İBB'de otopark yerine villa projesi AK Parti'nin oylarıyla geçti

İstanbul Çekmeköy’de 16 bin metrekarelik arazinin imar planı İBB Meclisinde çoğunluktaki AK Parti oylarıyla değiştirildi. Bölgedeki otopark alanını villa alanına çeviren değişiklik teklifinde “Otopark alanına ihtiyaç olmadığı” gerekçesi dikkat çekti.

İBB'de otopark yerine villa projesi AK Parti'nin oylarıyla geçti

KARAR.COM | İSTANBUL

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, Çekmeköy Kuzey Marmara Otoyolu kenarında bulunan yaklaşık 16 bin metrekarelik arazi için istenen imar planı değişikliği teklifini görüştü. Çekmeköy 3328 parsel ile 118 ada 4 parselleri kapsayan alanda, yürürlükte bulunan imar planlarında belirlenen büyüklükte otopark alanına ihtiyaç olmadığı gerekçe gösterilerek yapılan teklif, AK Partili meclis üyelerinin oylarıyla, oy çokluğuyla kabul edildi.

ekmekoy.jpg

OTOYOLU KAYDIRAN ARSA

Söz konusu arazinin sahipleri, arazilerinin bir kısmından geçen Kuzey Marmara Otoyolu’nun kaydırılmasını sağlamış, konuyla ilgili haber 2016 yılında basına yansımıştı.

ekmekoy3.jpg

OTOPARK GİTTİ VİLLA GELDİ

Daha önce otoyolu kaydıran arsa için istenen yeni imar planı değişikliği ile ilgili olarak, İBB Şehir Planlama Müdürlüğü Meclise gönderdiği değerlendirme yazısında özetle şöyle denildi:

“Parselleri etkileyen otopark alanının yaklaşık 1385 metrekarelik kısmının 2 kat yapılaşma koşullu konut alanına alındığı düzenlemenin, daha önce Meclis Kararı ile reddedilen düzenleme ile benzer olduğu görülmektedir. Söz konusu düzenleme üst ölçekli plan kararlarını etkilememekle birlikte otopark alanının bir kısmının konut alanı olarak düzenlenmesi plan bütünlüğü içerisinde teknik donatı alanının azaltıcı, yapı ve nüfus yoğunluğunu arttırıcı olduğundan alt ölçekli imar planı kararlarına aykırı nitelik taşımaktadır”.

Planlama Müdürlüğünün olumsuz görüşüne karşın, isten değişiklik, Ak Parti grubunun oylarıyla kabul edildi. CHP ve İyi Parti grupları değişiklik teklifine ret oyu verdi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN