TTB Onur Kurulu üyesi Gökalp tutuklandı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp ve 4 kişi Diyarbakır Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında tutuklandu.

TTB Onur Kurulu üyesi Gökalp tutuklandı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp ve 4 kişi tutuklandı.

Diyarbakır Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında aralarında TTB Onur Kurulu üyesi Doktor Şeyhmus Gökalp’in de bulunduğu beş kişi tutuklandı.

"GÖKALP SUÇSUZDUR"

Tutuklama kararı sonrası bir açıklama yapan TTB, "Dr. Şeyhmus Gökalp bugüne kadar iyi hekimlik ilkelerinden ödün vermediği gibi, anti-demokratik uygulamaların da karşısında olmuştur. Bugün karşı karşıya kaldığı durum tamamen anti-demokratik, adaletsizlik, vicdansızlık ve sorumsuzluk örneğidir. Yüksek Onur Kurulu üyemiz Dr. Şeyhmus Gökalp suçsuzdur, haklı mücadelesinde yanındayız" ifadesini kullandı.

Açıklamada şöyle denildi:

"Dr. Şeyhmus Gökalp’in tutuklanmasına iki gerekçe gösterilmiştir:

İlki yapıldığı tarihte hükümet tarafından yasallığı tartışılmayan bir platformun toplantısına katıldığı iddiası ki; katılmadığını ısrarla belirtmesine, bu beyanının aksini gösterir, görüntü, ses kaydı vb. hiçbir kanıt olmamasına rağmen, bu durumun kuvvetli suç şüphesi oluşturduğu kabul edilmiştir.

İTİRAFÇININ İFADELERİ GEREKÇE GÖSTERİLDİ

İkincisi ise 2016 yılında teslim olan bir itirafçının yalanlarıdır: Bu itirafçı 2016 yılında teslim olduğu tarihte çok sayıda kişi hakkında ifade vermiştir. Dr. Şeyhmus Gökalp, bu itirafçının teslim olduğu tarihte verdiği ifadelerinde yer almamıştır. Bilinmeyen bir nedenle, teslim olduktan üç yıl sonra 26 Mart 2019'da birçok hekim hakkında olduğu gibi, Dr. Şeyhmus Gökalp hakkında da soyut iftiralarda bulunmuştur.

Dr. Şeyhmus Gökalp, sağlık personeli olan itirafçıyı tanımadığını, onunla hiç çalışmadığını, beyanlarının gerçekle ilgisiz olduğunu resmi kurum belgelerine dayalı olarak kanıtlamıştır. Yargıtay, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından bu tür itirafçı ifadelerinin kanıt değeri olmadığı defalarca belirtildiği halde, hukuk dışı bir şekilde soyut iftiralar kanıt sayılmıştır. 

"LEKELENEMEYECEK BİR GEÇMİŞE SAHİPTİR"

Dr. Şeyhmus Gökalp iyi hekimlik değerlerine sahip ve onurlu bir hekim olarak, yalancı tanık iftiraları ve  kanıtsız iddialar ile lekelenemeyecek bir geçmişe sahiptir.

Buradan kamuoyuna ve yetkili mercilere sesleniyoruz: Bizler bu yalancı tanıklarla anti-demokratik, hak, hukuk ve adalete sığmayan suçlamalarla birçok kişinin suçlanıp cezalandırıldığını biliyoruz. Şimdi aynı senaryo meslektaşımız Dr. Şeyhmus Gökalp için yazılmaktadır."

TTB: GÜNLÜK 47 BİN VAKA VAR

Gerçek vaka sayılarının açıklanmamasına tepkiler sürerken Türk Tabipleri Birliği (TTB) 1270 aile hekimi ile yaptığı anketin sonuçlarını paylaştı.

TTB anketinin sonuçlarını Dr. Emrah Kırımlı açıkladı. Salgının endişe duyulacak boyutlara ulaştığını anlatan Kırımlı, vakaların geçtiğimiz aya göre yüzde 91 arttığını söyledi.

"SADECE İSTANBUL'DA GÜNDE 12 BİN VAKA VAR"

Dr. Kırımlı vakalarda korkunç artış olduğunu belirterek, “Aile Hekimi başına, Ekim'de yüzde 6.53 pozitifli hasta düşerken, Kasım'da ise hekim başına düşen hasta sayısı üç kat artarak yüzde 19.79'a çıktı. Bu artışlar İstanbul için yüzde 31, İzmir'de yüzde 14, Ankara'da yüzde 23 oldu. Sadece İstanbul'da günde 12 bin 631 yeni vaka var” dedi.

Türkiye için 500 bin hasta, 1 milyon 500 bin karantina rakamını açıklayan Kırımlı, “Türkiye'de vaka sayıları yüzde 300 arttı, her gün 47 bin 629 yeni vaka var. Geçtiğimiz bir aylık sürede 1 milyon kişi hastalandı. Bir milyon 500 bin kişi karantinaya alındı. Ölüm sayıları 3-4 kat arttı. Ekimde yaptığımız uyarı dikkate alınsaydı bu duruma düşmeyecektik” şeklinde konuştu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN