NASA'dan kritik 'UFO' raporu: Uzaylı teknolojisini inkar edemeyiz

NASA'dan kritik 'UFO' raporu: Uzaylı teknolojisini inkar edemeyiz

NASA'nın UFO gündemiyle düzenlenen toplantısında, araştırma ekiplerinin elde ettiği bulgular paylaşılırken, Dünya dışında yaşam olduğu sonucuna varılamadığı ancak NASA'nın, bilinmeyen uzaylı teknolojisi olma ihtimalini de inkar edilemeyeceği ifade edildi.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ABD'deki genel merkezinde dün düzenlediği basın toplantısında, bağımsız çalışma ekibinin "ne olduğu belirlenemeyen anormal olgular" üzerine hazırladığı raporun bulgularını açıkladı.

Raporda, her ne kadar Dünya dışında yaşam olduğu sonucuna varılamadığı söylense de NASA'nın Dünya atmosferinde faaliyet gösteren, bilinmeyen uzaylı teknolojisi olma ihtimalini inkar edemeyeceği de belirtiliyor.

'SANSASYONELLİKTEN BİLİME GEÇİŞ'

BBC'nin aktardığına göre; "Çoğunlukla askeri havacılık uzmanları olan birçok güvenilir tanığın ABD hava sahasında tanımadıkları nesneler gördükleri" aktarılan raporda bu olguların büyük bir kısmının zaman içinde açıklandığı ancak bazılarının "insan yapımı veya doğal olgular" olarak tanımlanamadığı söyleniyor.

Raporda bu nesneler "ne olduğu belirlenemeyen anormal olgular" (UAP) olarak adlandırılıyor. Bunlar günlük hayatta UFO (ne olduğu belirlenemeyen uçan cisim) diye anılıyor.

Bugün düzenlenen basın toplantısında konuşan NASA yöneticisi Bill Nelson, araştırmanın odak noktasının henüz tespit edilemeyen bu olgularda “sansasyonellikten bilime geçiş" olduğunu söyledi.

'BİR KEŞİF DÜNYASINDAYIZ'

Eski bir astronot ve ABD Senatosu'nun eski üyesi olan Nelson, dünya çapında yaptığı seyahatlerde UAP tespitlerine olan küresel hayranlığı deneyimlediğini aktardı.

Nelson, NASA'nın yalnızca olası UAP olaylarının araştırılmasında değil, aynı zamanda şeffaf bir şekilde veri paylaşımında da dünyada liderlik yapmayı umduğunu söyledi.

UAP'lerin uzaydan geldiğine dair hiçbir kanıt olmadığına dikkat çeken Nelson, "Bu sürece herhangi bir önyargı olmadan başlıyoruz, ancak bir keşif dünyasında olduğumuzu anlıyoruz" dedi.

VERİ EKSİKLİĞİ

NASA raporda ve basın toplantısında yaptığı açıklamarda araştırma sürecinde karşılaştığı en büyük zorluklardan birinin, bir nesnenin gerçekten UAP olup olmadığını belirlemek için gerekli veride eksiklik olduğunu söylüyor.

Buna çözüm olarak NASA, kitle kaynak kullanımı tekniklerini kullanacağını belirtiyor.

Şu anda sivil UAP tespitlerinin toplanması ve düzenlenmesi için standart bir sistemin bulunmadığı belirtilen raporda açık kaynaklı akıllı telefon tabanlarının yanı sıra diğer akıllı telefon meta verilerinin kullanılacağı söyleniyor.

Raporda, "Görgü tanıklarının iddiaları... tekrarlanamaz ve genellikle kesin sonuçlara varmak için gereken bilgilerden yoksun" deniyor.

'NASA UYDULARI KÜÇÜK NESNELERİ TESPİTEDEMİYOR'

UAP'lerin nasıl kontrol edilebileceği hakkında bilgi verilen raporda NASA, Dünya'yı gözlemleyen uydularının genellikle UAP gibi "nispeten küçük nesneleri" tespit edemediğini kabul ediyor.

Bu uyduların "UAP ile örtüşen çevresel koşulların" incelenmesinde "güçlü bir destekleyici rol" oynayabileceği kaydediliyor.

Öte yandan yapay zeka ve makine öğreniminin UAP'leri tanımlamak için önemli araçlar olduğu belirtilen raporda toplumun da bu yönde "kritik" olduğu aktarılıyor.

ARAŞTIRMANIN BAŞINDA KİM VAR?

NASA, UAP'leri araştırmak için oluşturulan ekibe liderlik edecek kişinin adını ise gizli tutmaya karar verdi.

NASA'nın bu UAP'ler konusunda daha şeffaf olacağını açıkladığı toplantıda bu araştırmanın başında bulunacak kişiyi açıklamamasının nedeni ise merak uyandırdı.

Bunun nedenlerinden biri, bu kişiyi yıpratmamak.

NASA'nın Bilim Misyonu Direktörlüğü'nden Dr. Dan Evans, UAP araştırma panelinde yer alan çalışanlarının "gerçek tehditler aldığını" söyledi.

Çalışanlarının güvenliğine çok önem verdiklerini belirten Evans, gizlilik kararlarında bunun da etkisi olduğunu söyledi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN