Back To Top
Yeni ‘İTTİFAK’ söylemi

Yeni ‘İTTİFAK’ söylemi

 - Son Güncelleme: 21.04.2019 Pazar 08:59
- A +

Seçim sürecinde o tweet çok tartışılmıştı.

“Bugün Türkiye’de iki ittifak karşı karşıyadır” cümlesinden sonra biri kırmızı diğeri siyah iki kutu içerisinde “Cumhur İttifakı” ve “Millet İttifakı” başlıkları atılıyor altına da “Millet İttifakı’nın Pensilvanya ve Kandil’den yönetildiği” yazılıyordu. İmza Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’a aitti.

Tartışılmıştı, çünkü sandıkta her halükarda “Millet İttifakı” bünyesindeki adaylara da “Millet”ten oy gelmesi ihtimali vardı. O oylar da “Kara İttifak”a verilmiş oylar mı olacaktı?

Mesele, özellikle Cumhurbaşkanı’nın konumu açısından tartışılmıştı, çünkü o makamın, toplumun bir kesiminin temsilcisi değil, 82 milyonu kucaklayan bir nitelik arz etmesi gerekiyordu. 

Seçimlerin “Beka” meselesi üzerine kurulması ve karşı ittifakın kazanmasının ülke bekası için tehdit olacağı tezi de propaganda süreci boyunca Cumhur İttifakı sözcülerinin ve daha ajitatif söylemle o alana destek veren medyanın dili idi.

Bundan öte zaten Cumhur İttifakı’nın karşı ittifaka yönelik söylemi “Zillet - İllet” kelimeleri ile ifade ediliyordu.

Seçimler oldu, İstanbul, Ankara başta olmak üzere Antalya, Adana, Mersin gibi iller Ak Parti ve MHP’den karşı ittifaka geçti. İzmir ve Diyarbakır gibi iller de eski kadroların elinde kaldı. 

Bu sonuçlar, özellikle Cumhur İttifakı kadroları tarafından bekleniyor muydu? Belki. Muhtemel ki anketler böyle bir sonucu haber veriyor, o sebeple de anketler hiç olmadığı kadar hedef alınıyordu.

Ama olan oldu. Sandıklar açıldı ve ortaya bu “Türkiye fotoğrafı” çıktı.

Bir yanda Cumhur İttifakı’nın yüzde 52’si var diğer yanda yüzde 48 ve daha ötesi sembol şehirlerin diğer İttifak’ın eline geçmesi var. Artık hala o “Zillet - İllet” söylemini sürdürmek olmaz.

Bu noktada Cumhurbaşkanı Erdoğan önce Memur-Sen Genel Kurulu’nda, ardından yine bir twitter mesajı ile manşetlere çekilen sözleri söyledi:

“Ülkemizin önünde 4.5 yıllık kesintisiz bir icraat dönemi bulunuyor. Seçim tartışmalarını geride bırakarak, ekonomi ve güvenlik başta olmak üzere asıl gündemimize odaklanmamız şarttır. Dönem, kızgın demiri soğutma, musafahalaşma, kucaklaşma, birlik ve beraberliğimizi perçinleme dönemidir. Gayemiz, milletimizin refahını artırmak, güvenlik ve özgürlük dengesini koruyarak devletimizin bekasına yönelik tehditleri bertaraf ederek, Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştırmaktır.

“Ülkemizin bekasını ilgilendiren meselelerde, siyasi görüş ayrılıklarımızı bir tarafa koyarak, 82 milyon hep birlikte TÜRKİYE İTTİFAKI olarak hareket etmeliyiz.”

- Seçim tartışmalarını geride bırakarak…

- Asıl gündeme odaklanmak…

- Kızgın demiri soğutmak…

- Musafahalaşmak, kucaklaşmak….

Ülkemizin bekasını ilgilendiren meselelerde siyasi görüş ayrılıklarımızı bir kenara bırakmak…

- 82 milyon hep birlikte TÜRKİYE İTTİFAKI olarak hareket etmek…

Ne diyorsunuz? “İşte bu” değil mi?

Şimdi, seçim sürecinde siyasi taraf konumundaki vatandaşlar olarak, siyasi angajman içine giren medya mensupları olarak, her söyleme yönelik “hınk deyiciliğimiz” üzerinde kafa yormamız gerekmiyor mu? 

Ve siyasetçilerimiz… Beka meselesinin 82 milyonun ortak meselesi olduğunu, insanların şu veya bu partiye oy vermekle ülkenin bekasından vaz geçmiş olmayacağını, siyasi tartışmaları bir gün 82 milyonu ortak cepheye çağıracakları zamanları düşünerek yapmaları gerekmiyor mu?

 

ABD ile farklı dil

Dış politikada farklı dilden söz ediyorum. Malum, Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak ABD Başkanı Trump’a Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan mesaj götürdüğünü açıkladı. Albayrak’ın gezisi ABD’li iş adamlarını ikna etme ve aradaki ticareti 75 milyar dolara çıkarma amacı taşıyordu. Bunun için ABD ile genel iklimin düzelmesi gerekiyordu.

Acaba Albayrak Erdoğan’dan Trump’a nasıl bir mesaj götürdü?

ABD ile en büyük gerilim S-400’ler konusunda. Hem S-400’lerden vazgeçmemek, hem de Amerika ile ilişkileri sürdürmek nasıl olur, cevabı aranan soru bu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ilk defa “NATO’nun S-400 konusunda endişelerini dikkate almamız lazım.” dedi. Bu konu, ABD’nin ısrarla gündeme getirdiği şeydi. Demek S-400’ler konusunda “farklı” bir arayış sürecine girildi.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
A.C. 22 Nisan 2019 15:21
Ittifakları Zillet-Millet diye ayırmak tamamn karalama üzerine gitmek doğru bir davranış değildr.Hem İslam da hemde bizm kültürümüzde bu şekilde davranmk yakışık almaz. Insanlr sert tavır ve güçlü durmayı hep alkışladı bunu bilen AkParti bunu hep kullandı.Bir yandan düşünüyorum , sen millete açıklayamayacağın birlikteliği görsen ne söylersin o birlikteliğe ? Ak Parti nin bu ağır söylem içerisine girmesi halk psikolojisini bildiğindendir, kaybetmeye başladığında arkası geleceğinin korkusudur. AkParti şuan ülke yönetimde Duraklama dönemini ya
MAHZUN MUHAFAZAKAR 22 Nisan 2019 13:51
Ve siyasetçilerimiz… Beka meselesinin 82 milyonun ortak meselesi olduğunu, insanların şu veya bu partiye oy vermekle ülkenin bekasından vaz geçmiş olmayacağını, siyasi tartışmaları bir gün 82 milyonu ortak cepheye çağıracakları zamanları düşünerek yapmaları gerekmiyor mu? Devlet adamı ile siyaset adamı arasındaki farkı burada görmek mümkündür.
Arifcik 22 Nisan 2019 00:14
Eline sağlık Allah kalemine tesir aklına feraset versin, o kadar güzel ahvalimizi anlatmışsın ki... Evet kem sözler evvela bu ülkeye ve insanına, keskin sirke de küpüne zarar veriyor... Yunus Emre'nin dediği ben gelmedim davi için, dostun evi gönüllerdir, gönüller yapmaya geldim... Bence otoyol,hastane,hava alanı yapmak güzeldir...Ancak gönülleri yapmak daha yücedir... Herkese ve her kesime en ufak bir eleştiride ağza alınmayacak ithamlarla bulunarak susturmak gönül kârı değildir... Tarihe baktığımızda yaptığımız bir çok davranış ecdadımızın teamül
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 23:26
Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 23:11
Sayfaya yine virüs bulaşmış herhalde.. kırmızılılar artmış
mehmet 21 Nisan 2019 21:14
ak parti mhp ile devam ederse bitecek gibi.Bahçeli devleti babasının malı gibi görüyor.Demokrasiden uzak ve memleketi bölecek böyle giderse.Sayın cumhurbaşkanı birlik diyor,bahçeli benim bekam ve koltuk diyor
Bir cenaze namazında bile 4 milyon vatandaşın oy verdiği bir kişninin elini sık(a)mayan bir düşünce mi TÜRKİYE İTTİFAK'ından bahsediyor yoksa ''Bu duygusallıktan bu tip şeylerolabilir.Bunu münferit bir saldırı olarak değerlendiriyorum.''(Tıpkı üniversiteli bir kıza yapılan tacize yapılan yorum gibi)diye yorumlayan ATV Ankara temsilcisininsöylemleriyle mi ''musafahalaşıp'' demiri soğutacağız?
karar okuru 21 Nisan 2019 20:14
bizlere erdoğan vatan haini ,terörist dedi .şimdi biz bu söylenenleri unutalım mı?
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 20:54
1
Siz kimsiniz kardeş
B 21 Nisan 2019 19:29
Erdoğan kaynağı belli olmayan bir Osmanlı hayaline kapıldı. Eğer Osmanlı 17. yüzyılda ulaştığı gücüyle bugün var olsaydı, akdenizde en az 100 tane firkateyn, bir o kadar nükleer denizaltımız dolaşıyor olurdu. Bu askeri güce ulaşmak belki mümkün ama ulaşmadan, bu şekilde tantana etmek akıl zaafını gösterir.Bu yanlış böbürlenmenin neticesi Irak ve Suriye'de yanlış politikalara sebep oldu. Ortadoğu'da ABD ve müttefiklerinin uyguladığı ARAP baharında yanlış yerde durdu
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 18:57
17 yıldır aynı yalanlar milleti sogana patatese domatase muhtac ettiniz.sizin sayenizde insanlar benzinli arabaya binmeyi unuttular.sizin sayenizde din den uzaklaştilar.vallahi billahi yatacak yeriniz yok.millet ac.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 18:45
"Ofkeli musluman gencler" Sri Lanka'da kiliselere saldirmis. 207 kisiyi katletmisler. Muslumanlarla Hristiyanlar birlikte yasayamiyorlar. Bu dusmanlik birkac nesil devam eder. Bizde zaten Hristiyan vatandas kalmadi, nufusumuzun binde biri bile degil. Hristiyanlar Hristiyan ulkelerde, Muslumanlar Islam ulkelerinde yasasin. Baska care yok.
Karar Okuru 22 Nisan 2019 02:08
0
Care kamplara ayrilmak degil her kesimde mikroplar icin temizlik yapmaktir. Kendi icindeki teroru ve siddeti temizlemek muslumanlarin gorevidir, hristiyanlarin gorevidir hasili her grubun ve ideolojinin gorevidir. Her kesim yuz karalarini aradan ayiklamak, dislamak, temizlemek zorundadir. Yoksa her yer acik hapishaneye doner.
GİRESİNLİ 21 Nisan 2019 18:17
TÜRKİYE İTTİFAKI ve KIZGIN DEMİRİ SOĞUTMA söylemi doğru ancak ; seçimde kulak çekildikten sonra zorunlu olarak söylenince değerini epeyyitirmiş oluyor.Ülkenin BEKA sorunu ülkeyi yerli yersiz germek,ülke ittifakını böyüp bir kısmını dışlamakla oluyor.Aklımızı başımıza alalım ülkemiz ve de siyaseten tahlikeli ve fayda yerine zarar veren bu ayrımcı dile hiçbir zaman kullanmayalım.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 17:47
Sayın Ahmet Tasgetiren 57.hukumet döneminde yaşananları unutmuşsun benziyorsunuz HDP ve benzeri partilerle ittifak yapanların ülkemizin selamet ve süreliğine nasıl zarar verdiklerini gördük.surxa açılan hendekler ölen asker ve siviller kaybolan ve yağmalanan tarih bunların unutulmamasını temenni ediyoruz niyetimiz iktidar güç değil vatan ve milletimizin dirliği müslümanların selameti unut.amak ders almak lazım ferasetli olmak lazım Allah hepimize feraset nasip etsin Jale sunbul
ÖTÜKENLİKURT 21 Nisan 2019 17:25
"Ayinesi iştir kişinin lafa bakilmaz" demiş atalarımız... Sözleriniz davranışlarınızla örtüşmüyorsa, sözlerinizin samimiyeti sorgulanır. Hem demiri soğutmaktan soz edecek, hem de sizi karşılaşmaya gelen şehrin belediye başkanını yok sayacaksınız! Sozlerinizin takıyye olduğu gün gibi ortaya çıkar! Millet artik yemiyor ağalar uyanın!
KARAR OKURU 22 Nisan 2019 11:37
0
Takiyye güzel kelime sonrasında irtica ve şeriat içerikli haberler mi duyacağız acaba?
Rasim 21 Nisan 2019 17:16
Kılıçdaroğlu'nu çok seven biri değilim. Hatta Artık yerini daha genç birisine bırakmasından yanayım. Ama Allahaşkına nedir bu rezil saldırı. Üstelik şehit cenazesinde. Bırakın CHP Genel Başkanı olmasını sade vatandaş bile olsa 71 yaşındaki birine üstelik cenazede saldırmak,mertlik midir.İnsanlığa,ahlaka sığar mı. Yazıklar olsun. Yüreğiniz soğudu mu bari. Çanakkale'de 15 yaşında Lise öğrencilerinin bile kahramanca savaştığı neslin devamı olan bu halka böyle insanlar nereden karıştı. Tekrar yazıklar olsun...
musto 21 Nisan 2019 16:10
Bir vatansever olarak bu yapılanlar kanımıza dokunmaya başladı menfaatlar bozuldu kılıçdaroğlu hedef gösterildi ona laf söyleyenlerin hepsinden fazla vatanseverdir halkının içinde tek tabanca nerdeyse korumasız geziyor başkaları gibi orduyla gezmiyor.
Muhtefi. . 21 Nisan 2019 15:58
Yeni mi. :)))..1000 yıldan fazla hangi İTTİFAKLA yaşadık bu coğrafyalarda 3 kitada. !..küçücük tabiri caizse bir Oda 'dayiz ittifak türküleri söylüyoruz :)))..iç siyasette bütün partilerin iktidar hırsı ile bulamaca döndü ortalık.Yapmamız gereken kin, hased, nefret vb bırakıp Önce Vatan, Milletin Bolunmez Butunlugu ile Adaletli,Çalışıp ,Durust olmak *herkesi memnun edemeyiz o da çok önemli degil* s400 ve benzeri çalışmadık şimdi Dileniyoruz biri veriyor biri alma döverim diyor. :).Bir, İri, Diri olursak oyunu, oyunları bozarız. Insallah..
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 14:43
Çok şükür, troller de gelmiş yazıya. Umarım kırmızıya boyamadan önce biraz okuyorlardır yorumları. Belki biraz fikir sahibi olurlar. Gerçi hür iradesi ve vicdanı olmayan insanın fikri olsa ne fayda...
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 14:39
Sen git PKK'nın bizzat kendisiyle Oslo'da, İmralı'da görüşmeler yürüt, Habur'da kucaklaş. Sonra da, Kürtlerin siyasi zemindeki meşru partisini ve onu meşru kabul edenleri terörist ilan et. Halkın beynini bu yalan yanlış bilgilerle doldur. Sonuç; şehir cenazesinde Kılıçdaroğlu'na saldırı... Sorumlu kim? Nerede Türkiye İttifakı?
KARAR OKURU 22 Nisan 2019 11:42
1
Kurdistanda kazanacağız Türkiye tarafında kaybettireceğiz diyenlere kürdistan neresi diyemeyen bir ittifakın liderinden mi bahsediyorsunuz
Süleyman d. 22 Nisan 2019 19:24
1
YouTube gir!, arama kutucuğuna "Erdoğan 'Kürdistan, lazistan' dedi " yaz, 3 dakika 17sn. sabredebilirsen sn. Erdoğan'ın ağzından duyduklarından anladığını gel buraya yaz. Tabi yazabilirsen...
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 14:34
Son dakika haberi; Kılıçdaroğlu'na şehit cenazesinde saldırı... Demek ki neymiş; meşru muhalefeti 364 gün sistematik olarak algı operasyonu ile terörist ilan edip yandaşlarının beynini dezenformasyon ile yıkarsan, bir gün (o da samimiyse tabi) gelin barışalım demekle bu iş olmuyormuş.
Krr 21 Nisan 2019 14:26
Kavgacı troller dalmış yine ortama. Hangi pelikan türü olduğunuzu bilmiyorum ama kursağınızda biriktirdiğiniz haram lokmalar boğazınıza dursun emi.
Dr. 21 Nisan 2019 14:18
Ana muhalefetin genel başkanına saldırı yapan ilkel bir zihniyet ile neyin birlikteliği sayın yazar. Provakasyona hazırlanmış yandaş cahiller ile mi. Bu duruma ülkeyi getiren zihniyet ile mi. Hadi soğanı patatesi geçtik aç kalabiliriz ama ülkeyi hukuksuz,eğitimsiz,umutsuz bırakan kafa ile mi sarılıp barışalım. Demokrasiyi içine sindiremeyen, padişah olsa da bizi yönetse diyen geri kalmış kafa ile bizim işimiz olmaz, olamaz. Anadolu insanı hakikatini siyasete kurban eden bu düzenbazlar ile olmaz. Önce ahlaklarını düzeltsinler.
Karar Okuru 21 Nisan 2019 14:17
Cenaze toreninde Kilicdaroglu'na saldirilmis. nefret soylemi tabanda eyleme donusuyor. Iktidar icindeki pelikanlari ayiklamazsa bu gidis gidis degil.
engineer 21 Nisan 2019 14:08
indire gandi rejimi, gittiği yere kadar, biri gider diğeri gelir , indire gandi devam eder, hiç bitmez, illüzyonistler tarafından yönetilmek böyle birşeymiş demekki, kuşa bak kuşa bak diyip , uyu uyu yat uyu düzeni, iyi uyumalar, atı alan üsküdarı geçti gayri, ümitsiz bir vakanın içindeyiz, doktor ne yersen ye demiş, bir trilyon dolara yakın borcu ödemek için mi birlik beraberlik? tankın önüne sen yat, borcu sen öde , ey Millet ne zaman uyanacağız? evet birlik beraberlik olmak evlete karşı halkın menfaatlerini korumak, kim yapacak bu ikiye bölünmüşlükle?
Raşit 21 Nisan 2019 13:45
Sn. Yazar, Ne diyorsunuz? İşte bu değil mi ? diye sormuşsunuz. Ama demek ki değilmiş. Bu sözlerden donra Sn. Cumhurbaşkanı halkın oyları ile seçilen ( 17 sene sandıkla gelen sandıkla gider diye beynimize kazıldı) Sn. İmamoğlu' nu katıldığı bir cenazede elini sıkmadı. 82 milyon böyle mi kucaklaşacak. Yine de işte bu mu?
Karar Okuru 21 Nisan 2019 13:45
Sayın Taşgetiren, yorumlara bakılırsa sizin ümitvar olduğunuz millet ittifakının C. Başkanı tarafından gerçekleştirileceğine dair öngörü nerdeyse sıfır mesabesinde. Sizi anlıyorum sinekten yağ çıkarmaya çalışıyorsunuz ama çıkmaz. Siyasi seviye siyasetçiler eliyle dibe vurmuş durumda. Artık bu elbise yama tutmaz. Yeni bir ‘elbise ve bir terziye’ ye ihtiyaç var. Birikimli insanlar artık buna kafa yormalı. Havanda yeteri kadar su dövdük. Siyasi terminolojinin geçersiz olduğu, hiç bir güvenilirliği kalmadığı bir noktaya geldik...
Karar Okuru 21 Nisan 2019 16:50
0
Öngörüsüz, sığ siyaset biçimi cumhur, millet gibi kavramlarımızın içini boşaltıp, ittifak=cephe gibi bir kelime ile deyimleştirip onları kullanılamaz hale getirdiler. Cumhur %52, millet %48. Halbuki bu kavramlar toplumun tamamını kucaklayan kavramlar idiler. Şimdi de Türkiye ittifakı deyimi kullanılmaya başlandı. İçinde bulunduğumuz siyasi bağlamda Türkiye ittifakı=cephesi ne ifade edebilir. Türk Dil Kurumu derhal devreye girmeli ve kavramlarımızın içinin boşaltılmasına engel olmalıdır.
Ben söyleme değil,eyleme bakıyorum artık.Zamanında hep söylenene bakardım,şimdi ise söyleyene de bakıyorum.Söyleyenin inandırıcılığı kalmamışsa,ne söylerse söylesin hiç inanmıyor ve itibar da etmiyorum.Insan her şeyini kaybetse de,itibarını kaybetmemeli.Artık ne söylediğinden daha çok,kimin söylediği benim için önemli.
Abdullah GARİB 21 Nisan 2019 12:15
S.A.Sayın Ahmet Taşgetiren Beyefendiye Cenabı Allah bir şey karar verirse biz Müslümanlara düşen eğip bükmeden, kem kum etmeden itaat etmek ve kararı uygulamaktır. Artık başka kapı yoktur. Bundan sonrası Cenabı Allah'ın azabını müjdelemektir.
KARAR OKURU 22 Nisan 2019 09:50
1
"....Cenabı Allah bir şey karar verirse biz Müslümanlara...." nasıl haber veriyor, politikacıların mesajlarına mı gömüyor? Yoksa kılıksız dinci tiplerin içine, diline mi koyuyor? Nasıl?
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 12:12
Hukukun üstünlüğünü temel ilke edinerek kanun önünde herkesi yeniden esitleyip ADALET ı sağlarsak otekilestirmelerden vazgeçip düşünce ve fikir özgürlüğünü sağlayıp bir kısım medyadan hergun ihraclara hakaret ettirmeyi bırakırsak ülkemde sorunlar bir bir çözülür diye düşünüyorum. Yatırımların ve dahi her şeyin önündeki engel ADALET i sağlamakla aşılır. Ben artık işte adalet budur, Benim ülkem budur, milletim budur, tam inanmış müslüman budur demek istiyorum. Eğer kardeş olacaksak hepimiz ülkemiz için çalışacaksak kimmiş hangi partiymi
musto 21 Nisan 2019 11:18
17 Yıldır halkı birleştirmek yerine daha fazla kutuplaşma çabası devam ediyor Bazen ortağı Bahceli Fetönün siyasi ayağı nerde diye soruyor Fetö sevdalılarının çoğu komisyonlarda şimdi KHK attıklarının oy verdiği bahanesi ile seçimi iptal etme gayreti içindeler Ozaman referandum dahil iki seçimde iptal edilsin aynı insanlar ordada oy kullandılar.Bu iktidar yardım almadan elindeki kadro ile ülkenin hiç bir sorununu çözemez aksine sorunlar kar topu misali büyüyerek geliyor.
KARAR OKURU 22 Nisan 2019 11:55
2
17 yıl mi ?güldürmeyin.2013 yılına gelinceye kadar hertürlü birleştirici kucaklayıcı hareket geldi bu hükümetten.kurt açılımı geldi mi geldi.her turlu cemaate kucak acildi derneklere kucak acildi.kiymet bilinmesini geçtim görüldü ki kucaklasilmaya çalışılan kişilerin hep bir gizli ajandaları var.ve bu ülkeye değil ya kendilerine ya başka ülkelere hizmet etmekteler.Bir kaç karelik albümlere değil videonun tamamına bakmak gerek.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 10:45
"Güneş gibi ol şefkatte, merhamette. Gece gibi ol ayıpları örtmekte. Akarsu gibi ol keremde, cömertlikte. Ölü gibi ol öfkede ,asabiyette. Toprak gibi ol tevazuda, mahviyette. Ya olduğun gibi görün,ya göründüğün gibi ol" Sizce AKP ve Erdoğan böyleler mi? Eğer evet diyorsanız Türkiye ittifakı olabilir. Yok değil diyorsanız bu ittifakı gerçekleştirmek onların harcı değil. Halisane samimiyet olmadan hiç bir şey olmaz.
Kemal Ünal 21 Nisan 2019 10:43
Seçim tartışmalarını geride bırakarak, ekonomi ve güvenlik başta olmak üzere asıl gündemimize odaklanmamız şarttır. Dönem, kızgın demiri soğutma, musafahalaşma, kucaklaşma, birlik ve beraberliğimizi perçinleme dönemidir. Gayemiz, milletimizin refahını artırmak, güvenlik ve özgürlük dengesini koruyarak devletimizin bekasına yönelik tehditleri bertaraf ederek, Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştırmaktır.“Ülkemizin bekasını ilgilendiren meselelerde, siyasi görüş ayrılıklarımızı bir tarafa koyarak, 82milyon hep birlikte TÜRKİYE -CUMHURBAŞKANI,Bİ
EMEKLİ BİR VATANDAŞ 21 Nisan 2019 15:29
2
NE KADAR İNANDIRICI OLUR ACABA DİYE DÜŞÜNMÜYORUM BİLE
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 10:43
Daha işe başlar başlamaz bilgisayar da verileri kopyalama ya başlayan bu anlayış sizce ne yapmak istiyor. Mahkeme kararı alındığı halde bize ulaşmadı diyen ve kopya ya devam eden İmamoğlu için ne düşünüyor sunuz. Zaten elinin altında olan kayıtları neden kopyalar en mahrem bilgilerin olduğunu düşünürsek
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 14:05
2
Evet kirli siyasette karşılıklı koz kulkanılır.Eğer benim kusurlarımı kurcalarsanız.bende sizinkileri ifşa ederim.demek istiyor.Al birini vur örekisine.Böyle olmasaydı güzel ülkem insanları varkık içinde neden yokluk yaşıyorlar.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 14:24
5
Belediye, istihbarat mı, genel kurmay mı; ne mahrem bilgisi olacak ? Olsa olsa hırsızlara ait bilgi vardır, veri tabanında.
KARAR OKURU 22 Nisan 2019 13:50
0
TC kimlik noları,nerede oturdukları, imza kopyaları,belediyeye yapılan ödemelerde hangi bankaya talimat verdikleri,adresleri,ev planları,vs... kurumlara ait bilgiler de cabası... bir de bu bilgilerin kopyalarinin kopyasının birileri in eline geçmesi. Daha ne olsun?kişi kişi istediği gibi inceleme yapabilecekken tüm verilerin kopyalanması normal mi?hiç de değil.
Bu çağrıyı yapan zat, defalarca, birbirine zıt fikirlerin savunuculuğunu yapmış biri. Ayrıca çok çabuk kan(dırıl)ıyor. Beraber yola çıkılacak, güvenilir/emin biri değil; arkadaşlarını trenden atıyor, sonra da, indiler, diyor. Yandaş sendikada, bu ittifak davetini yaptığı konuşmasında da, "ayrıştırıcı dil"ini yine kullandı. O sendika üyelerine, başka sendikaya geçerseniz zalimsiniz, cahilsiniz, dedi. Boşuna ümide, hayale kapılmayın, derim.
Mehmet 21 Nisan 2019 10:36
Planlı bir dış politika ve ekonomi politikası yok bizimkilerin.Nereden ne koparırsak ile elimizde ne varsa abd alacak.Dusunun tütün,şeker vs abd nin elinde. Benim anlamadığım bu işi bilemiyorum demek çok mu zor.Devlet zayıfladığında halk ne yapacak.Yoksa bilmediğimiz başka şeyler mi var.Yahudi damatla pazarlık yap sonra ben dindarım de.Millet işe sadece mide derdinde.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 10:36
"Âyinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde" E o zaman AKP ve sayın liderinin sözlerinin hiç bir kıymet-i harbiyesi yoktur. En hayati konularda bile kısa aralıklarla taban tabana zıt işler yaparlar. Onların birlik ve beraberlikten anladığı; herkesin kayıtsız şartsız kendilerine tabi olmasıdır. Ortak akıl, mutabakat, asgari müşterek gibi kavramlara sadece başları sıkıştığında durumu geçici olarak idare etmek için samimiyetsiz olarak başvururlar.
Ben 21 Nisan 2019 10:17
Sayın Cumhurbaşkanı yukarıdaki güzel görünen sözleri söylediği gün bir cenaze namazında karşılaştığı İstanbulluların yarısının oyunu almış ve seçilmiş belediye başkanı Ekrem İmamoğlu'nun elini sıkmamış ve yanındakinden başlamış tokalaşmaya. Şimdi biz neye inanalım?
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 11:14
1
Yarısının 13790 fazlası olacaktı
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 10:10
7/24 365 gün seninde aynı minvalde düşünmeyen insanlara olmadık hakaretleri yap şimdi barışma zamanı hadi gel de , ne menem tutarsizlikliktir inana varsa beri gelsin
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 10:07
Şu kelimelerin sözlükteki karşılıklarına bir bakın lütfen; riyakarlık, oportünizm, makyavelizm, vb. Ya da sözlüğü boş verin, AKP ve liderinin yaptıklarına bakın yeter. Daha ağır tabirler de durumlarına uygun, ama hadi neyse... En kötüsü ise; bunları bir milletin kaderini etkileyecek ve kolay tamir edilemeyecek hukuk, adalet, güvenlik, ekonomi, dış politika gibi konularda yapıyor olmaları. Bunları kendi tabanına başka türlü satmanın yolu ise; ele geçirilmiş bir medya ile Goebbels türü bir propaganda makinası... Artık su almaya başladı da, bakal
Turgay 21 Nisan 2019 09:47
Bunu söyleyen adam bir cenaze namazında safta duran herkesin elini sıkarken yeni seçilmiş E.İmamoğlu'nu görmezden gelmesini nereye koyacağız bu hareket ne müslümanlığa ne de insanlığa sığmaz. Baştan beri bu şahıs hakkında yanılmamış olmakla kendimle gurur duyuyorum. Rahmetli annem derdi katranı kaynatsan olur mu şeker cinsini sevdiğim!!! cinsine çeker diye.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 10:59
7
Niye yalan konuşuyorsunuz. İmamoğlu bile tokalaştık diyor
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 21:20
1
Kör müsün 10:59 ? Görüntüler ortada. Erdoğan, başkanın önünden geçiyor, elini uzatmıyor; başıyla bir işaret, (Artık selam mı, ben sana soracağım mı; hangi manaya geliyorsa...) o kadar.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 09:39
SAYIN YAZAR ÇOK HAKLISINIZ. İTTİFAK KUTUPLAŞMASI YÜZÜNDEN. İKİ AYRI MİLLET GİBİ OLDUK. Başta oturduğumuz apartmanda komşularımızla, semtimize, çalıştığımız iş yerimizde, sokakta pazarda, iki ayrı düşman milletin elemanı gibiydik. SİYASAL SOSYOLOJİ açısından bu tavır Tayyip bey açısından zorunluydu, zira kendi kitlelerini muhayyel düşmanla TUTUYORDU.VE HAKLI OLDUĞUNA DAİR İNANCI DÜŞMAN SAĞLIYORDU.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 10:40
2
İki devlet bir millet; iki millet bir devlet :)
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 09:38
Bu kucaklayıcı söylemlere neden kimsenin inanmadığı belli. İnsanların yarası çok derinde. Bundan sonra hadi barışalım laflarının fazla bir değeri olmaz. İnsan aynı delikten on defa sokulmaz yani.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 09:11
Artık akp kadrolarından umut beklemek saflıktır.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 11:01
10
Saf olduğunuz her halinizden belli zaten
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 08:51
Cumhurbaşkanı' mız yine haklı çıkmıştır (!) :)) Buyuksehirde millet ittifakına oy veren hain(!) :):) Meclis üyeliklerinde ve ilçelerde Cumhurbaskani ' nimiza oy vermiş ve hainligini (!) ispatlamıştır:) bunu gören Cumhurbaskani mizda biz hainlerden gelen oylari istemeyiz deyip ,yan cebine koymuştur:)).. sonuç: AKP meclis üyeliklerini ve ilçeleri " hainlerin" oylarıyla kazanmıştır:)) yalan mı?
KARAR OKURU 22 Nisan 2019 13:35
0
Önce bu pompalamaya çalışıldı neymiş efendim "vatandaş büyükşehirde millet ittifakına meclis üyeliğinde cumhur ittifakına vererek iki ittifak birlikte yönetsin demek istiyor muş".yer misin seçime müdahale edildiği ortada.somut delilleri ile beraber.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 08:53
82 milyonu kucaklayacak bir ittifak yok.bu sadece bir hoş ve boş hayal. Ama 82 mil.nun biri diğerinin farklılığına ihtiram için vasat oluşturulmalı. Bu da bu kavmiyeti baz alan ırkı Islam in önünde telâkki eden bu iktidar yapamaz...
Karar Okuru 21 Nisan 2019 08:51
KHK'lılar oy kullanmışlar. Bu oylar iptal edilmesi gerekirmiş... Olabilir. Ancak o zaman bu KHK'lılar vergi neden veriyor.....
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 10:39
46
KHK'lilarin yaşaması da yasaklanmalı zaten. Erdoğan baştan söylemişti 'bunlara su bile vermeyeceğiz' diye. Hüzün yıllarında müşriklerin Allahın Resulü ve ümmetine yaptıkları gibi.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 15:58
1
Erdoğan seçilirken K.H.Kararnamele ile atılanlar da oy kullanmadı mi! O zaman RTE C.Başkanlığı da düşsün.Ve seçim yenilensin.Öyle değil mi! Hem İstanbul' un ilçelerinde de yeniden seçim yapılsın. MI! Kullanılan oylar tek zarfa atılıyordu öyle değil mi AK TROLL arkadaşlar.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 08:47
Ne kadar bilinçli bir karar okuru kitlesi var.yorumlar şahane.seçim öncesi bir süre troller basmıştı.onlar yok olmuşlar.ne güzel .ufkum açılıyo.mzellikle yorumlarda
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 08:44
S 400 ler konusunda çark edecekler.her zaman yaptıkları bu.içerde dağılan oyları al,dışarda söyleneni yap.sürekli politika bu.ama halk yeni anlıyo galiba
karar okuru 21 Nisan 2019 08:44
samimi bir müslüman, yine %98'i müslüman bir ülkenin vatandaslarını demiri kızdırarak birbirine düşürür mü? Cevap: Evet düşürmez... Ama.....
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 08:30
Eğer bu şekilde kucaklaşma çağrısı, sevgi gösterisi yapılıyorsa ortada bir beka meselesi yokmuş demek ki. Aylarca hakaret ettiğin bir kesime şimdi gel biz kardeşiz demek inandırıcı değil. Bazı şeylerin tamiri çok zordur. Ayrıca madem bekalık bir mesele yoktu, kendi seçmenini de kandırmış oldu.
Mehmet 21 Nisan 2019 10:43
25
Kardeş bekanın koltuk ve en önemlisi rant olduğunu anladık.Belediyeleri başkanlar değil vakıflar ve şirketler yonetiyormus.E basın yayında işin içinde.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 08:16
Tutarlı olmak ahlakın ahlakın en temel prensiplerindendir. Birşey kötüyse seçimden önce de sonra da kötüdür. Zira seçimde önce ve sonra farklı dil kullanların samimiyetini halk sorgular. Biz halk olarak, politakıcılara sağ duyulu olmları gerektiğini seçimden önce de söyledik. Şimdi, bu tutumu kendileri keşfetmişçesine pazarlıyorlar. Pişkinkinliğin bu kadarına da pes vallahi! Ama ben bu halka güveniyorum, bundan sonra kandırılmaya ve kullanılmaya geçit vermeyecek. Halk olarak biz, zaten hep sağ duyuluyuz. Siz kendinize bakın!
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 20:59
0
Bakıyorum, organize troller görevde.
Krr 21 Nisan 2019 07:54
Hocam selamlar, boşuna heyecan yapmayın. Erdoğan ile Türkiye ittifakı falan olmaz olsa olsa çıkar menfaat götürü ittifakı olur. Sadece kendi düşüncelerinin doğru olduğuna inanan, toplumun yarısını dışlayan kişi ile birlik olmaz, Allah da izin vermez vermedi de. O taraftan umudumuzu biz çöpe attık. Şimdi milletin her kesimine el uzatabilen yeni genç dinamik karakterlere umudumuzu bağladık. Sizden de ricam siyasal islamcilari daha övmeyin. Faydası yok zararı çoktur bunların.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 14:23
0
Helal olsun, gercekleri özetlemissin anlamak isteyene.. ittifak ilkelere bagli, sözüne güvenilir kisi ve kurumlar yapilir. Günlük cikari neredeyse o tarafa dönenlerle degil. Onlarin, geleceklerini orda gördükleri zaman, yeniden acilim yapmayacaklarina veyahut ne isterlerse tekrar vermeyeceklerine inanabilir miyiz?
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 07:41
Seçimlerdeki kara neticeden sonra "kucaklaşma" çabaları samimi görünmüyor.Keşke öncesinde bu kadar ayrıştırıcı,kutuplaştırıcı bir dil kullanılmasaydı.S400 de çözülür başka meseleler de.Çözülmeyecek mesele yoktur.
B 21 Nisan 2019 07:06
En son Rus yapımı silahları incelerseniz, Rusların nükleer yakıtla çalışan sonsuz menzilli füzeyi geliştirdiğini görebilirsiniz. Üstelik bu füze düz bir menzilde gitmeyip, hava savunma sistemlerinin arasından kedi gibi manevra yaparak ABD'nin herhangi bir yerine ulaşabilecek yetenekte. Yani patriotlar devre dışı. Bu durumda Rusya'ya karşı kullanılabilecek bir patriot savunma sistemi almak, askeri bir amaçla olamaz. Sadece para kaybı ve ABD ile iyi geçinmek manasına gelir. ABD'nin füzelerini savuşturacak S-400 almanın ise bir mantığı var.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 10:28
38
Kahvaltı yapmadan yorum yazmayın diyoruz arkadaş. yanlış yere gereksiz yorum yazıyorsun sonra. Biraz protein alın lütfen...
B 21 Nisan 2019 11:23
1
Dünyadaki güç dengesi öyle bir noktaya geldi ki, ancak çok akıllı bir strateji ile işin içinden çıkılabilir. Bu stratejilerden birkaçı şu, Rusya ile kesinlikle arayı bozmamak, barıştan yana olmak ve tarafsız gözükmek, Ruslar şu an yaptıkları füzelerle ABD'den bir gömlek ilerdeler. Buna inanmayacağınızı billiyorum. ABD 800milyar dolar savunma bütçesine rağmen nükleer yakıtlı kıtalararası füzesi yok gibi görünüyor. Füzeleri nükleer başlıklı ama klasik yakıt sistemiyle çalışıyor. Bu dengeyi Rusya lehine bozdu.
evin 21 Nisan 2019 06:03
aylarca hakaret ettikleri vatandaşlarla hiçbirşey olmamış gibi türkiye ittifakı kuracaklarmış. ben buna sadece gülerim...bu saatten sonra kimse akpye güvenmez kusura bakmayın...
karar okuru 21 Nisan 2019 08:47
50
Olur mu? onlara göre söylenenler hakaret değil iltifat... Problem hakaret edende değil. Problem, hakaret edilenin bu hususu kavrayamayıp şakşaklaması....
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 11:07
12
Halka kimse hakaret etmiyor. Ama sizler hak ediyorsunuz. Bugün saadetliler ilçe toplamında 214 bin oy alıp büyükşehirde 104 bin oy alıyorsa. 110 bin kişilik savrulma yani chp ye oy verebilecek kadar gözlerinin dönmesi. Başka bir şey demiyorum. Düşmanlık bu olsa gerek. Savrulma bu olsa gerek. Kin ve nefret bu olsa gerek. Siz önce kendinize bakın bölünmede nerelere savrulduğunuza bakın.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 04:13
Zamanın öğrettiği üzere kızgın demiri soğutmak derken böğrümüze saplayıp, içeriden yakarken doğal olarak soğuması, kucaklaşma denilirken ise kurt kapanı ile boyunduruk vurmak olarak tercüme edilmektedir. Malum iki hasletimiz vardır kindar dindarlar.
Bir SABİ 21 Nisan 2019 04:12
Bir babanın çocuklarını birbirlerinin kan düşmanı imiş gibi kavga ettirdikten sonra hadi gelin barışın, ailemizi birlikte koruyalım demesine ,kavga sırasında siz bu aileden değilsiniz dediği evlatlar nasıl inanacak. Böyle bir baba aileyi ayakta tutabilir mi? Her ne olursa olsun baba çocukların cekismesinde taraf değil baristiran olmalıdır. Cumhurbaşkanı parti başkanı olmaz.
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 10:08
0
Yoruma Allah Birdir eşi benzeri yoktur yazsak troller itiraz edecek sanki
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 03:11
Valla ya siz bizim aklimizla dalga geciyorsunuz yada haza safsiniz. Ayni insanin kacinci konusmasi bu? Her seferinde ayni seyleri soyleyip sonra gene kavgaci dile isine geldigi icin geri donuyor. Bizde yedik, yok ya, baska kapiya. Bizim karnimiz tok.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 02:40
Düne kadar şer ittifakı zillet ittifakı deniliyordu şimdi Türkiye ittifakı oldu.Ne dersiniz inandırıcı gelmiyor ancak buna ihtiyacımız var millet olarak
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 02:36
Ekonomik kriz kapıya dayanınca 82 milyonu hatırlayıverdiler. Erdoğan hiç bir zaman herkesin cumhurbaşkanı olmadı, ilgili yasa değişikliğinden sonra koştura koştura partisinin genel başkanlığına geçmesi de hayli ilginçti. Adına ne ittifakı derseniz deyin, sizinle aynı gemide değilim.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 02:32
Türkiye İttifakı! Ne kadar da orijinal! O kadar orijinal ki seçimden önce kimseciklerin aklına gelmedi. Ama şimdilik tokum, almayayım.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 02:09
"İşte bu" değil sayın yazar,boş laflara karnımız tok.Her seçimden sonra bu tip laflar edilir.Samimiyetsiz, samimiyetler bunlar.Cumhurbaşkanı devleti parti gibi yönetmeye devam ederse, kuvvetler ayrılığı ilkesi tesis edilmez,siyasi partiler ve seçim kanunu değişmez ise Türkiye kurumsallaşamaz,hukuk devleti olamaz.Hal böyleyken hiç bir sorunu çözemez.Devletin yapısal sorunları çözülürse ben de derim ki bu memleket düzelir.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 01:35
Konu dışı ama kanaatimce bu iktidarın kasıtlı ve sebebi sadece kendi yandaşlarını ihya amaçlı ekonomi politikaları terkedilmedikçe ve tüm sorunların müsebbibi kürt sorununun çözümüne karşı içine düşülen ırkçılık girdabından kurtulmadıkça bu memleket iflah olmayacaktır.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 01:11
Milletine terörist diyen adam başta oldukça hiçbir ittifakına rızamiz olmaz. Gitsin Bahçeli ile kol kola ne hali varsa görsün. Bu kadar edepsizliği benim vicdanım affedemez. Milletin her kesimi zaten ittifakını kurmuş. Onlar bu ittifaka dört benzemez dediler, hain, terörist, zillet, pkk, feto işbirlikçisi dediler. Şimdi kaybedince öyle gelin barışalım olmaz. Milleti kutuplastirin, ayristirin sonra hadi kardeş olalım. Yemezler arkadaş. Herşeyin bedeli var. Önce o bedeli ödeyin.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 00:53
Olmaz, hacı, olmaz; iktidarda kalmak için her türlü kolpayı çevirenlerle 82 milyon bir araya gelemez; doğasına uymaz, geçmiş silinemez, vs., vs., vs. ... Yeni, yepyeni başlangıçlar lazım; siyaset bilimi öyle diyor. Boşuna havalandırma ördeği, uçamaz.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 00:37
Diyarbakir belediyesine birkac yil kayyumluk yapan AK Partili sahis milyonlarca liralik tadilat yapip calisma mekanini saraya cevirmis. Dindarlar dunyevi zevkleri cok seviyor. Belediyede calisanlar listesinde ismi bulunan hayali sahislar da cok sayida varmis. Kimbilir Istanbul belediyesinde 25 senedir neler oldu...
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 00:30
Ülkeyi ikiye bölen karşı tarafa zillet diyen ve bugün demiri soğutalim diyen aynı kişi mi farki kişiler mi sayin Tasgetiren. Birde aynı memursen konuşmasında memur sen e sendikamız deyip sahiplenen kim.Adalet bakanı da aynı mihvalde şeyler söyledi. Memur sen ı sahiplendi. Sizce 82 milyon bütünleşme mümkün mü. Bunu söyleyenler samimi mi takiye mi yapıyor.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 00:20
Keşke Sn CB dediğinde samimi olsa keşke 82 milyon ile olmasa bile 60 milyonla bir olabilsek beraber olabilsek.Ama nafile Sn CB nın söylem ve eylemleri farklı örneğin mavi marmara, ergenekon balyoz davaları one minute vs vs musafahalsma olabilirmi sayın Taşgetiren inanırmı saf temiz vefakar cefakar anadolu insanı.Zor zor ki zor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN