Netanyahu: BAE dahil Ortadoğu ülkelerine F-35 onayı vermeyeceğiz

Netanyahu: BAE dahil Ortadoğu ülkelerine F-35 onayı vermeyeceğiz

İsrail Başbakanı Netanyahu, ABD'nin BAE'ye F-35 satmasına Tel Aviv yönetiminin onay vereceği yönündeki haberi yalanladı: İsrail ile barış anlaşması yapan Arap ülkeleri de dahil olmak üzere Ortadoğu'daki tüm ülkelere F-35 ve diğer gelişmiş silahların satışına karşıyız.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Tel Aviv ile Abu Dabi arasında ilişkilerin normalleştirilmesi anlaşmasının ardından ABD'nin Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) F-35 satmasına Tel Aviv yönetiminin onay vereceği yönündeki haberi yalanladı.

"BAŞINDAN BERİ KARŞIYIZ"

Başbakanlık Basın Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, "Başbakan (Netanyahu) başından beri İsrail ile barış anlaşması yapan Arap ülkeleri de dahil olmak üzere Ortadoğu'daki tüm ülkelere F-35 ve diğer gelişmiş silahların satışına karşı çıkmıştır." ifadesine yerildi.

Açıklamada ayrıca Tel Aviv ile Abu Dabi arasında ilişkilerin normalleştirilmesi için varılan anlaşmada, ABD'nin F-35 ve diğer gelişmiş silahları BAE'ye satışına karşı koyulan vetonun kaldırılması maddesinin yer almadığı kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

İsrail'in önde gelen gazetelerinden Yedioth Ahronoth, Tel Aviv ile Abu Dabi arasında ilişkilerin normalleştirilmesi anlaşmasının ardından ABD'nin BAE'ye F-35 ve gelişmiş insansız hava aracı satışının önünün açıldığını yazmıştı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN