bekliyor ve ilaç kullanılmadığı takdirde sonu ölüme kadar gidebiliyor."

'EVDEKİLERİ DE ENFEKTE ETME İHTİMALİ ORTAYA ÇIKIYOR'

Prof. Dr. İlhan, ilaç kullanmayan kişilerin hastalığı beraber yaşadığı kişilere geçirme ihtimali olduğunu da kaydederek, "O kişi ilaç kullanmayınca evde kaldığı süre içinde evdekileri de enfekte etme ihtimali ortaya çıkıyor. Aynı evden 2-3 kişi ağır hasta olarak karşımıza çıkabiliyor. Mutlak suretle hekimlere güvenelim, verilen ilaçları kullanalım. İnternetten kaynağı belirsiz, kanıta dayalı olmayan, sosyal medyada dolaşan bilgilere güvenmememiz gerekiyor. Herkesin kendi uzman olduğu konuda konuşması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

BİLİM KURULU ÜYESİ: KÖTÜLEŞMEYİ BEKLEMEYİN

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü de ilaç kullanımı konusunda vatandaşları uyararak, "Antiviral ilaçlar, enfeksiyonun başlangıcında, virüsün replikasyon döneminde başlandığında daha etkilidir. Geç dönemde etkinlik azalıyor. Bu nedenle tablonun ağırlaşmasını beklemeden tedaviye başlanmalı" sözlerini kaydetmişti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN