Soylu'dan 'toplanma alanı' cevabı: Eksikler olabilir ama kötü niyet yok!

Soylu'dan 'toplanma alanı' cevabı: Eksikler olabilir ama kötü niyet yok!

Toplanma alanları hakkında çıkan haberleri eleştiren İçişleri Bakanı Soylu, kendilerine getirilen çalışmalarda zaman zaman eksikler olabileceğini ancak bunu kötü niyet olarak görmemek gerektiğini söyledi.

AFAD Çalışma Grupları Toplantısı, İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nde düzenlendi.

Toplantıya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanı sıra İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, İstanbul İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuh Köroğlu, AFAD İl Müdürü Gökhan Yılmaz ve diğer yetkililer katıldı. 

"DEPREMDE İLK 6 SAAT ÇOK ÖNEMLİ"

Grupta son bir yılda 493 toplantı yapıldığını belirten Soylu, depremle mücadelede ilk 6 saatin önemli olduğunu söyledi. İlk 6 saatte deprem ve afetle ilgili planlama ve aksiyonun sahaya yansıtılması ve vatandaşın bilinçlendirilmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"ASKİ? AKSİ FELAKETTİR..."

"Çök, kapan, tutun. Özellikle doğal gaz gibi, elektrik şalterleri gibi, birtakım hem yangın hem zehirlenmelere teşkil edebilecek süreçlerde vatandaşımızın depremden hemen sonra tedbir alabilmesini sağlayabilmek... Ardından arabaların yola çıkmamasını sağlayabilmek, bununla birlikte yolların açık olması... İnşallah boş kalacak olduğunu değerlendirdiğimiz yollarda itfaiyelerin, ambulansların, arama kurtarma ekiplerinin araçlarının ilgili yerlere, enkaz alanlarına ulaşmalarını temin edebilmek. Aksi? Aksi felakettir. Bunu net söyleyeyim, hiç lafı eğip bükmeye gerek yok." 

"TOPLANMA VE BARINMA ALANLARI AYRI KAVRAMLAR"

Soylu, geçen hafta bir gazetenin manşetinde İstanbul'daki toplanma ve barınma alanlarıyla ilgili bir değerlendirme yapıldığını hatırlattı. Bu konuda bir 'karışıklık yaşandığının' altını çizen Soylu, toplanma ve barınma alanlarının ayrı kavramlar olduğunu vurguladı.

01-004.jpg

Toplanma alanının, depremin ilk anından sonra vatandaşların tahliye edileceği, mahalle içinde veya mahalleye en yakın alanlar olduğunu anlatan Soylu, şunları kaydetti:

"TOPLANMA ALANLARINI KİM TESPİT EDER?"

"Bunlar kim tarafından tespit edilirler? Belediyeler tarafından. Peki tespit edildikten sonra ne olur? AFAD'a bildirilirler kanun çerçevesinde. Peki ne olur? AFAD bunları açıklar. Sonra bunları teker teker tespit etmeye başlarız. Çünkü Allah muhafaza depremin ne zaman olacağını kim biliyor? Kimse bilmiyor. Hemen bunları koyduktan sonra teker teker tespit etmeye çalışırız. Peki bunu kim tespit eder? Türkiye Afet Müdahale Planı çerçevesinde 26 çalışma grubumuzun içinde bulunan Tahliye Yerleştirme Planlama Grubumuz tespit eder. Şimdi bunu yapıyor muyuz? Elbette ki yapıyoruz. Bu grubumuzun yöneticisi Jandarma Komutanlığı."

"PARKLAR, BOŞ ARAZİLER VE OKUL BAHÇELERİ..."

Parklar, okul bahçeleri, boş araziler ve halı sahaların toplanma alanı olarak kullanılabileceğini belirten Soylu, "Burada tartışmalar var tabii, siyasal tartışmalar... İstirhamım şu: Ne olursunuz bu siyasal tartışmalara girmeyin. Bundan önce belediyenin verdiği, üzerine daha sonra belki bir planlama yaptığı veya yapmadığı, daha önce bir planlama yaptığı ama o anda da boş olan bir alan bizim toplanma alanımız olabilir. Sonra biz bu alanı değiştirebiliriz. Değiştirilmeyecek diye bir şey söz konusu değil" dedi.

"EKSİKLER OLABİLİR AMA KÖTÜ NİYET YOK"

Kendilerine getirilen çalışmalarda zaman zaman eksikler olabileceğini ancak bunu kötü niyet olarak görmemek gerektiğini dile getiren Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İstanbul'da kişi başına düşen metrekare, 1,29 metrekareydi toplanma alanlarında. Şu anda bunu son yaptığımız çalışmayla 2 metrekarenin üzerine çıkardık. Ama bazı mahallelerde hiç yoktu. Şimdi biz bazı mahallelerde hiç yoktuyu ortadan kaldırdık, her mahallede bunu gerçekleştirme konusunda adımımızı attık. Bazı mahallelerde 0,60 metrekareydi, bazı mahallelerimizde 0,80 metrekareydi, bütün bunları yukarı çıkardık, üstüne çıkardık. Şimdi hiçbir şey yapmayan, masa başından sürekli olarak tezvirat üretmeye çalışan, eleştirel bir anlam, elbette ki eleştiri olacak ama sadece eleştiri yapan insanları biraz insafa davet ediyorum. Bu kadar insan buradayız. 493 toplantı gerçekleşmiş. Hepimiz sorumluyuz. Hepimizin başka kamu işleri var. Hepimiz başka kurumlardayız ama buradayız."

02-001.jpgİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AFAD Türkiye Acil Müdahale Planı çerçevesinde oluşturulan Çalışma Grupları Değerlendirme toplantısına katıldı. Toplantıda İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu da hazır bulundu. 

"TOPLANMA ALANLARI HER BİNANIN GİRİŞİNE ASILACAK"

Soylu, İstanbul'daki toplanma alanlarıyla ilgili bilgilerin, afiş olarak her binanın girişine asılacağını duyurdu.

Deprem öncesi kentsel dönüşüm çalışmalarının da sürdüğünü hatırlatan Soylu "Bizim mantığımız şu: Dönüşümü tamamlayana kadar, hatta dönüşümden sonra da Türkiye afet bölgesidir" dedi. 

"2021 YILINDA BAŞINDA DÜĞMEYE BASACAĞIZ"

Soylu, 2020 yılı sonu itibarıyla planlamayı tamamlayıp, 2021 yılının başında düğmeye basacaklarını, bir yıl içinde Kahramanmaraş ölçeğinde olduğu gibi bu çalışma planının hayata geçirileceğini söyledi.

İzmir depreminde görüldüğü gibi Jandarma Arama Kurtarma, AKUT, İHH, Kızılay ve sivil toplum örgütleri ile uzun zamandır çalıştıklarını aktaran Soylu "Bunların her birini AFAD sistemine akredite etmeye çalışıyoruz. Bundan sonraki depremlerde ve afetlerde polis arama kurtarmayı da göreceğiz." dedi. 

 

 

 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (6)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
6 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN