Uzman isimden yanan santral açıklaması: Yöre halkı uyarılmalı ölümcül olabilir

Uzman isimden yanan santral açıklaması: Yöre halkı uyarılmalı ölümcül olabilir

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat'ın günlerdir Milas'ı küle çeviren yangının termik santrale ulaşmadan söndürülsün çağrıları sonuçsuz kaldı ve dün akşam alevler santrali sardı. Üst üstte patlamalar yaşanan santral yangını ile ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Mustafa Öztürk 'çıkan gazlar öldürücü olabilir yöre halkı uyarılmalı' dedi.

Milas'taki Kemerköy Termik Santrali'ne sıçrayan yangınla ilgili "Gelişi güzel kömürün yanması sonucu oluşan gazlar ölümcüldür. Yöre halkı uyarılmalı" diyen Eski Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk asıl tehlikeyi sosyal medya paylaşımları ile duyurdu.

mustafa-ozturk-001.jpg

Prof. Dr. Mustafa Öztürk

'PENCERELERİ KAPALI TUTUN EVDEN ÇIKMAYIN'

Prof. Dr. Mustafa Öztürk sosyal medya hesabındaki paylaşımlarında şu uyarılarda bulundu:

"Termik santral yanarsa, tesiste bulunan kömürün gelişi güzel yanması sonucu ciddi oranda SO2, CO, PM2.5, PM10 gibi sağlık için tehlikeli kirleticiler salımlanır. Termik santralden rüzgar rüzgarın etkisi sürüklenecek gazlar zehirli. Pencereleri kapalı tutalım ve evden çıkmayalım.

santral.jpg

Termik santralde bulunan kömür stoğu miktarı çok önemli. Kömür miktarı arttıkça hava kirliliği riski çok çok riskli olur. Bu bölgede hakim rüzgar yönünde PM10, SO2, CO, NO2 kirleticiler anlık olarak ölçülmeli. Lütfen pencereleri kapalı tutalım, dışarı kesinlikle çıkmayalım.

'ÇIKAN GAZLAR SAĞLIK İÇİN ÇOK TEHLİKELİ'

Termik santralde 40 bin ton kömür stoğu olduğu iddia edilmekte. Bu doğru ise bölgede insan sağlığı için çok çok riskli hava kirliliği oluşur. Kömürün gelişi güzel yanması sonucu oluşacak kirleticiler, PM10, SO2, CO, NO2 kirleticileridir. Bu kirleticiler sağlık için çok tehlikeli.

Termik santral stoğunda kömürün gelişi güzel yanması sonucu hakim rüzgar yönünde sağlık için çok çok tehlikeli kirleticiler oluşur. Yöre halkımız hava kirliliği konusunda uyarılmalı.

'BÖLGEDE ÇALIŞANLAR MUTLAKA AKTİF KARBONLU MASKE TAKSINLAR'

Bölgede program yapan gazeteciler, hakim rüzgar yönünden uzak dursunlar ve mutlaka aktif karbonlu maske taksınlar. Kömürün gelişi güzel yanması sonucu oluşan gazlar sağlık için çok çok tehlikeli.

termik-santral.jpg

Santral söndürme işlemi çok çok uzmanlık isteyen bir iştir. Aktif karbonlu maske maske kullanılması özellikle önemli. Gelişi güzel (kontrolsüz) kömürün yanması sonucu oluşan gazlar ölümcüldür.

Termik santralden salımlanan kirleticilerin hakim olduğu bölgelerde evlere aktif karbonlu maske dağıtılmalı, vatandaşın dışarı çıkması kesinlikle yasaklanmalı. Pencereler kesinlikle sıkı sıkı kapalı olmalı."

Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. tarafından işletilen santralin 652,60 MWe kurulu gücü ile 759.621 kişinin ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabildiği öğrenildi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN