En riskli 3 ilçe Fatih, Zeytinburnu ve Büyükçekmece 'Depreme hazırlıklı' değil!

En riskli 3 ilçe Fatih, Zeytinburnu ve Büyükçekmece 'Depreme hazırlıklı' değil!

İBB'nin olası İstanbul depreminde en fazla yıkımın yaşanacağı 3 ilçe olarak tespit edilen Zeytinburnu, Küçükçekmece ve Fatih'in belediye başkanları açıkladı: Depreme henüz hazır değiliz.

İBB'nin, olası İstanbul depremi senaryosuna göre, Zeytinburnu, Küçükçekmece ve Fatih ilçelerinde en çok yıkıma uğrayacak yerler. DHA, 3 ilçenin belediye başkanları ile deprem hazırlıklarını konuştu.

Zeytinburnu'nda 286 adet rezerv konut inşaatının devam ettiğini söyleyen Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy "Zeytinburnu Belediyesi olarak göreve geldiğimiz günden bu yana Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi'yle (TOKİ) birlikte başlattığımız kentsel dönüşüm çalışmalarımız var. Zeytinburnu Merkezefendi mahallemizde de bir konsept proje çalışmalarımız devam ediyor. Yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından Zeytinburnu'nda 286 adet rezerv konut inşaatı devam ediyor" dedi.

"1161 KONUTTA KENTSEK DÖNÜŞÜM DEVAM EDİYOR"

Şu an Zeytinburnu'nda toplam 1161 konut 164 iş yeriyle ilgili kentsel dönüşüm sürecinin devam ettiğini anlatan Arısoy, şunları kaydetti:

"İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yayınlandığı raporda da yer aldığı gibi Zeytinburnu riskli ilçelerimiz arasında yer alıyor. Zeytinburnu'nda yaşayan vatandaşlarımız da bunun farkında ama kentsel dönüşümle ilgili yapılması gereken çalışmalar var. Bizler de riskli bulunan binaların maliklerine yapmaları gereken hususları hatırlatan tebligatlar gönderiyoruz. Zeytinburnu ilçemizin imar planı, ada bazlı kentsel dönüşümü teşvik eden bir plan. Biz elimizden geldiği kadar bütün hemşehrilerimize kentsel dönüşüm konusundaki haklarını hatırlatıyoruz.

01-002.jpgZeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy

"BİR AN ÖNCE TEST YAPTIRMALILAR"

Hemşehrilerimden ricam ise binalarının riskli olup olmadığını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın belirlediği lisanslı kuruluşlar aracılıyla tespit ettirmeleridir. Tespit sonrası konu ilçe belediyesi olarak bize geliyor. Bizler de gereğini yapıyoruz. Bir an önce riskli yapıları depreme dayanıklı hale getirmemiz lazım. Bizler başlattığımız projeleri tamamlayıp elimizden gelenin en iyisini yapmak için buradayız."

"KÜÇÜKÇEKMECE'NİN TOMOGRAFİSİNİ ÇEKTİK"

Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi de "Küçükçekmece 800 bin insanın yaşadığı bir ilçe. Bizler öncelikle ilçemizin tomografisini çekmeye çalışıyoruz. Yeni kurmuş olduğumuz ekiplerimizle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Silivri'de gerçekleşen 5.7'lik deprem sonrası işin ciddiyetini anladık. Deprem olsun olmasın hazırlıklarımıza başladık. Çalışmalarımıza öncelikle ilçemizdeki bütün binaları tespit ederek başladık. Sonrasında bunları üç kategoriye ayırdık. Birincisi riskli bina; bir deprem olmasa da çökebilecek binalar. İkincisi; yıkım riski olmayan ama bir depremde kendisi hasarlı, yaşlı ya da üretim hatası olduğu için çökebilecek binalar. Üçüncüsü ise; gözle görülür hasarı olmayan ama 40 yıllık binalar" diye konuştu.

"CANIMI BİLE FEDA ETSEM İŞİN ALTINDAN KALKAMAM"

Küçükçekmece'de 337 bin 155 tane konut olduğunu belirten Çebi "Bizler depreme dayanıklı binalar yapmak için öncelikle devlet, büyükşehir belediyesi, ilçe belediyeleri ve vatandaşlar olarak binalarımızı ortaklaşa yenilememiz gerekir. Yeni yapılan binaları da deprem yönetmeliğine dayandıracak bir şekilde yeniden yapmamız gerekir. Küçükçekmece'de 41 bin 410 tane bina var. Bu binalarda ise 337 bin 155 tane konut var. Bu devasa bir rakamdır. Küçükçekmece Belediye Başkanı olarak bu işe canımı bile feda etsem işin altından kalkamam. Hiçbir belediye kalkamaz" ifadelerini kullandı.

02.jpgKüçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi

Çebi sözlerine şöyle devam etti: "Küçükçekmece'de insanların binalarını yenilemeleri için ısrarla üzerine gideceğim. Onların binalarını bir daha kontrol ettireceğim. İnsanlara teker teker anlatacağım. Binanınız durumu bu şekilde, yenilenmesi gerekiyor, gelin yasalardan yararlanın diyeceğim.”

"48 AĞIR HASARLI BİNANIN 28'İNİ YIKTIK"

Küçükçekmece'de 48 ağır hasarlı bina tespit edildiğini söyleyen Çebi "Silivri depremi sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Küçükçekmece'de tespitler yaptı. İlçemizde 48 bina ağır hasarlı olarak tespit edildi. Bizler de 48 binadan 28 tanesini boşalttık ve yıktık. Ancak burası İstanbul, bir binayı boşaltmanın ne kadar zor olduğunu herkesin bilmesi gerekiyor. Vatandaşlarımızı da anlıyoruz. Devlet, kira yardımı, taşınma yardımı yapıyor. Yıkılması gereken birkaç binamız kaldı. Ama bunlar dışında 125 tane daha tespit etmiş olduğumuz 1999 depreminde yara almış, yenilenmesi gereken binamız var" diye konuştu.

"FATİH'TEKİ BİNALARIN YÜZDE 91'İ 1999 YILI ÖNCESİNE AİT"

Fatih'teki binaların yüzde 91'inin 1999 yılı öncesi yapılmış binalar olduğunu vurgulayan Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan "Bu nedenle Fatih riskli bir ilçedir. Fatih'te evlerini yenilemek isteyen vatandaşlarımız evlerini yenileyemiyordu. Çünkü elimizdeki mevcut planlar uygun değildi. Bizler bir yıldır uğraşıyoruz. Neticede Fatih'te yaşayan insanların evlerinin yenilemelerindeki yasal engelleri kaldırdık" dedi.

03.jpgFatih Belediye Başkanı Ergün Turan

"HERKESİN FEDAKARLIĞIYLA ÇÖZÜLEBİLECEK BİR SÜREÇ"

Kendisi için sihirli kelimenin 'fedakarlık' olduğunu kaydeden Turan "Kentsel dönüşüm süreci dünyada milli geliri yüksek olan ülkelerde uzun vadeli bir süreç. Bu sürecin birkaç bileşeni var. Bu işin merkezi hükümet, yerel yöneticiler bir de vatandaş boyutu var. Dolasıyla deprem sorunu herkesin fedakarlığıyla çözülebilecek bir süreç.

Vatandaşlarımızda bazen şöyle bir algı oluşuyor; 'Benim 100 metrekarelik bir evim var. Evim yıkılsın. 100 metre yapılsın ama ben hiçbir şey ödemeyeyim.' Gönül ebetteki bunu ister. Ama çok daha iyi ekonomisi olan ülkeler bile bunu başaramaz. Bizlerin eksiği ise Fatih gibi eski yapı stoku bulunan ilçelerde her şeyi yapıp bunu başarmak zorundayız. Benim için sihirli cümle ise hepimizin fedakarlık yapmasıdır" diye konuştu.

İBB'DEN DEPREM RAPORU!

İBB'nin hazırladığı deprem raporuna göre, en riskli ilçeler Avcılar, Fatih, Zeytinburnu, Esenler, Küçükçekmece, Tuzla ve Beylikdüzü.

FATİH

İBB'nin hazırladığı kitapçığa göre, gece saatlerinde 7,5 büyüklüğünde deprem meydana gelmesi durumunda, Fatih ilçesindeki binaların yüzde 36’sının hafif, yüzde 23'ünün orta, yüzde 8’inin ağır ve yüzde 5’inin de çok ağır hasar göreceği ifade ediliyor.

Fatih genelinde bin 484’ün üzerinde can kaybı olacağı, yaklaşık 985 kişinin ağır yaralanacağı ve 3 bin 897 kişinin de hastane şartlarında tedavi göreceği vurgulanıyor.

ZEYTİNBURNU

Kitapçıkta, yaklaşık 5 bin 334 binanın da orta ve üstü seviyede hasar göreceği tahmin edilirken, büyük deprem sonrası yaklaşık 93 bin 90 kişinin acil barınma ihtiyacını ortaya çıkacağı vurgulanıyor.

KÜÇÜKÇEKMECE

İlçedeki binaların yüzde 34’ü hafif, yüzde 22’si orta, yüzde 7’si ağır ve yüzde 3’ünün çok ağır hasar görmesi bekleniyor. 12 bin 844 binanın orta ve üstü seviyede hasar göreceği tahmin edilirken, 218 bin kişinin barınma ihtiyacı doğacağı, bin 500’den fazla vatandaşın yaşamını yitireceği ifade ediliyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN