Back To Top
Yayın yasaklarının çoğalması neye delalet?

Yayın yasaklarının çoğalması neye delalet?

 - Son Güncelleme: 30.11.2018 Cuma 00:53
- A +

Ne diyordu meşhur Çin atasözü; “Eğer bir yerde cücelerin gölgesi uzamaya başlamışsa orada güneş batıyor demektir.”

Akşamüstünün geldiğini, karanlığın çökmesine az kaldığını başka işaretlerden de anlarız. Mesela, yayın yasakları...

Henüz bir Çinli tarafından söylenmedi gerçi. Ama bir yerde yayın yasakları çoğalıyorsa orada gurup vakti yaklaşmıştır, karanlığın basması artık çok yakındır.

Alametler artıyor, sonuncusu Kocaeli dolaylarında belirdi malum.

Otoyolu inşaatında viyadük çöktü. Altında kaç kişi kaldı, sağ kurtarılan var mı, eyvah üç ölü mü demeye kalmadı...Anında yayın yasağı geldi.

Gebze hakimliği, toplum ahlakıyla ruh sağlığının zedelenmemesi ve çalışmaların aksamaması adına apar topar karar aldı.

Yaşanmasında, cana mal olmasında sakınca yok. Ama haberinin duyulmasında ve dedikodularının yayılmasında ahlaka aykırı çok sakıncalar bulunan durumlardan biri.

Vecizeleri hep Çinliler bulacak değil ya, bununla ilgili yerli ve milli özdeyişimizi bilirsiniz. “Şuyuu vukuundan beter” derler...

Yani bir ayıbın lafının çıkması, bir fenalığın söylentisinin yaygınlaşması gerçekleşmesinden daha kötüdür.

Hani meydana gelmesinde bir mahzur yok, hayatın doğasındandır, mukadderat der, ilahi takdire bağlar geçersiniz. Fakat konuşulması, şayiasının başını alıp ta ayyuka çıkması çok mahzurlar barındırır manasına.

Yeri geldi, bu vecizeyle amel etme gereği duyuldu demek ki.

***

Yol çalışmasında bir viyadüğün çökmesi ve göçük altında kalan üç işçinin hayatını kaybetmesinde kusur, ihmal var mı? Kaza mı, iş cinayeti mi gibi soruların üstüne gitmekten, o kısmını soruşturmaktan daha acil görülen şey yapıldı.

Kaza gibi nahoş bir olay yaşandı diye bunun tez yayılmasına ve akla kötü fikirler getirerek milletin psikolojisini bozmasına izin mi verilecekti?

Bir de işi yüklenen müteahhit firmaları kurcalayarak, adlarını kötü bir olayla anarak eline ne geçecek milletin, kamu yararı da yok ki ortada...

Bilakis, üzücü haber gibi gayriahlaki dedikoduların önünün kesilmesi istendi.

Halkın kafayı iş güvenliği, çalışma koşulları, tedbirsizlik filan gibi fuzuli işlere takarak moral bozması engellenecekti tabii. Üstüne ne vazife!

Toplum ahlakını ve sağlığını, yalan yanlış ve gereksiz yani gayriresmi bilgilendirmelerden korumak için alınmış bir yayın yasağı söz konusu. Karartmanın amacı, sansür de değil ki...

Enflasyon rakamını yüksek tespit eden TÜİK yetkilisinin, durduk yere milletin kafasını karıştırması önlense fena mıydı mesela?

Ya da belediyelerde yüklüce usulsüzlük yakalayan Sayıştay yetkililerinin, hiç alemi yokken vatandaşa rahatsızlık vermesine fırsat tanınmasa...

Yemeden içmeden, çok matah bir şeymiş gibi felaket tellallığı yap, millete kara haberleri yetiştir, halkın rahatını kaçır, huzur bırakma, sonra da yanına kalsın bu şom ağızlar, görevinden olma öyle mi!

Karamsarlık pompalayıp ortalığı karıştırmanın bir karşılığı olmayacak mı?

Hem Çinliler de ileride mutlaka bu gerçeği bir vecizeye dökecektir. Eğer bir yerde, yaşanmasında değil de konuşulmasında mahzur görülen sıkıntılar çoğalıyorsa bilin ki orada hava kararmaya yüz tutuyordur.

18-11/29/akif-beki-1543524091.jpg

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 30 Kasım 2018 21:06
Tanıdığım Türkmenistanlı bir öğrenci dedi ki; "Türkiye'de gözüm açıldı. Türk medyası felaket haberlerini de veriyor güzel haberleri de veriyor. Oysa Türkmenistan'da sıradan bir trafik kazasını tv'ler ve gazeteler asla haber yapamaz. Yasaktır." Demek ki Türkiye'deki hakim güçler Türkmenistan'a özeniyorlar. Hoş geldin Sapar Murat Niyazov
HACI MURAT 30 Kasım 2018 20:34
Akif Bey,ne olacak bu Belçika'nın hali?Gösteriler yasaklanmış Belçika'da? Ne olmuş da sanki? Topu topu 2 polis aracı yakmış göstericiler!
KARAR OKURU 30 Kasım 2018 19:41
Beğenmediğiniz durumun daha çok süreceğine delalet eder
KARAR OKURU 30 Kasım 2018 18:21
Bu ülkede dokuz şidettinde deprem olsa halktan gizlemeye çalışırlar.bu ülkede güzel olan her şeyi akp yapar. Kötü olanı kader fıtrat
musto 30 Kasım 2018 16:21
Kamudan T,C yazısını büyük geliyor tabelaya sığmıyor diye kaldırdı yerine geri konsun diye önerge veriliyor hdp çekimser mhp çekimser chp ve iyi parti evet ülkücü milliyetci geçinen oylarımızı alan bahceli ve cumhuriyet kelimesinden rahatsız olan akp daha neyi sorguluyorsun...
püsgevitci 30 Kasım 2018 16:21
pastanın kaymağını yiyenler
KARAR OKURU 30 Kasım 2018 15:20
Capsiz otoriter rejimlerin genel karakteridir boyle uygulamalar...
KARAR OKURU 30 Kasım 2018 15:16
Sayın yazar yazınızı böyle mizaha bulayacağınıza Çiğdem Toker gibi kediye kedi desenize...Adıyla sanıyla rakamıyla yapılan yolsuzluk ve usulsüzlükleri yazsanıza. Bırakın mizah kısmını da biz halledelim!
KARAR OKURU 30 Kasım 2018 20:09
0
adam doğru diyo. zaten mimlşenmişsiniz öylede böylede gidicisiniz bari delikanlı gibi gidin. ne çekiniyonız. hapse falanda atamazlkar merak etmeyin. hapisaneler ağzına kadar dolu yer yatağa atıp yerde yatırıyorlar milleti klöprüye verilen parayla kaç tane hapishane yapılırdı. en büyük ihtiyaç. kırbin değil yüzbin garantide versen zarar etmezsin :) hep liyakatsizlikten işte
Erkan Sayanoğlu 30 Kasım 2018 14:18
Bazıları bazı şeylerin bazı yerlerde yayınlanmasını istemez.İşte o şeylere haber diyoruz.John Keane
HACI MURAT 30 Kasım 2018 12:29
Deprem,sel felaketi,yangın,iş kazası...dünyanın her yerinde her zaman olur.Başka yerleri bilmem ama Türkiye'de bu tür felaketlerin hepsinin sorumlusu hükümettir! ABD'de son yangında 76 kişi yandı,300 kişi kayıp.Bilmiyorum bunun sorumlusu olarak hükümet mi ilan edildi.Bizde olsa söylemeye hacet yok ki herkes hükümete yüklenirdi.Tusunamiye hangi hükümet çare bulabiliyor,tedbir alabiliyor?
KARAR OKURU 30 Kasım 2018 16:34
1
Allah iyiliğini versin hacı, tsunami ile iş kazasını bir tuttun ya...
HACI MURAT 30 Kasım 2018 18:47
12
@16.34 Allah senin de iyiliğini versin. Bizde tsunami olsa aynı iş kazası gibi değerlendirilir ve kabahat da hükümete yıkılır.Bu konuda hiç şüphen olmasın sayın okur.Söylemek istediğim bu.Bizde doğal afet bilinmez,her şeyin sorumlusu hükümet olur,tsunaminin bile.
KARAR OKURU 30 Kasım 2018 23:16
1
Somaya ne dersiniz Murat Bey? Fıtrat mı? Cinayet mi? Daha bir hafta önce kaçak madende ölen madencilere? Bu ülkede deprem olursa hele ki İstanbulda sizce can kaybı ne olur? Pekala o zaman ALLAH mi yaptı diyeceğiz, yoksa çarpık kentleşme, deprem toplanma alanlarının AVM yapılması, imar affıyla yasallaştırılan binalarda kolonların üzerine binen ekstra yükün sorumlusu kimdir? Sadece inşaatı yapan mi yoksa gerekli denetimi yapmayan da suç ortağımıdır?
KARAR OKURU 01 Aralık 2018 12:19
0
Yoluna devam et hacı son pişmanlık fayda etmez
HACI MURAT 30 Kasım 2018 12:16
ABD'de ikiz kuleler çöktüğünde çok az bilgi verildi komuoyuna.Bildiğim kadarı ile şimdi bile tam aydınlanmadı olay. Herhalde oradada güneş batmak üzeredir.
musto 30 Kasım 2018 11:23
Hakkını yemeyelim hızına yetişemiyoruz bir gün arjantin birgün afrika ertesi gün belediye adayları bu ara muhalifler arada bahceli arada hakaret davaları trump putin macron merkel birde ingiltere hangi biriyle uğraşacaksın ben böyle hayatım olsun istemem
KARAR OKURU 30 Kasım 2018 09:37
Hani bir filmi vardı kemal sunalın; hayat pahalılığından bahsetme martılardan bahset diye. Martılar, martılar, martılar..........
KARAR OKURU 30 Kasım 2018 09:29
bilgi güçtür demiş eskiler. bu söz bilgi edinmeyi anlatıyor sadece. bilgiyi kontrol etmenin ne demek olduğunu varın siz düşünün.
KARAR OKURU 30 Kasım 2018 09:18
Bunlar namazdan sonra dualarımızdaki yakarışlarımızı bilse onu bile yasaklarlar çare olmazsa geçici süreligine namazı yasaklar fetva dersen ondan kolayı mı var hepsi imam bunların ALLAH lafzı agızlarından düşmüyor nede olsa
KARAR OKURU 30 Kasım 2018 08:24
Bu ülkede zaten olumsuz haber yapmak cumhurbaşkanı ni ve akp yi elestirmek tasnip edilmeyen şeyler. Hatta yeri gelir yasaklar da olur. Bugun bu ulkede 10 yildan beri sirf akp genel başkanı istemedigi icin Onlarca köşe yazari isinden olmustur baska gazetelere geçmiştir. Hoş baska gastede kalmadi da zaten.
KARAR OKURU 30 Kasım 2018 08:03
Türkiye'nin kaymağını yiyen o müteahhit firmalarının ki havalanından tut viyadüklere kadar bizim paralarımız bunlara aktarılıyor, gündemde olmasını istemiyorlar!yani tam "kaymak yeme" hedef grubuna kendine oy vermeyen beşiktaş kadıköy vs sakinleri oturtulmuşken, bu haberler kahvedeki adamın kafasını karıştırabilir- gerçi bence karışmaz ya neyse bi bildikleri vardır!
KARAR OKURU 30 Kasım 2018 07:56
Ah ah bu chpkk bir günde gavurun alcakligini mesele etse olurmu bak ıngiliz itleri o göçmen çocuk için nasıl vahşice işkence yaptılar hele bir yazıda sen döktüren yazı yazkardes
Oblomov 30 Kasım 2018 10:19
2
Pkk ile çözüm süreci adı altında masaya oturan parti Ak Partidir.2014 yılında TSK nın 290 defa operasyon talebi AKP li valiler tarafından reddedilmiştir.Hendek çatışmalarında ölen askerin polisin sorumluluğu da onlardadır.Benim evimdeki japon balığının hafızası seninkinden daha iyi değilse ben de bir şey bilmiyorum.
KARAR OKURU 30 Kasım 2018 15:30
1
Bir İngiliz yeniyetmesine laf sayınca, vahşi sermayedarların açgözlülüğüne kurban giden garibanlar geri gelecekse, veya bu tür olaylara karşı daha etkin tedbir alınacaksa ne âlâ. Ama yok, siz vicdanı kurumuş, Cahiliye zihniyetli insanlarsınız; bizzat başınıza gelmeden hiçbir olumsuzluğu eleştirtmezsiniz. Başımıza bir azap çökerse sizin gibi vicdandan nasipsizler yüzünden olacak.
evin 30 Kasım 2018 06:48
kuzey kore.
TEMEL FIKRASI 30 Kasım 2018 05:54
Temel Amerika'da otobanda ters yola girmiş. Polis hemen anonslara başlamış. Bütün sürücülerin dikkatine: Otobanda ters yönde seyreden bir araç var. Dikkatli olun. Temel arabanın içinde duymuş anonsu: Hangi birisu, hangi birisu demiş. Karar gibi gazeteler sürekli anonslar yapıyorlar ama iktidar çevreleri hala kendilerinin doğru yolda olduğuna inanıyor. Yapacak bir şey yok. Kaza yapana kadar gideceğiz böyle.
KARAR OKURU 30 Kasım 2018 03:09
adama gülerler üstadım...yeni mi farkına vardınız? güldüm çok güldüm
KARAR OKURU 30 Kasım 2018 01:34
Akif Bey gibi doğruya doğru, yanlışa yanlış diyen kaç yazar kaldı acaba bizim cenahta! Rakam beklediğim için değil, vehamate bakınız diye. Akif Bey var, ekonomide Ibrahim Bey var. Hala kısık olsa da Yıldıray Bey var. Ne bileyim Mehmet Ocaktan Bey var. Var olanlar da Karar da. Taha Akyol susturuldu. Kimileri içeride. Siyasette 2 Saadetli, bir kaç HDPli ve CHPli vekil. Yemin ederim biz bitmişiz. 80 milyonda 10 kişi değil be.
KARAR OKURU 30 Kasım 2018 01:29
Bir arkadaşım, mevcut yönetimi destekleyen facebook irtibatlarını engellediğini ve arkadaşlıktan çıkardığını söyleyince tepki göstermiştim. Şu an nasıl bir korku ve reaksiyon içerisinde olduğunu anlayabiliyorum. Bir gün bir yetkili benim için de bazı kararlar alabilir ve uygulayabilir. Nasıl bir ülke olduk ve gerçekten İran olmaya gidiyoruz sanırım! Zamanında bu kemalistler bazı şeyleri doğru söylemiş. Bizim yüzümüz gülmeyecek sanırım.
KARAR OKURU 30 Kasım 2018 01:23
Gerçekten zurnanın zırt dediği yerdeyiz. Daha da kötüye gidiyor. Her gün daha da kötü.
KARAR OKURU 30 Kasım 2018 01:13
Ödül alacak bir yazı. Aklına yüreğine sağlık Akif Bey. Anana babana rahmet.
KARAR OKURU 30 Kasım 2018 01:07
Akif bey, köşe arkadaşlarınız halen, "şöyle olmasaydi iyi olurdu, bak şunun rengi aslında gri değil beyaz" gibi kelime oyunları ile yarı yandaş profili çiziyoralar. sizi gerçekten tebrik ederim, olay ve olayların olduğu gibi ve arkasındaki sebepler ile anlayılmasi gerek.
XyZ 30 Kasım 2018 00:12
Gerçekten aynı karamsarlıkları ben de yaşıyorum. İbretlik bir yazı.
KARAR OKURU 30 Kasım 2018 00:01
Yöneteniyle, yönetileniyle çürümüşüz.
KARAR OKURU 29 Kasım 2018 23:58
Dipsiz kuyu, düş düş bitmiyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN