İBB'den 'bisiklet' ayarı: Baştan aşağı her şey değişti

İBB'den 'bisiklet' ayarı: Baştan aşağı her şey değişti

İBB, bisiklet kiralama ile ilgili yeni düzenleme getirdi. Buna göre, Adalar'da 'Bisiklet Kiralama Hizmet Lisansı' olmayan hiçbir işletmeye hak verilmeyecek. Bisikletler İBB'nin belirlendiği kriterlere uygun ve sarı renkte olacak. 15 yaşını bitirmemiş olanlara bisiklet kiralanması yasaklandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 'Bisiklet Kiralama Yönergesi'nde değişiklik yaptı. ile Adalar'da bisiklet kiralamaya yeni düzenleme getirdi.

Buna göre, Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada'dan oluşan Adalar ilçesinde bisiklet kiralama daha da zorlaşacak.

İBB'nin yeni düzenlemesinin detayları şöyle:

"-Artık Adalar'da 'Bisiklet Kiralama Hizmet Lisansı' almayan hiçbir işletme kiralama hizmeti veremeyecek.

-İBB tarafından belirlenen şartları taşıyan ve bisiklet başına yıllık kiralama lisans ücreti ödeyen işletmeler kiralama hizmeti verebilecek. Bu işletmeler, başka bir ticari faaliyet kolunu işgal edemeyecek.

-İBB'den 'Bisiklet Kiralama Hizmet Lisansı' almak zorunda olacak.

-Bisiklet Kiralama Hizmet Lisansı sahibi işletmeler, kiralama hizmeti sunan her bir bisiklet için bir yıl süre ile verilen işletmeye uygunluk belgesi alacak.

-Her bisiklete 'Bisiklet Kimlik İşareti' adlı karekod işareti getirilecek.

3 YILLIK LİSANS ALINACAK

-Yetkilendirilen işletmeler tüm kiralamaları, özel mobil uygulama üzerinden yapabilecek. Bunun için işletmeler İBB'ye yıllık lisans ücreti ödeyecek.

-Kiralama hizmeti yapan işletmeler, İBB ile 'Gizlilik Güvenliği Taahhütnamesi' imzalayacak.

-İBB’ye belirlenmiş kurallara uymayan işletmelerin izinlerini iptal etme yetkisi getirildi.

-Bisiklet Kiralama Hizmet Lisansı kullanım izni alan işletmelerin bu hakkını başka bir işletmeye kiralaması, devretmesi veya kullandırması da yasaklandı.

-Lisansı 3 yıllığına alacak işletmeler, her yıl kiralama şartlarının yerine getirildiğine dair vizeleme işlemine tabi tutulacak.

-Her işletmeye sahip olduğu metrekare başına bisiklet kiralama sınırı getirilirken, işletmeler kiraladığı her bir kiralık bisiklet için 1 yıllık çalışma belgesi düzenleyecek.

-Çalışma belgesi olmayan bisikletlerle kiralama hizmeti verilmeyecek.

KULAKLIK TAKMAK YASAK

-Bisiklet Kiralama Hizmet Lisansı ücreti ve araç başı çalışma belgesi ücreti İBB Meclisi, Adalar'da kiralık bisiklet hizmeti verilecek toplam bisiklet sayısı ve kiralama ücret tarifesi UKOME tarafından belirlenecek.

-Elektrikli ya da elektrik destekli bisikletler kiralanamayacak.

-Kiralık bisikletlerin işaret verme dışında, çift elle sürülmesi zorunlu olacak.

-Kullanıcı, kendi ve diğer kullanıcıların veya yayaların can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürecek şekilde kiralık bisiklet süremeyecek.

-Kullanıcı, bisiklete bağlı olarak herhangi bir ek kaykay, çekçek, oyuncak, araç kullanamayacak.

-Kiralık bisiklet kullanımı sırasında müzik dinlemek amacıyla kulaklık kullanılamayacak.

-Kiralık bisikletler; yolcu, yük ve benzeri taşımacılık için ticari amaçla kullanılamayacak. Bisikletler, kullanımına kapatılmış yaya sokaklarda gerçekleştirilemeyecek.

BİSİKLETLERE SAAT SINIRI GELDİ

-Adalar'da 1 Nisan- 31 Ekim tarihleri arasında saat 21.00, 1 Kasım-31 Mart tarihleri arasında 19.00’dan sonra kiralama hizmeti verilemeyecek. Kiraya verilen bisikletler bu saatlerden önce teslim edilecek.

-İşletmeler, bisikleti kiralayan kullanıcıları, kullanım sırasında oluşabilecek hasarlar için mobil uygulama üzerinden onayladıkları rıza metni hakkında sürüş öncesinde bilgilendirecek.

-Bisiklet kiralamak isteyen vatandaşlara İstanbulkart ya da kredi kartı ile ödeme zorunluluğu getirilirken kiralama hizmeti de sadece mobil uygulama üzerinden yapılabilecek.

-Yolculuk sonrasında kullanıcıya yolculuğun süresi, birim ücret tarifesi, tarih ve saat bilgilerini içeren elektronik fatura kesilecek.

-15 yaşını bitirmemiş olanlara bisiklet kiralanması yasaklandı, bir adada kiralanan bisiklet diğer adalarda kullanılamayacak.

-Kiralanmış bisikletlerde sürüş sırasında oluşan hasarlar kiralamayı yapan kullanıcının sorumluluğunda olacak. Bir kişi en fazla 3 bisiklet kiralayabilecek."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN