Pancarlar tarlada kaldı: Fabrikanın verdiği 3 bin 500 TL, nakliyecinin istediği 11 bin TL

Pancarlar tarlada kaldı: Fabrikanın verdiği 3 bin 500 TL, nakliyecinin istediği 11 bin TL

Türk-Şeker Fabrikasının Elazığlı şeker pancarı üreticilerine nakliye bedeli olarak verdiği rakam 3 bin 500 TL iken nakliyecilerin taşıma bedeli olarak 11 bin TL istemesi nakliye krizine yol açtı. Devletin pancarla ilgili verdikleri fiyatı da bilmeyen pancar üreticileri ürünlerini taşıyamadı. 'Cepten vere vere bittik' diyen üreticiler böyle giderse işi bırakacaklarını söylüyor.

Elazığlı şeker pancarı üreticileri ürünlerinde nakliye sorunu yaşıyor. Şeker Fabrikasının verdiği taşıma ücreti 3 bin 500 TL iken nakliyecilerin istedikleri rakam 11 bin TL olunca üreticiler kara kara ne yapacağını düşünüyor. Pancarları tarlada kalan üreticiler, "Ne olacağını bilmiyoruz, zor durumdayız, böyle giderse pancar üretimini de bırakacağız" diyor.

Sözcü'den Evren Demirdaş'ın haberine göre, pancarlarını ektiklerini, hasadını yaptıklarını ancak nakliye maliyeti yüzünden fabrikaya götüremediklerini belirten çiftçi Ramazan Sakin, “Nakliyatçılar taşıma bedeli olarak 10-11 bin lira taşıma ücreti istiyor. Biz de bu hasadı nasıl götüreceğiz kara kara düşünüyoruz. Türk-Şeker Fabrikası 3 bin 500 lira taşıma ücreti veriyor ancak maliyet yüksek olduğu için aradaki farkı ödeyemiyoruz” dedi.

'KARA KARA DÜŞÜNÜYORUZ'

Kalan 7 bin TL'yi ceplerinden vermek zorunda kalacaklarını söyleyen Sakin, "Özel fabrikalar ürünlerini kendileri götürüyor ancak Türk-Şeker az bir nakliye parası veriyor. Bu parayla da ürünü teslim edemiyoruz. Devletin şu an pancarla ilgili verdiği fiyatı da bilmiyoruz kara kara düşünüyoruz. Burada 4 bin ton üretim bekliyoruz lakin şu an ürünü yerden sökmedik çünkü nakliye sorunu var. Arkadaşlarla aramızda seneye mi söksek diye konuşuyoruz” ifadelerini kullandı.

'ÇİFTÇİLER ÜRETİMİ BIRAKMAYI DÜŞÜNÜYOR'

Bu yıl 250 dekar pancar ektiğini ve pancarı sökmeye başladığını söyleyen üretici Aykut Demir ise hem nakliye fiyatlarının yükseldiğinden hem de pancar fiyatlarının açıklanmamasından dert yanarak şunları söyledi:

“Devlet bize ton başına 169 TL verdi ancak nakliyatçılar bizden 11 bin lira istiyor, cebimizden 6 bin 500 lira para vermek zorunda kalacağız. Geçen yıl bir kampanyadan 10 gün önce pancar fiyatı açıklanmıştı bu yıl o da açıklanmadı. Ne olacağını bilmiyoruz, zor durumdayız, böyle giderse pancar üretimini de bırakacağız, çiftçiler artı böyle düşünüyor.

21.jpg

Buradan 4-5 bin alan ekili yer var, Elazığ Şeker fabrikasının yüzde 50'sini bu bölge karşılıyor. Geçen yıl da su sorunumuz olmuştu bu yıl da kanal temizliği yapılmadı, hatlarda patlaklar oldu pancarımıza su veremedik. 7-8 ton pancar alacağımız yerlerden 3-4 ton pancar alabildik”

'PANCARIN FİYATI BELLİ DEĞİLKEN ARADAKİ FARKI NASIL KAPATACAĞIZ'

Çiftçilerin birçok gidenin geçen seneye göre artmasına rağmen devletin verdiği nakliye ücretlerinin yetersiz olduğunu belirten Kürşat Aykaç ise, “Kampanya dönemi başlamasından dolayı pancar sökümüne başladık, yalnız daha düne kadar nakliyat fiyatlarını bilmiyorduk. Nakliyat bedelleri 169 TL olarak açıklandı, ancak nakliyatçılar ton başına 350 lira istiyorlar bundan dolayı devletin verdiği nakliyat ücreti bizi kurtarmıyor. Şu an TIR’cılar buradalar ama nakliye yapmıyorlar" diye konuştu.

Diyarbakır'ın Bismil ilçesine daha düşük fiyat verdiklerini söyleyen Aykaç, "Bugün uzak mesafede olan Diyarbakır'ın Bismil ilçesinden Elazığ Şeker fabrikasına pancar geliyor. Bismil'e verdikleri nakliyat fiyatı 505 TL. Nakliyatçılar bu fiyatı kabul ediyorlar. Bize ise 60- 70 kilometrelik mesafeye 169 TL. Biz aradaki farkı nasıl kapatacağız daha pancarın fiyatı bile belli değil" ifadelerini kullandı.

‘CEPTEN VERE VERE BİTTİK’

Sadece nakliye değil çoğu konuda fiyat artışlarından yana sıkıntı yaşadıklarını belirten Aykaç sözlerine şöyle devam etti:

"Tarlada yevmiyeciler geçen sene 200 liraya çalışıyorlardı bugün ise 500 liraya çalışıyorlar. Biz de ne yapacağımızı şaşırdık. Cepten vere vere bittik, korkuyoruz ki pancar fiyatını da aynı yaparlar. Enflasyon yükselmedi diyerek fiyatlarda düzenleme yapmazlarsa zora gireriz. Pancarın bugünkü maliyeti 2 bin 800 lira gelsinler onlara hesap yapayım. Bu çiftçi nasıl yapacak da kazanacak? Bir torba gübre bin 50 lira, mazot 41 lira, işçinin yevmiyesi 500 lira oldu”

NAKLİYECİLER İSE MAZOT FİYATLARINDAN UCUZA ÇALIŞAMIYOR

Pancar tarlası önünde çiftçilerin hasatlarını taşımak için bekleyen nakliyeci Burhan Çevik ise konu hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Muratçık köyüne pancar nakliyesi için geldik ama çiftçilere açıklanan nakliye fiyatlarından dolayı çiftçiler mağdur. Fabrika nakliye fiyatı olarak çok düşük bir fiyat verdiğinden dolayı taşıma yapamıyoruz. Çiftçiler mağdur olduğu için pancarı çıkartmama kararı almışlar. Biz de tarlada bekliyoruz. Artan maliyetlerden dolayı çiftçi de haklı bizde haklıyız. Ucuza çalışamıyoruz her şey yüzde yüz arttığından dolayı bekliyoruz.

Şu anda fabrikanın verdiği nakliye ücretiyle bizim istediğimiz ücret arasında yarı yarıya fark var. 9-10 bin lira arasında taşıma yapıyoruz.

Geçen sene mazot 23 liraydı 4 bin 500 liraya taşıyorduk, bu sene mazot olmuş 41 lira, bir çift lastik olmuş 40 bin lira, giderler artmış her şey yüzde yüz zamlanmış. Çiftçi de haklı biz de haklıyız orta yol nasıl bulunuyor bilmiyorum”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN