Depremin yerle bir ettiği Hatay moloz yığınına döndü: 'Evimizin enkazından ekmeğimizi çıkarıyoruz'

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen illerden olan Hatay'da enkazın büyük çoğunluğu kaldırılmasıyla şehrin farklı noktalarında moloz dağları oluştu. Evini ve işini kaybeden depremzede vatandaşların bazıları ise ekmeklerini dağ halini alan molozlardan çıkarıyor. Bölge halkı enkaz yığınları arasındaki demirleri ayrıştırarak kazanç elde etmeye çalışıyor.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde en büyük yıkım Hatay’da meydana gelmişti. Asrın felaketiyle yerle bir olan Antakya’da enkazın büyük çoğunluğu kaldırıldı. Kent merkezinde binalardan çıkan molozlarda ilçe dışında insan yaşantısından uzak farklı noktalarda toplanıyor. Dağ halini alan molozlar, bölge halkı içinde kazanç kapısı olmuş durumda. Para kazanmak için molozlarda bulunan demirleri ayrıştıran depremzede vatandaşlar, evlerinin enkazında kazanç aramanın hüznünü yaşıyor.

deprem-5.jpg

'BORCUM VARDI, ÇALIŞIP ONLARI ÖDÜYORUM'

Yaşananların üzücü olduğuna dikkat çeken Vedat Yitik, “Büyük bir deprem yaşadık. Deprem değildi adeta kıyameti yaşadık biz o gün. İşimiz, evimiz ve hiçbir şeyimiz kalmadı. Devletimiz bize yardımcı oluyor ama yetmiyor. Depremden önce borcum vardı, çalışıp onları ödüyorum. Bunlar bizim evlerimizin molozları, Hatay’ın. Rabbim kimseye yaşatmasın, biz yaşadık. Çok üzücü bir durum, yaşayan bilir” dedi.

deprem-3.jpg

'MOLOZLAR DÖKÜLÜYOR, BİZ DE EKMEĞİMİZİ ÇIKARTMAYA ÇALIŞIYORUZ'

Depremin ilk günlerinde yaşanan zorluğa dikkat çeken Tahir Yitik, “Anlatılacak bir şey değil, canımızın derdine düştük. Yaşanacak bir şey değildi, kıyameti yaşadık. Evler yıkıldı, enkazda kaldık. Devletimiz sağ olsun, her türlü imkanı sağladı bize. Şuan molozlar dökülüyor, bizde ekmeğimizi çıkartmaya çalışıyoruz. Burası yıkılan evlerimizin molozları. Acılarım var, üzülüyorum” ifadelerini kullandı.