Termik santral eylemcilerine 10 yıl sonra ceza çıktı

Termik santral eylemcilerine 10 yıl sonra ceza çıktı

Sinop Gerze Termik Santrali'nin yapımına karşı 11 Eylül 2011 tarihinde iş makinelerinin çalışmalarına izin vermedikleri gerekçesiyle açılan davanın 32. duruşmasında, 37 kişiye toplamda 42 yıl 10 ay hapis cezası verildi.

Sinop'un Gerze ilçesinin Yaykıl köyünde Anadolu Grubu'nun termik santral yapmak üzere, 24 Kasım 2009 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na çevresel etki değerlendirme (ÇED) başvurusunda bulunması üzerine bölge halkı doğalarını savunmak için mücadeleye başladı. 

Birinci İnceleme Değerlendirme Komisyonu toplantısında Orman Genel Müdürlüğü, termik santral projesinin ormanlık alana kurulmak istendiğini, baca gazı emisyonlarının Gerze ve Sinop'u olumsuz etkileyeceğini belirterek süreci durdurmuştu. Şirket, 2012 ve 2013'te revize ettiği ÇED dosyasına, itiraz konusu konuda değişiklik olmadığının altı çizerek iade edildi.

gerze2.jpg

AÇILAN DAVADA 37 KİŞİ YARGILANIYORDU

Orman Kanunu'na aykırı olduğu gerekçesiyle termik santral 2015 yılında iptal edildi. 5 Eylül 2011'deki doğa mücadelesinin ardından köylüler şirkete ait iş makinelerini bölgeye sokmadıkları için haklarında 'iş ve çalışma hürriyetini ihlal, güvenlik güçlerine görevini yaptırmamak için direnme, kamu malına zarar verme, arazide kasten yangın çıkarma, kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne silahlı olarak katılmak, kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlemek ve yönetmek' suçlarından 37 kişinin yargılanmasına başlandı. 

Davanın 32. duruşması 26 Ocak 2021 tarihinde görüldü. Davada yargılanan 37 yurttaş hakkında belirtilen suçlardan toplamda 42 yıl 10 ay hapis cezası verildi.

AKTİVİSTLERE DEFALARCA DAVA AÇILDI

Davaya ilişkin açıklama yapan Yeşil Gerze Çevre Platformu'nun o dönemki sözcüsü Şengül Şahin, "Termik santrale karşı yürütülen ve 7 yıl süren mücadelemizde bizlere karşı defalarca dava açılmıştı. Gerze Yaykıl direnişinde en büyük dava 5 Eylül 2011 Yaykıl direnişiyle ilgili olandır" dedi. 

Davanın ilk duruşmasının 2 Ekim 2013'te yapıldığını anımsatan Şahin, "40 yaşam savunucusu başta olmak üzere 2911 sayılı gösteri yürüyüşleri yasasına muhalefetten olmak üzere güvenlik güçlerine görevlerini yaptırmamak için direnmek, iş ve çalışma hürriyetini engellemek gibi pek çok suçlamayla karşı karşıya kaldılar" diye konuştu.

unnamed.jpg

"CEZALARA TABİİ Kİ İTİRAZ EDİLECEK"

8 yıl süren davanın 32. duruşmasının 26 Ocak 2021 tarihinde yapılarak karara bağlandığını belirten Şahin, "Gerze ve Yaykıllılar'dan oluşan 37 kişiye toplamda yaklaşık 42 yıl hapis cezası verildi. Anayasası'nın 56. maddesi gereğince topraklarını korumaktan başka bir şey yapmayan bu insanlara kendilerine verilen bu cezalara tabi ki itiraz edeceklerdi.

Bizler de yaşam hakkını savunduğumuza dair bütün bu mücadelemizde bizlerin yanında olan herkese tekrar tekrar binlerce teşekkür ediyor, hakkımızı aramaya devam edeceğimizi söylemek istiyorum" diyerek mücadelelerinin süreceğinin altını çizdi. 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN