İktidarın 'reform' açılımı son ankete yansımadı, İYİ Parti MHP'yi geçti

İktidarın 'reform' açılımı son ankete yansımadı, İYİ Parti MHP'yi geçti

Hükümetin reform mesajları konuşulurken, Artı Bir Araştırma, vatandaşın nabzını tuttu: Cumhur İttifakı, Millet İttifakı ile HDP'nin oylarının toplamının 4,3 puan gerisinde. AK Parti'den 12 puan fazla oy alan Erdoğan'ı zorlayan rakibi Mansur Yavaş.

KARAR.COM

Artı Bir araştırma şirketi, 2-12 Kasım tarihlerinde, Türkiye temsili 26 ilde telefonla halkın nabzını tutu.

Berat Albayrak'ın istifasının tartışıldığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın reform mesajları verdiği günleri de kapsayan bin 500 katılımcı ile TUİK yaş kotasına göre yapılan ‘Türkiye Gündemi’ araştırmasından çarpıcı sonuçlar çıktı. 

EN ÖNEMLİ SORUN AÇIK ARA EKONOMİ

“Size göre Türkiye’nin en önemli sorunu hangisidir?” sorusuna katılımcıların yüzde 55.2’si ekonomi cevabını verirken, bun yüzde 21.6 ile gündemin bir numaralı konusu koronavirüs salgını takip etti. Eğitim cevabı yüzde 9.3 oldu. 

ÇÖZÜM İNANCI ZAYIF, UMUTSUZLUK HAKİM

Ankete göre, bir numaralı sorun ekonomide çözüm umudunun dip yapması ise dikkat çekti. “Size göre Türkiye’nin ekonomik sorunları kısa zamanda çözülür mü?” sorusuna ‘hayır çözülmez’ cevabını verenler yüzde 65.4 olurken, ‘evet çözülür’ diyenler yüzde 23.2’de kaldı. 

SEÇMENİN YARIDAN FAZLASI ERKEN SEÇİM DİYOR

Ekonomi konusundaki kötümser tablo erken seçim konusundaki tercihe de yansıdı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu ve DEVA Partisi lideri Babacan’ın sandık çağrılarının ardandan katılımcıların yüzde 55.7’si erken seçime gidilmesi gerektiğini, yüzde 38.4’ü ise buna gerek olmadığı görüşünü paylaştı. 

screenshot-6.jpg

EN GÜVENİLİR KURUM: HİÇBİRİ

Halkın geleceğe ve ülkeye bakışını yansıtan kurumların güvenirliği konusunda yaşanan düşüş de anket sonuçlarına yansıdı. 

“Türkiye’de en güvendiğiniz kurum hangisidir?” sorusuna katılımcılar yüzde 30,4 ile TSK, yüzde 21.4 ile Cumhurbaşkanlığı cevabını verdi. "Hiçbir" kuruma güvenmeyenler ise yüzde 30.6 ile ilk sırada yer aldı. CB Hükümet sistemi ile etkinliği zayıflayan TBMM’nin güvenirliği yüzde 1.2'e geriledi. Diyanet'inki ise yüzde 0.7 oldu. 

screenshot-5.jpg

KORONA VERİLERİNE GÜVEN

Ankette koronavirüs (kovid-19) salgını ile mücadele konusu da soruldu. Genel ‘güven’ sorunu bu alanda da kendini gösterdi. “Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan günlük vaka sayılarına inanıyor musunuz?” sorusuna ‘hayır’ cevabı verenler yüzde 65.7 olurken, ‘evet’ yüzde 34.3’te kaldı. 

Salgınla mücadelede iktidarın başarısı da benzer şekilde oranlara yansıdı. Vatandaşların yüzde 38.3’ü iktidara başarısız bulurken, ‘çok başarısız’ diyenler yüzde 15.2 oldu. Toplamda başarısız bulanların oranı yüzde 53.5. 'Başarılı' ve 'çok başarılı' diyenlerin oranı ise yüzde 30.9.

screenshot-4.jpg

“Covid -19 Virüs salgını sırasında hükümetin vatandaşa yaptığı yardımlar size göre yeterli mi?” sorusuna ise yüzde 68.6 'hayır yetersiz', yüzde 27.9 'evet yeterli' cevabı verilmesi ise dikkat çekti. 

YENİ SİSTEM MEMNUN ETMEDİ

Katılımcılara son günlerde tartışılan Partili Cumhurbaşkanlığı Siste mi de soruldu. Katılımcıların yüzde 52.9’u sistemden memnun olmadığını dile getirdi. Memnunum ve 'çok memnununum' diyenlerin oranı ise 36.2 oldu. 

screenshot-3.jpg

MİLLET İTTİFAKI VE CUMHUR İTTİFAKI OY ORANLARI

Ankette seçmen eğilimi de masaya yatırıldı. “Bu Pazar genel seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?” sorusuna AK Parti diyenler yüzde 30.2, CHP cevabını verenler yüzde 22.2 oldu. MHP’nin oyları ise İYİ Parti’nin gerisine düşerek yüzde 7.9 oldu. Cumhur İttifakı’nın (AK Parti+MHP) oylarının yüzde 38.1’e gerilemesi ise dikkat çekti. Millet İttifakı (CHP+İYİ Parti+Saadet Partisi) ile HDP'nin oylarının toplamı 42.2 ile Cumhur İttifakı’nı 4.3 puan geçti. 

Kararsızlar dağıtılmadan Gelecek Partisi'nin oy oranı yüzde 1.2, DEVA Partisi'nin oy oranı ise yüzde 2.1 oldu. 

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE KARARSIZLAR 16.3

Buna karşın "Bu Pazar Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa Recep Tayyip Erdoğan’a oy verir misiniz?" sorusuna vatandaşların yüzde 42.3 ‘evet’, yüzde 41,4 ‘hayır’ cevabını verdi. Kararsızlar ise yüzde 16.3 oldu. Erdoğan’ın oy oranının AK Parti’nin oy oranını 12 puan geçmesi de dikkat çekti.  

screenshot-3.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (40)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
40 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN