Back To Top
AYM’yi ne yapmalı?

AYM’yi ne yapmalı?

 - Son Güncelleme: 01.08.2019 Perşembe 08:20
- A +

Anayasa Mahkemesi’nin tartışılan kararında oylama 8’e 8 çıktı, eşitlik durumunda Başkan’ın oyu iki sayıldığı ve mevcut Başkan Zühtü Arslan “İhlal” yönünde oy kullandığı için AYM kararı “İhlal” yönünde oldu.

Türkiye’de böyle kritik kararlarda hep akla gelir, kim nasıl oy verdi, farklı oy verenler kim tarafından AYM’ye seçildi? Çünkü bunların da konjonktüre göre “Siyasi bir karşılığı” söz konusu olur.

Nitekim haber bir internet haber portalında “AYM’nin kararında Gül iktidarı” diye verildi. Muhtemel ki dileyen Abdullah Gül aleyhine kullansın, dileyen lehinde diye…

Ancak sonra anlaşıldı ki, öyle çok kategorik bir aidiyetten söz etmek doğru değil. Oylamada “İhlal” kararı veren üyelerden 5’i Gül döneminde, biri Erdoğan döneminde atanmış. 2 üye ise TBMM Genel Kurulu’nca seçilmiş. Buna karşılık “İhlal yok” diyen üyelerden 4’ü Erdoğan döneminde, ikisi Gül döneminde, biri ise eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer döneminde AYM üyeliğine seçilmiş. Bir üyeyi ise TBMM Genel Kurulu seçmiş. Demek ki ne olmuş: “İhlal” kararı iyi ise o yönde oy verenler de farklı mecralardan gelmiş, “İhlal yok” kararı iyi ise o yönde oy verenler de farklı mecralardan gelmiş.

“İhlal var” kararı şu demek: Hendek operasyonlarında devleti “kıyım, katliam, sürgün yapmak”la suçlayan bir bildiri var. Altında 1128 akademisyenin imzası. Bu bildiriye dava açılmış. Mahkumiyetler olmuş, süren davalar var. Akademisyenlerden bir kısmı AYM’ye “Düşünce özgürlüğümüz ihlal edildi” diye bireysel başvuruda bulundu. AYM’nin kararı bu başvuru ile ilgili.

AYM için zor bir karar olduğu belli. Bir yanda ülke topraklarının bir bölümünde özerklik ilanına kadar uzanan, ilçe sokaklarında hendek kazan bir terör var, güvenlik güçlerinin mücadelesi var ve bir yanda da bu mücadeleyi suçlayan bir bildiri var.

***

AYM kararını verdi, gerekçesini de açıkladı. Gerekçenin en özeti şu:

-Bildirinin içeriğine katılmıyoruz.

- Ama bu bildiride terörü onaylamak ve terör örgütüne destek yok.

- Devletin terörle mücadele yöntemi eleştiriliyor. Bu eleştiri ifade özgürlüğü kapsamına giriyor.

- “Bildirinin dilinin sert, suçlayıcı ve kamu otoriteleri açısından rahatsız edici olduğu açıktır. Fakat ifade özgürlüğünün sadece toplum tarafından kabul gören veya zararsız ya da ilgisiz kabul edilen bilgi ve fikirler için değil incitici, şoke edici ya da endişelendirici bilgi ve düşünceler için de geçerli olduğu yinelenmelidir. İfade özgürlüğünün bir dereceye kadar abartıya ve hatta kışkırtmaya izin verecek şekilde geniş yorumlanması gerektiği kabul edilmelidir.”

- Yargıtay içtihatları ve AİHM kararları da bu istikamettedir.”

AYM bu gerekçelerle “İhlal” kararı verdi, ayrıca başvuranlara 9 bin lira tazminat ödenmesini kararlaştırdı.

Kıyamet koptu. AYM’ye karşı iktidara yakın medyanın bombardımanı başladı. Ardından “1071” imzalı AYM’yi ağır biçimde suçlayan başka bir “Akademisyen” bildirisi yayınlandı.

AYM’de “İhlal” yönünde oy kullanan üyeler, böyle bir tepki ile karşılaşacaklarını düşünmemişler midir? Tabii ki düşünmüşlerdir. Bu işlerin “konjonktür”e göre tepki veya suskunlukla karşılaşacağının da bilinci içindedirler.

Ama sanırım bildikleri bir başka şey daha vardır ki o da, böyle bir davanın AYM’de sonuçlanmayıp AİHM’e gitmesi durumunda yine “İhlal” kararı verilecek ve bu defa muhtemel ki takdir edilecek tazminat, AYM’de belirlenenin çok çok üstünde olacak.

Diğer bir husus ise, bireysel başvurularda AYM’nin etkin bir denetleme kurumu olup olmama özelliği gündeme gelecek. Siz, size yapılan başvuruları AİHM kriterleri çerçevesinde değerlendirebiliyor musunuz, yoksa ülkedeki hakim siyasi yapının etkisinde mi kalıyorsunuz?

Tabii ki, “Bizim terör kriterlerimiz farklı, onun için her zaman AİHM’le buluşamayabiliriz” itirazı yapılabilir. Ama AİHM kararlarının bağlayıcılığını da kabul etmiş bir ülke olarak bu itirazlar, sadece zevahiri kurtarır.

Kaldı ki son zamanlarda bu alanlarda AB ile daha uzlaşmacı bir yaklaşım sergileniyor. Vize görüşmelerinde problemli 6 kriterin yerine getirilmesi yönünde çalışmalar yapılıyor ki bunların önemli bir kısmının terörle mücadele kanununda düzeltmeleri içerdiği biliniyor.

Yargıtay 16. Dairesinin kararları da AYM’nin yaklaşımı ile uyum arz ediyor.

İktidara yakın medyanın AYM’ye yönelik dilinin “İktidar” ile uyumu var mı, yoksa otomatik bir “Durumdan vazife çıkarma” hali mi söz konusu bunun üzerinde de durmak lazım.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Menderes YILDIRIM 01 Ağustos 2019 17:25
Sormaya Başlamışsınız BENDE SORAYIM. AKP 2002 de İktidara geldiğinde Ceza ve Tutuk Evlerinde 60 Bin yatak kapasitesi vardı. 2018 de 220 Bin Yatak Kapasitesi Oldu. Yapımı devam eden 137 Cezaevi ile Yatak Kapasitesi 500 Bine çıkacak. (Rakamlar Yaklaşık). AKP Zihniyeti Ülkemizde İnsanların SUÇ İŞLEYECEĞİNİ ÖNGÖRÜYOR bu nedenle Ceza Evlerinin Kapasitesini 500 Bine çıkartıyor. Aynı AKP Zihniyeti Ülkemizde Gençlerin ÜNİVERSİTE İHTİYAÇLARINI ÖNGÖRÜP Öğrencilere YURT Yapmıyor. Bu Görevi CEMAAT - VAKIF - DERNEKLERE veriyor. NEDEN? Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 01 Ağustos 2019 17:04
Ahmet Bey; İlk Yorumdaki örnekteki gibi Savcı HUKUK Mezunu 1000 Yıl İstiyor, Hakim HUKUK Mezunu Beraat Diyor. HUKUK ta bu kadar fark olur mu? Bu Kararı veren HUKUK Mezunu İnsanlar NEREDE YANLIŞ yapıyorlar. AYM Üyelerinin Çoğu HUKUK Mezunu değil ama aynı konuda AYM de o kadar farklı kararlar veriyor ki. Bir de Mahkemeler ve AYM adeta KARAR VERMEK için değil de KARARI GEÇ VEREREK cezalandırmak için varlar gibi. GEÇ GELEN ADALET ADALET DEĞİL. Bana göre SOKAKTAN çevrilen KİŞİLER Mahkeme adına karar verse NE KADAR KÖTÜ OLABİLİR? Saygılarımla
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 21:41
1
Sen daha hakim ile savcının farkını idrak edememişsin. Savcının görevi suçlamak. İster bin sene ister, ister 10 sene. Hakim dur bakalım savcı. Kanunlar, yasalar var diyecek. Kararını verecek. Savcı, hakimin yardımcısı değildir.
Ali baba 01 Ağustos 2019 17:02
Ya biz nasil M,H,P.akp, ,chp,i,p ,sadet ,partilerini destekliyorsak, Kürt,lerde, P,K,K, kdp,pak,gibi Kürd partilerini tabiki destekleyecekler, bulgar türkleri kalkip bulgar partilerini, kibrisli türkler rum,partilerini destekleyecek halleri yok, Birakin kürdler,de kendi partilerini desteklesinler,bize ne, 150 bin KIBRISLI TÜRK NE ISTIYORSA, 20 milyon KÜRD HALKIDA AYNISINI ISTIYOR, hakka hak,
garip 01 Ağustos 2019 15:23
İnsanı yaşatki, devlet yaşasın.Terazinin tartısı önemli.Tartan herangi birimiz olabilir.Adalet herkese lazım.Kişiler ,zümrelre zamana göre değişmemeli.Pozitif düşünelim.Empati yalım.Kötülükten şimdiye kadar kim ne kazanmış ki...?
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 15:13
Madde1:ERDOĞAN HER DAİM HAKLIDIR.MADDE2:ERDOGANIN HAKSIZ OLDUGU DURUMLARDA 1.MADDE GEÇERLİDİR
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 12:54
Herkes ulke cikarini dusunme vakti geldide geciyor kervan dogru yolda yurumeli
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 12:18
Sayın Yazar ve Karar okuyucuları..Hepinize bir soru..Bu ülkede,savcı ve hakim karşısında,dağdaki çoban kardeşimizin,C.B..bir bakan veya milletvekili..bürokrat..kaymakam..Bel.Bşk...vb. sizce eşit midir..?Ben gördüm ve yaşadım cevabı..Hayır dediginize çok eminim..Hani kadı karşısında rum mimar ile cihan padişahının yargısını anlatıyorduk..!Masallarda mı kaldı olay.!
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 15:31
0
Peki ben sana bir soru sorayım. Hakimin karşısında savcı ile zanlının (suçlanan kişi) avukatı eşit midir?
Menderes YILDIRIM 01 Ağustos 2019 17:31
0
Sormaya Başlamışsınız BENDE SORAYIM. AKP 2002 de İktidara geldiğinde Ceza ve Tutuk Evlerinde 60 Bin yatak kapasitesi vardı. 2018 de 220 Bin Yatak Kapasitesi Oldu. Yapımı devam eden 137 Cezaevi ile Yatak Kapasitesi 500 Bine çıkacak. (Rakamlar Yaklaşık). AKP Zihniyeti Ülkemizde İnsanların SUÇ İŞLEYECEĞİNİ ÖNGÖRÜYOR bu nedenle Ceza Evlerinin Kapasitesini 500 Bine çıkartıyor. Aynı AKP Zihniyeti Ülkemizde Gençlerin ÜNİVERSİTE İHTİYAÇLARINI ÖNGÖRÜP Öğrencilere YURT Yapmıyor. Bu Görevi CEMAAT - VAKIF - DERNEKLERE veriyor. NEDEN? Saygılarımla
GAZİ 01 Ağustos 2019 11:27
Terörün ve teröristlerin ''SUR'' da açamadığı gediği Anayasa mahkemesinin ideolojik üyeleri açtı!.. Heyhat !! .. bizi yine içimizden vurdular...Ey oğul Kahpe içeriden olursa kapı kilit tutmaz...Bu da benim fikir özgürlüğüm....
Anayasa Mah leri demokrasinin, özgürlüklerin ve hukukun üstünlüğünün teminatidir. Bu nedenle devlet yönetim sisteminin de bunlari sağlayacak sekilde (kuvvetler ayrılığı, vs) olusmasindan ve olustuktan sonra sürekliliğinin sağlanmasından da sorumludur. Bunu sağlamak icin bir başvuru yapilmasina bile gerek olmamalıdır. AYM bunu resen yapmalıdır. Mesela su anki cumhurbaşkanlığı sistemi demokratik midir? Bunun denetimini yapabilmeli ve sisteme müdahale edebilmelidir. Aksu takdirde iktidarlar işi sulandırabilir ve demokrasi dışına çıkabilirler ki şu an AKP nin yaptığı da budur.
caher 01 Ağustos 2019 10:26
çok açık ve net konuşyorum Allah yok peygamber masal diye konuşulan bir ülkede bu sözler ifade özgürlüğü ise devlet yanlış yapıyor terörle bu şekilde mücadele edilmez demekte dibine kadar ifade özgürlüğüdür nokta .
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 15:32
0
Gerçek o zaten. Çin’de bir milyar kişi onu diyor zaten.
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 10:13
Türkiye de hala hukuk var mı? Bizim hukukçular rte nin ağzına bakar. Aksi bir karar onların makamlarıni kaybetmesi demektir. Kimsede makamını kaybetmeyi göze alamaz. O nedenle bizde hukuk kaldirilmali mahkeme yerine başkan karar vermelidir.
Apti 01 Ağustos 2019 09:17
Rüzgar Gülü AYM.Neden! 15 Temmuz sonrası Anayasaya aykırı KHK'lar hakkında CHP nin itirazını kabul etmedi. Fetöcü suçlamasından korktu.23 Haziran cesret verdi.Demek tiyo almışlar dış ve iç mahfillerden.Cesaret gelmiş! TÜRKİYEDE GÜCE TAPANLAR ÇOK.AZ OLANI DA KORKUTUP SİNDİRİYORLAR. Rüzgara göre hareket en bilindik yöntem.
AYM ne yapmalı 01 Ağustos 2019 09:12
AYM KHK'ları iptal etmeli...hukuk devleti olduğumuzu göstermeli.
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 09:52
2
Hukuk devleti olacaksak, AYM, Erdoğan'ın diplomasının ASLINI da istemeli.
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 15:29
3
9.12, Bütün Batıcılar birlik olmuş, bir diplomasızla baş edemiyor... Ayıptır yahu...
Mustafa Soylutürk 01 Ağustos 2019 09:03
Asıl mesele iktidara yakın olma değildir. Açıktan teröre destek vardır. Anayasa üyeleri ideolojilerine hizmet etmiş Türk Devletinin terörle mücadelesinde kendilerince sur da bir gedik açmışlardır. Maalesef polis ve askerimizin verdiği bu kahramanca mücadeleye kurşun sıkmışlardır....
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 09:05
Sorun şu ki evet bu kararı AYM vermeseydi AİHM verecekti ve çok çok çok daha fazla tazminat verilecekti ama kararın etkisi halkın üzerinde bu kadar tesiri olmayacaktı.Yani şimdi itibar sarsıldı.İtibar sarsılmaması için itibardan taviz vermemek için her türlü masraf yapılabilir.Yetim hakkı da olsa!
OSMANX 01 Ağustos 2019 08:50
Yargı kurumu doğrudan Cumhurbaşkanına bağlanmalıdır. Anayasa mahkemesi üyeleri cumhurbaşkanıyla gelip cumhurbaşkanıyla gitmelidir. Anayasa mahkemesinin her kararı Cumhurbaşkanının onayına bağlı olmalıdır. T.C. Devleti olmanın doğal sonucu bu olmalıdır. Demokrasiyi terk edip Tayyip Cumhuriyetine dönüştükten sonra bu tür ihtiyaçları da siyasi oligarkımızın daha rahat çalışabilmesi için derhal yapmalıyız. Önemli olan cumhuriyet olmamız. Kemalistler de tek parti dönemini demokratik yönetim dönemi diye satmıyorlar mı netekim.
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 10:41
2
Haklısınız, aslında yargı kurumları doğrudan bir partiye bağlanmalıdır.!
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 15:08
1
Kafa buluyorsunuz Netekim.Haklisiniz.
bir okur 01 Ağustos 2019 08:38
Yazarı yazılarından ve önemli konuları gündeme taşımasından dolayı kutluyorum. Ancak biraz daha cesaretli yazması gerekir. Sanki bizimkileri kızdırmayayım, çok fazla yüklenmeyeyim havası var. Yanlış, haksızlık ve adaletsizlik kimden gelirse gelsin toplum olarak karşısında durmamız gerekir. Bana dokunmuyor diye kafamızı başka tarafa çevirirsek, sıra kendimize geldiğinde çok pişman oluruz, iş işten geçmiş olur...
karar okuru 01 Ağustos 2019 08:18
ekmekini yedigi bayraga kurşun sıkan askeri polisi şehit eden evlerimize ateş duşurenler ne ile yargılanacaklar ha kurşun sıkmış ha bildiri destegi vermiş ne farkeder
KARAR OKURU Demkr hukukçu 01 Ağustos 2019 11:02
2
O "hendekleri kazanlara dokunmayin" talimati verenler neden teröristlere yardım etmekten yargilanmiyorlar aceba? Onların ayricaligi ve dokunulmazlığı mı var? Yoksa bir işi devlet adina yapınca suç olmuyor da şahıs kendi adına yapınca mi suç oluyor? Kanunda böyle bir ayrım yok. Adil ve dürüst olalım lutfen!!!
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 12:40
5
11:02, evet adil ve dürüst olalım, Kürt sorununun, yani ırkçı kafanın başımıza musallat edip, 80 yıl Türkiye'ye ayak bağı olan sorunun çözümü için açılımı başlatanları, bunun için önce hain ilan edenler adil değildiler. Şimdi de devletin, terörün açılımı fırsat bilerek yığınak yaptığı anlaşıldıktan sonra önceliği terörle mücadeleye vermiş olmasını bir suç imiş gibi lanse edenler de adil değildirler. Senin yaptığın laf cambazlığı da hiç mi hiç adil değil.
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 08:10
İktidar medyasının, ondan habersiz gündem oluşturamayacağını, tepki gösteremeyeceğini, ne kadar sıkışırsa sıkışsın defihacette bile bulunamayacağını, kimi kovacağını, sen bilmezsen kim bilecek ? Neyin üzerinde duracaksın ?
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 06:46
Ne olursa olsun düşünce özgürlüğü kutsaldır engellenmemeli...katılmayabiliriz düşüncemiz farklı olacaktır fıtrat gereği..ancak saygı şarttır.
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 12:57
3
Tam sorun burda benim gibi dusun meyen e yasama hakki yok bu ulkede
Vatandaş Rıza 01 Ağustos 2019 05:03
TARZAN ZORDA ABBAS YOLCU DRMU! Genelde muktedire göre gerdan kıvıran bürokrasi ve yargımız var. 23 Haziran 2019 önemli. Korku eşiği aşıldı. Batı da Recep beyi değiştirmek istiyor ama bey ya benim ya kara toprağın modunda. Suriye, S400, 100 adet Boing işine bakın.Yeni Parti kurduran gücün AYM hamlesi, kapalı dövüş, Erken seçim kararı çıkaramayacağı için meclisten RTE'yi geriyor.Kendi istese C.B için aday olamaz. Damat talk showa başladı.Millet, esnaf,iş adamı bitmiş faiz, enflasyon zaten kendi kendine gidiyor.Arz talep üretim yok. Faizi enflasyonu indirdik treadı yapıyea.
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 00:16
Sizin gibi vicdanlı bir aydına bu kadar ortadan giderek ne şiş yansın ne kebap tavrı hiç yakışmıyor. Sorum şu size. Siz o kurulda olsaydınız oyunuz hangi istikamette olurdu. Bir yazınızda ifade ederseniz sevinirim. Ben devletin terörle mücadele yöntemini yanlış buluyorum. Sosyal hadiseler sosyolojik ve siyasi yöntemlerle çözülür. Güç, kesin çözüm sağlamaz. Bunu ifade etmek beni suçlu mu terörist mi yapar Allah aşkına! Allah indinde büyük günaha mı girmiş olurum? Sizin takip eden ve vicdanlı bir insan olarak görüp seven biri olarak soruyorum bunları. Saygılar...
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 04:14
8
Hatanız, köşe yazarlarını aydın sanmanız. Türkiye’de ki köşe yazarlarının fazla bir derinliği ve bilgisi yok maalesef.
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 12:39
1
Niye yakışmıyor muş? Her yazıyı okumasam da, genel olarak takip ettiğim kadarı ile ben yakıştırdım. Dostum, başka Ahmet Altan arama bu Ülke'de (Etyen Mahçupyan da unutulmamalı )(bana göre tabii).
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN