İBB'den çarpıcı bir araştırma daha: Yoksulluk depremi bile unutturuyor

İBB'den çarpıcı bir araştırma daha: Yoksulluk depremi bile unutturuyor

İBB'nin deprem araştırmasına göre, İstanbulluların yarısı 1999'dan önce inşa edilen evlerde oturuyor. Çürük raporu çıksa 'Evinizi boşaltır mısınız?' sorusuna katılımcıların yüzde 22'si 'Hayır' cevabını veriyor. Nedeni ise maddi yetersizlikler.

İBB'nin İstanbul İstatistik Ofisi, İstanbul halkının deprem algısını ve hazırlıklarını ölçmek amacıyla hazırladığı 'İstanbul'da Depremle İlgili Algı ve Tutum Araştırması'nı yayınladı. Araştırma için 5-7 Kasım tarihlerinde 769 kişiyle telefon aracılığıyla anket yapıldı.

YÜZDE 48 ESKİ BİNALARDA OTURUYOR

T24'ün haberine göre, katılımcıların yüzde 48'i, 1999'teki Gölcük depreminden sonra yapılmış binalarda otururken, yüzde 52'si deprem öncesi binalarda yaşadığını belirtti.

Bunun yanında, yüzde 46,4'ü oturduğu evin kendisine ait olduğunu, yüzde 47,4'ü kirada bulunduğunu, yüzde 6,2'si ise ev sahibi olmayıp kira da ödemediğini söyledi. Kiracıların yüzde 57,2'sinin 1999'daki deprem öncesi binalarda oturduğu kaydedilirken, ev sahiplerinde ise bu oranın yüzde 47,1'de kaldığı görüldü.

Katılımcıların yüzde 61,8'i 4-6 kat arası binada yaşadığını ifade ederken, yüzde 22,4'ü 1-3 kat arası, yüzde 9,7'si 7-9 kat arası, yüzde 6,1'i 10 kat ve üzeri binada yaşadığını belirtti.

HALKIN YÜZDE 40'I 'YAŞAM ÜÇGENİ'Nİ BİLMİYOR

18-40 yaş arası grubunun yüzde 55,6'sı deprem esnasında ne yapılması gerektiğini bildiğini ifade ederken, bu oran 40 yaş ve üzeri katılımcılarda 50,9 olarak kayda geçti. Alt-orta ve alt sosyo-ekonomik gruba ait katılımcıların yüzde 51,4'ü, üst-orta ve üst sosyo-ekonomik seviyeye sahip katılımcıların yüzde 60,7'si deprem esnasında ne yapılması gerektiğini bildiğini ifade etti.

Bunun yanında, yüzde 40,1'i yaşam üçgeni kavramını bilmediğini aktardı. 18-40 yaş grubu içerisinde oran yüzde 65,5'ken, 40 yaş ve üzeri grupta yüzde 53,3 idi.

İSTANBULLARIN YÜZDE 52'Sİ TOPLANMA ALANLARINDAN HABERSİZ

Katılımcıların yüzde 27,9'u deprem çantasına sahip olduğunu belirtirken, yüzde 72,1'i deprem çantası sahibi olmadığını ifade etti. Alt-orta ve alt sosyo-ekonomik gruba ait katılımcıların yüzde 25,6'sı, üst-orta ve üst sosyoekonomik seviyeye sahip katılımcıların yüzde 35,8'inin deprem çantası var.

Yaşadığı bölgedeki acil toplanma alanını bilip bilmediği sorulan katılımcıların yüzde 52,6'sı yakınındaki deprem toplanma alanını bilmediğini ifade etti. 18-40 yaş grubun yüzde 47,9'u deprem toplanma alanını bilirken, 40 yaş ve üzeri grupta bu oran yüzde 46,9. Bu soruda sosyo-ekonomik gruplar arasında belirgin bir farklılık görülmedi.

HER 4 VATANDAŞTAN BİRİ ENDİŞELİ

7 veya daha şiddetli bir deprem meydana geldiği takdirde katılımcıların yüzde 22,4'ü yaşadığı binanın yıkılacağını, yüzde 16,7'si ağır hasar, yüzde 26,5'i orta hasar ve yüzde 20,9'u az hasar alacağını düşündüğünü ifade etti. Yaşadığı binada hasar olmayacağını düşünenlerin oranı yüzde 13,5.

Gölcük depremi öncesi binalarda oturan katılımcıların ise yüzde 22,4'ü binasının ağır hasar alacağını, yüzde 32,3'ü yıkılacağını düşündüğünü belirtti.

KİLİT SÖZCÜK: MADDİ YETERSİZLİK

Katılımcıların yüzde 62,5'i, "Binanıza çürük raporu verilmiş olsaydı ne yapardınız veya nasıl bir süreç yaşanacağını düşünüyorsunuz?" sorusuna, güvenli bir konuta taşınacakları cevabını verdi.

Katılımcıların yüzde 22,6'sı aynı binada yaşamaya devam edeceğini ifade etti. Aynı binada kalacağını belirten katılımcıların yüzde 80'i, sebebinin 'maddi yetersizlik' olduğunu belirtti.

Maddi yetersizlik sebebiyle yaşadığı yerde kalmaya devam edeceğini belirten katılımcıların yüzde 68,6'sı, Gölcük depremi öncesi binalarda oturduğunu kaydetti. Daha güvenli bir konuta taşınacağını söyleyenlerin oranı, alt-orta ve alt sosyo-ekonomik grupta 59,6 iken, üst-orta ve üst sosyo-ekonomik seviyedeki grupta bu oran yüzde 72,3 oldu.

BÜYÜK İSTANBUL DEPREMİ KAÇ BÜYÜKLÜĞÜNDE OLACAK?

Prof. Dr. Naci Görür, son olarak "İstanbul'da en az 7,2, en çok 7,6 büyüklüğünde deprem bekliyoruz" açıklaması yaptı.

Görür şunları kaydetti: "İstanbul depremle yeni tanışmayacak. İstanbul genellikle 7 ve üzeri depremlerle sınanmış, genellikle o dönemin nüfusuna göre ağır darbeler almıştır. İstanbul'daki bütün tarihi eserler ya yıkılmış ya da zarar görmüş, sonrasında restore edilmiştir. İstanbul’da olacak deprem 7,2 ile 7,6 arasında değişecek. En küçüğü bile düşünemeyeceğimiz tahribatı oluşturacak."

İstanbul Aydın Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mehmet Fatih Altan, Marmara depremi için hazırlık yapılmadığını belirterek "Gerçekleşeceği ön görülen depremlerin 7,5 büyüklüğünde olacağını düşünüyorum. Marmara'da gerçekleşecek bir deprem, İstanbul'da nasıl bir tahribat yapacağını düşünmek bile istemiyorum" dedi.

Altan şöyle devam etti: "Elimdeki verilere göre, beklenen Marmara depremi sonrası 600-650 bin binanın zarar göreceğini, 1 milyon insanın evsiz kalacağı ve 3-4 milyon insanın da depremden etkileneceğini istatiksel olarak söyleyebiliriz. Bu veriler, vahim verilerdir. Hızla deprem için tedbirler almamız lazım."

 

 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN