Karadeniz'e müjde! İki il arası artık 2 saat 45 dakika olacak, Bakan Uraoğlu o ilimize tren müjdesini duyurdu

Karadeniz'e müjde! İki il arası artık 2 saat 45 dakika olacak, Bakan Uraoğlu o ilimize tren müjdesini duyurdu

Karadenizlilerin beklediği haber geldi! Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu duyurdu! Iki il arası mesafe 2 saat 45 dakikaya kadar düşecek! O ilimize tren müjdesi geldi...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Samsun ziyareti kapsamında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Uraloğlu, şehre hızlı tren hattı kazandıracaklarını belirterek, "Kırıkkale-Çorum-Samsun Hızlı Tren Hattı ile önce Kırıkkale'den Çorum'a sonra da Samsun'a hızlı tren getireceğiz," dedi.

Samsun'daki ziyaretinde öncelikle Samsun-Çarşamba Havalimanı'nın yeni terminal binası sunumuna katılan Bakan Uraloğlu, daha sonra Samsun Valiliği'ni ziyaret etti. Valilik ziyaretinde Valilik Anı Defteri'ni imzalayan Uraloğlu, yetkililerden bilgi aldı.

SAMSUNLULARI SEVİNDİRECEK AÇIKLAMA

resim-2024-02-28-143639143.png

Uraloğlu, Samsun-Çarşamba Havalimanı yeni terminal binası, Samsun Şehir Hastanesi bağlantı yolları ve Yeşilkent Kavşağı inşaatları hakkında "Ülkemizin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine projelendirdiğimiz altyapı yatırımlarında bakanlığımızın tek bir hedefi var; o da şehirlerimizin güvenli ve konforlu ulaşım ağını güçlendirerek insanımızın hayat standardını yükseltmektir. İşte bu kapsamda bölgenin en önemli projelerinden biri, Çarşamba Havalimanının yeni terminal binası yapım işidir. Samsun'a gelir gelmez, Çarşamba Havalimanı'nda brifing aldık. İki yıl önce havalimanımızın mevcut terminal binasında bir revizyon yapmıştık. Mevcut iç hatlar giden yolcu salonunun kullanım alanını genişlettik. Ayrıca 25 yıllık mekanik, elektrik ve elektronik sistemlerin tamamını yeniledik. Sürekli büyüyen ekonomisi ile Samsun'un havayolu taşımacılığında ticari ve uluslararası alanda ihtiyaçlarının arttığını çok iyi biliyoruz. 22 yıl önce havayolunu kullanan yolcu sayısı 175 bindi. Bugün yaklaşık 9 kat artışla 1 milyon 400 binin üstüne çıktı. Samsunumuz kabına sığmıyor maşallah. Çarşamba Havalimanında daha büyük değişiklikler yapacağız. Yeni projemiz kapsamında; yeni iç hatlar terminal binasını 23 bin 463 metrekare alanda inşa edeceğiz ve mevcut terminal binasını dış hatlar terminal binası olarak düzenleyeceğiz. 17 bin 184 metrekare ilave ile apron sahasını genişleteceğiz. Proje kapsamında 4 bin 658 metrekare alanda yeni güç merkezi binası, 847 araç kapasiteli otopark inşa edeceğiz. Bağlantı yollarıyla birlikte yaklaşık 2 milyar liralık yapım maliyeti olan bu projenin ihalesini bir an önce yapacağız" açıklamasında bulundu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, şehrin ulaşım altyapısını güçlendirmeye yönelik projeler hakkında da bilgi verdi. Samsun'un son yıllarda hızla gelişen bir şehir olduğunu belirten Bakan Uraloğlu, şehir içi ve transit ulaşımdaki artan talebe paralel olarak yeni projeler ürettiklerini ve yatırımlar gerçekleştirdiklerini ifade etti.

SAMSUN’A HIZLI TREN MÜJDESİ

Bakan Uraloğlu: “Hızlı tren ağımızı artık Karadeniz’e ulaştıracağız, Ankara-Samsun arası 2 saat 45 dakika olacak”

Bakan Uraloğlu, Samsun-Ankara hızlı tren projesiyle ilgili ise şu ifadeleri kullandı: "Bildiğiniz üzere yüksek hızlı tren ağını tüm Türkiye'de daha da yaygın hale getiriyoruz. Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Eskişehir-İstanbul ve Konya-Karaman hatlarının ardından en son Ankara-Sivas Hızlı Tren hattımızı açmıştık. Şimdi Hızlı Tren ağımızı artık Karadeniz'e ulaştıracağız. Kırıkkale-Çorum-Samsun Hızlı Tren Hattı ile önce Kırıkkale'den Çorum'a sonra da Samsun'a hızlı tren getireceğiz. Projenin tamamlanmasıyla Ankara-Samsun arası karayoluyla 7 saat süren seyahat süresi 2 saat 45 dakika olacak. 509 kilometre uzunluğundaki Samsun-Sarp Demiryolu projesi de gündemimizde. İnşallah bu yıl içerisinde onun da proje çalışmalarını başlatacağız. Samsunlu kardeşlerimiz bizden bir şey daha bekliyor. Samsun Batı Çevre Yolu'nu yatırım programına aldık. Hedefimiz 2024 yılı içerisinde ihalesini yapmak"

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN