Back To Top
'Barış konuşlanması'

'Barış konuşlanması'

 - Son Güncelleme: 05.07.2019 Cuma 08:50
- A +

Önce CNN TÜRK’te, ertesi gün de Hürriyet’te “Ankara'dan S-400 formülü: Barış konuşlanması” başlığı ile bir haber yayınlandı.

Haber şöyleydi:

“Rusya’dan satın alınan S-400 hava savunma sistemlerinin Türkiye’ye hangi formül altında yerleştirileceği belli oldu. Buna göre “S-400 hava savunma sistemi, komuta kontrol araçları, radarları ve lançerleriyle 24 saat her an kullanıma hazır tutulacak. Sistem tüm bileşenleriyle aktif hale gelecek şekilde kurulacak ancak barış zamanlarında, bakım, tatbikat gibi olaylar dışında açılmayacak.”

Haberin devamında “S-400'lerin sadece çevresel güvenlik risklerinin yoğunlaştığı dönemlerde veya savaş durumlarında açılacağı, Ankara’nın ‘Barış konuşlanması’ diye tanımlanan bu formülle ABD ile yaşanan S-400 krizinin hafifletilmesi için orta yolu bulmayı amaçladığı” ifade ediliyor. “Bu yöntemin, S-400’lerin Rusya'dan alınmasına rağmen depoya kaldırılarak kilitli tutulacağı anlamına gelmeyeceğinin vurgulandığı, herhangi bir bölgeye veya bölgelere kurulacak olan sistemlerin çok kısa bir reaksiyon süresi içinde aktif hale gelebileceğinin belirtildiği” ifade ediliyordu.

***

Özet şu:

- S-400’ler gelecek. Geri dönüş Türkiye’nin ABD’ye boyun eğmesi demek. Bu kabul edilemez.

- Ama ABD ile iplerin kopması, ya da ağır bir yaptırım da istenmiyor. Bu ittifaklar dahil her şeyi tahrip eder.

- Trump “Türkiye’ye adaletsiz davranıldı” gibi bir uzlaşma dili geliştirdi.

- O kapıdan girecek bir formül geliştirilebilir mi? Kulislerde “Acaba alıp depoya mı kaldırılır?” gibi ihtimaller sergilendi. Bu da Rusya’yı tatmin için ya da ABD’yi sakinleştirebilir ümidiyle Türkiye’yi milyarlarca doları gözden çıkarma noktasına sürükler ki bu da topluma izah edilemez.

- Öyleyse “Alıp, bir yere konuşlandırıp, barış zamanında bakımını yapıp, risk durumunda devreye sokmak ve adına da ‘Barış konuşlanması’ demek” gibi bir formül olamaz mı?
Fena bir formül değil. Muhtemelen bu formül “Ne yapılabilir?” arayışında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Trump’a da iletilmiş, Trump’ın bunu ABD’deki “direnç odakları”na satması istenmiştir.

Bu meselede herkes Trump ile ABD’deki odaklar arasında farklılık olabileceğini peşinen kabul ediyor.

Nitekim Pentagon kaynaklı haberlerde “Değişen bir şey yok” sözü medyaya düşmüş durumda.
ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) Sözcü Albay Mike Andrews Reuters haber ajansına “Değişen bir şey yok” açıklamasını yapmış. Sözcü Andrews, “Türkiye’nin almak istediği Rus yapımı S-400’ler, F-35 programı ile uyumlu değil. Türkiye’nin her ikisini de elde etmesine izin verilmeyecek” demiş. Reuters haber ajansı, “Trump’ın bir muafiyet sağlayarak yaptırımları ertelemeyi deneyebileceğini fakat bunun Kongre’deki destekçilerini kızdırabileceğini” de yazıyor.

Bakalım Türkiye-ABD-Rusya arasında seyreden sıcak trafik nasıl sonuçlanacak?

ÇİN İLE İLİŞKİLER VE DOĞU TÜRKİSTAN GÜNDEMİ

G-20 zirvesi Türkiye’nin küresel ölçekte ilişki açılımının bir parçası. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu çerçevede Çin ile ilişkide de mesafe almaya çalıştı. Çin ile ilişkinin boyutları şüphesiz çok geniş. Ancak Doğu Türkistan konusu, bütün bu ilişkiler içinde en hassas konulardan birisi.
Doğu Türkistan’da neler oluyor? Çin’in kötü niyetli uygulamalarına ilişkin sayısız haber var dünya basınına düşen. Ve Doğu Türkistan Türkiye’nin gönül coğrafyası içinde.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Devlet Şi Cinping ile görüşmede Doğu Türkistan ve Uygur konusunu da ele aldıklarını söyledi. Sözleri şöyle:

“Bu meselede karşılıklı hassasiyetleri dikkate alarak bir çözüm bulabileceğimize inanıyorum.”
Erdoğan sözlerinin devamında “İstismar”dan söz ederek, “Ancak bu konuyu istismar eden yaklaşımlar da var. Bu istismarlar da Türk-Çin ilişkilerinde olumsuz yansımalara neden oluyor. Bu konuda istismarlara fırsat vermemek lazım. Bunlar üzerinden bu tür istismarları yapanlar, bir tür rant elde etme gayretine girenler ne yazık ki işin büyük ölçekte Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir karşı devletle ilişkilerini düşünmeden duygusal bazı hareketler içine girerek bedelini, faturasını gerek kendi soydaşlarına gerekse Türkiye Cumhuriyeti devletine ödetiyorlar” diyor.

Bu arada “atılacak başka adımlar” çerçevesinde “Türkiye’den Doğu Türkistan’a bir heyet gönderilmesi”nin de bulunduğu Çin’in buna açık olduğu Şi Cinping’in “Gelsinler, gezsinler, baksınlar” dediğini naklediyor.

Doğu Türkistan son derece duyarlı bir konu. Çin’in bu konudaki dosyası pek temiz değil. Birileri (dünyada bazı güçler) bunu istismar edebilir mi, edebilir. Ama tüm olan biteni “Çin ile ilişkiler”in hatırına “İstismar” parantezine almak da sağlıklı değil. Çünkü Çin buradan girer ve Doğu Türkistan’ın canına okur. “Atılacak başka adımlar”ı Türkiye’nin bu konudaki duyarlılığının çok yüksek olduğunu gösterecek nitelikte oluşturmak gerekir, diye düşünüyorum.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Muhtefi. . 05 Temmuz 2019 19:20
Valla..:))..Köşemizden , kaşelerimizden,,,atıp, tutmak kolay. Akşam Evden gelen siparişi alip yemek var,Afiyetler olsun, şifalar olsun.:)))..S-400 Saraya (Rusça kömürlük vb mana tasir) konulacakmis :))..S-400 etrafında tur atmak bile değerlidir :))..Alinmasi son derece kıymetlidir,degerlidir.bilmem ben Nereye konur Rus Anlamına göre mi? .Bizim anlamamiza gore mi? ..:))..Trampin anlamına göre mi. .:)))..bu işler beni, bizleri aşar. :))..yol,niyet,diplomasi doğru ve yerindedır. Ic Siyaset üstü konular bunlar .!.
KAFKASYALI 05 Temmuz 2019 19:09
vatandaşlar olarak D. Türkistan konusunu biz hem kendi hükümetimize baskı yapıp -ki hükümet de bize yıkıp geçerli sebep gösterip Çin`e yüklenmek zorunda kalır-hem de uluslararası boyutta Çin`in elini zayıflatıp direncini kıracak reaksiyonlar, âmiller, toplantılar tertip edilmeli..
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 16:19
Dışarının ağzı ile konuşanlar oldukça ülkemizin eli hep zayıflar.Hiç bir dış cephede hükümetin yanında yer almayan muhalefete hiç bir söz yok mu?Dış cephelerin tamamında her zaman hükümetin karşısında yer alıyorsa muhalif yöneticiler bu işte bir terslik yok mu?
Zembilfıroşt 05 Temmuz 2019 16:14
Canı şeker isteğen 4 yaşındaki yegenim. Annesinden şeker istediğinden annesi ona şeker vermeyince. Masayı göstererek şekerleri buraya koy söz yemeyeceğim derdi. Madem kullanmayacaktık 2,5 milyar doları bu yoksul halktan esirgeyip neden aldık. Eğer kullanacaksak f 35 lerle ilgili sorun yaşayacağımız çok açık. Bağımsız bir ülke olarak aslında ne alacağımıza birileri karar vermemeli. Ancak nato gerçeği dururken böyle bir macaraya girmemiz, Dik durmak mıdır? Diklenmek midir? ileride anlayacağız.
Denizci Alperen 05 Temmuz 2019 15:58
Ahmet abi neyin istismarından bahsediyorlar , soydaşlarımızın evlerine çinli erkek sokuyorlar daha söylenecek ne kaldı bu kafir Allahsız kitapsızlara Allah aşkına
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 14:36
Allah sizin gibilere akıl fikir iz'an basiret dahası vicdan versin. Ağır olmasa iman versin diyecektim. Hepimizin gözü önünde olan işkence baskı zulüm asimilasyon gibi olaylar silsilesi var. Elin gavur almanyası bilmem nesi bile buna itirazen ses veriyor. Biz ise cebimize dokunur ya da herkesle kavgalı olmanın verdiği psikoloji ile bir de çin ile kötü olmayalım diye yanlış politikamıza zavallı masum uygur kardeşlerimizi kurban ediyoruz. Aslında vicdanımızı belkide imanımızı kurban veriyoruz. Yanlış politikanın yaktığı değerleri görüyor musunuz. Yazar ise tepki olarak fiskecigi bile cok görmüş.
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 14:05
Cin uygur turklerini toplama kamplarinda "rehabilite" ediyor, ustelik yuzbinlerce uygur cocugu ailelerinden alip Cin cocugu olarak "egitiyor", dinlerinden ve kulturlerinden "kurtariyor". Iktidardan ve siyasal islamcilardan bu zulum karsisinda Eyy Cin naralari duymuyoruz. aman Cin'e iliskilerimiz bozulmasin modundalar. Turkiye boylesine oportunist bir iktidar gormedi. sefil ve utanc verici!
Ankaralı 07 Temmuz 2019 00:18
0
Hem de ne sefil bir durum
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 12:56
Yav, Allah aşkına, bize biçilen rolü görmek çok mu zor... Rusya'ya rüşvet veriyoruz, ABD'ye rüşvet veriyoruz... Aldığımız tek şey, kuru bir aferin... Topraklarımız işgal altında değil ama paramız işgal altında... Buna rağmen, kendimizi dünya lideri görüyoruz ya, pes vallahi...
Mehmet 05 Temmuz 2019 12:55
Test edilmeden askerimiz nasıl eğitim alacak.Ya kardeşim biz neden yapamıyoruz çok mu geriyiz
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 16:32
2
Farklı menzillerde ve çaplarda zaten yapıyoruz.savunma sanayi şirketlerimizin sayfalarını incelemenizi tavsiye ederim.S400 alınmasının en önemli sebebi zaman kaybetmemek ve teknolojisi ile alınması.ilgili kişiler eğitimlerine başladılar.
Mehmet 05 Temmuz 2019 12:54
Ben anlamış değilim.Abd ye incirlik ve kurecigi ver ve sonra s400 al.Biz kime karşı kullanacağız bu silâhı.
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 10:39
Türkiye'nin ekonomide AB'ye, güvenlikte ABD'ye ihtiyacı vardır. Orta vadede de başka bir yol yoktur. Gerisi boş laf.
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 10:16
Rusya Çin ABD filan şimdi turlaniyor .Ama dönüp dolaşıp AB limanına siginilacak. Onlar iyi mi. Hayır. Ama bir Rus saldırısımi daha muhtemel yoksa bir Alman saldirisimi. Yada bir ABD saldırısı mi daha muhtemel bir Fransa saldirisimi . ABD ,Rusya hangisine yaklasirsaniz yaklaşın sizi bir şekilde Ortadoğu çamurunda tutar. Ordan dışarı çıkarmaz. Herkesi orda boğar. AB eksenli doğru adımlar çıkış için belki bir umut olabilir. Ha biz milliyiz yerliyiz güçlüyüz ne ABD ne Rusya ne AB kendi gobegimizi kendimiz keseriz mavallari geçin bunlari.
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 12:53
0
AB gayet iyi. Nesini beğenmiyorsun?
Karar Okuru 05 Temmuz 2019 10:10
İstanbul seçimindeki akılsız tutumla alınan ağır yenilgi S-400 geriliminde de tekrar ediyor. Hatırlanacağı gibi içine düşülen çaresizlik teröristlere alenen bel bağlamak noktasına gelmişti seçime bir kaç gün kala. Şimdi aynı az gelişmiş kafadan akıllı bir çözüm beklemek hayal.
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 16:38
2
Kimlerin Öcalanın isteği ile kurulan hdp nin ve pkk nın desteği ile mecliste oturduklarını bir kaç gün önce hdp li biri hatırlatmıştı unutulmuş galiba.Ayrıca yargılanıp hüküm giymiş demirtaştan medet ummak normal mi?aponun mektubunu saklamak normal mi?Türkiye sınırları içerisinde kürdistan var mı?
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 16:45
5
Bir defa da Türkiye devletinin yanında yer almaz mı insan.Tamam muhalefetsin anladıkta.El oğuşturmadan bir defa da dışarıya karşı hükümetin yanında yer al yahu.S400e karşısınız akdenizde hakkımızı aramaya karşısınız yunanistan meselesinde karşısınız sözde ermeni meselesinde karşısınız pkk hdp ypg a dan z ye ne kadar terör örgütü ve sempatizanı varsa bu konularda hükümete karşısınız.Hükümet burası Türkiye dese o a da karşı çıkabilecek bir muhalefet...
Okur 05 Temmuz 2019 08:47
Ahmet bey her zamanki gibi ne şişi yakmış ne kebabı.
KAR 05 Temmuz 2019 15:13
0
Önce can sonra canan
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 00:22
O kadar para verdik çalıştığını görmeyecek miyiz? Test edilmeyecek mi? Mesela Erzurum’dan kendi füzemizi fırlatalım havada hemen indirsin. Test etmeden mal mı teslim alınır?
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 00:20
Bari depoda dursaydı. Açık havada paslanıp gidecek.
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 01:59
0
Üstüne büyükçe bir dantel örtü sereriz.
Ali baba 05 Temmuz 2019 09:50
0
Her sabah önüde geçerken selamada durur, hem yerli hemde milli varligimiz deriz
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 12:55
0
Zaten paslanıp gidecek, bir sürü zihni sinir savunma projesi gibi. De ki aktif. Nerede ne zaman kime karşı kullanacaksın onu?
Alfe 05 Temmuz 2019 14:41
0
Dilerseniz Kış mevsiminde soba borusu niyetine kullanır,şehrin ısınmasını sağlarız...
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 23:52
Ahmet Bey, Bırakın artık yazmayı S-400 falan bu bitti asıl ( benim önemli, sizin içinde önemli olduğunu düşündüğüm ) bankada ve metroda ki saldırı-hakareti yazın. Ama görüyorum ki S-400 ve Akp çok şeyin önüne geçmiş.
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 05:32
15
Yok mirim bunlarin yazacagi yok. ayni konuyu ayrica chpli belediyeler ve yoneticilerin lgbt hayranligi, kkilicdaroglunun 7 ilkesine karsilik yeni kazanilan belediyeleedeki isten cikarmalari, laikci teyzelerin sagda soldaki hakaretlerini yorumlarimda yaziyorum. inanin begenmeyenlerin sayisi cok daha fazla cikiyor. yazar tayfasi da kulaginin uzeeine yatmis vaziyette. o zaman herkese hayirli isler...
Karar Okuru 05 Temmuz 2019 10:13
4
Şiddetli bir mağduriyet ihtiyacı var anlaşılan kendi dibe vurmuşluğumuzu gömemek için öyle ya birileri bir şey yapsında mağdurum da mağdurum ile uyuşalım.
Ali baba 04 Temmuz 2019 23:47
Evet Hocam yazdiginiz gibi, Dogu türkistan konusunda çinin dosyasi, pek temiz degil, velakin Biz Türkiyeninde Kürdler konusundaki dosyasi pek temiz degil,
Kasım 05 Temmuz 2019 09:48
8
Türkiye'de kürtler, siyaset yapabiliyorlar. Partileri var, bürokrat, milletvekili, bakan, işadamı hatta kendi haklarını savunduklarını düşündükleri terör örgütleri bile var. Uluslararası destekleri var. ABD ve batının silah, para ve siyasî destekleriyle kurdukları bir düzenli orduları bile var. Ama uygurların evinde çoluk çocuğuyla ağız tadıyla yemek yeme özgürlükleri bile yok. Turkiyenin ve bulunduğunuz coğrafyanın kıymetini bilin.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN