Back To Top
Sevmek nedir bilmeyen insanlar

Sevmek nedir bilmeyen insanlar

 - Son Güncelleme: 29.06.2019 Cumartesi 10:44
- A +

Sevmek kelimesini ek ve kök yapısı üzerinden çözmek istediğimde yani sevmek eylemi için neden sevmek kelimesini oluşturan seslerden örülmüş bir kelimeyi kullanıyoruz diye düşünmeye kalkıştığımızda kelime bizi nerelere götürür, bir bakalım.

İnsan ünsiyet kuran canlı. İnsan Arapça bir kelime. İnsan yaklaşır, yakınlaşır. Etrafımızda sevmesini bilmeyen insanlar görüyorum. Az değiller. Son zamanlarda Türkiye’deki Suriyelileri bu ülkede istemediklerini sıkça söylemeye başladılar. Bunu söylemenin ırkçılık olmadığını da ekliyorlar utanmadan. Yaptıkları kelimenin tamamının ağızdan tam olarak çıkamaması ile ifade edecek olursak basitlik. Tabiatı sevmiyorlar, şiir sevmiyorlar, kitap sevmiyorlar, Allah’ı sevmiyorlar, insanları sevmiyorlar, namazı sevmiyorlar…

Sevmekten anladıkları çıkmak, çıkarmak ve çıkar. Ya birileri ile çıkıyorlar, ya Suriyelileri ülkeden çıkarmaya çalışıyorlar ya da çıkarlarına uygun kişileri seviyormuş gibi yapıyorlar. Bu açıdan baktığımızda onların da sevdiğini zannedebiliriz, onların da kalplerinin bulunduğunu düşünme yanılgısına düşeriz. Milletimizin tarihini kesip çöpe atmaya kalkışmış tartışılması yasak tartışmalı tiplere ise adeta aşıklar.

Esasında kendilerine, heva ve heveslerine tapan bu tiplerin ne kendilerine bir faydaları var ne başkalarına. Bereketsizliğin başkentidir her biri adeta. Çarpık görme, çarpıtma ustasıdırlar. Önce demokrasiyi överler, onun matah bir şey olduğu yaygın kanaatinin içine sığınırlar ondan sonra da türlü türlü tahammülsüzlüklerini boca ederler. Allah’ın mülkünde Allahlık taslamaya çalışırlar. Üstelik bütün İslam düşmanlıklarını pervasızca kuşanarak.

Sevgi kelimesinin köküne gelelim biz. Kökses teorisi ile bakmadıkça çözmemizin ve ilişki ağını görmemizin pek mümkün olmadığı bir kelimemiz sevmek. Kökses teorisi ile bakmak ne demek? Kelime sessiz harfle başlıyorsa ilk baştaki sessiz harfi kelimeden kaldırarak kelimeye bakmak. Sevmek oluyor “-ev-“. Ev ve evmek kökünden pek bir yere gidemiyoruz. Evirmek çevirmek kelimelerini hatırlatabilirim. Evren kelimesini hatırlatabilirim. Evren yılan demek. Evre kelimesi ise kafanızı karıştırabilir. Zira evre kelimesinin doğum tarihi çok yeni. 1935 doğumlu olduğunu öğreniyoruz kelimenin. Safha ve faz kelimelerine karşılık olarak türetilmiş. Fakat bu kelime ile alakalı evirmek kelimesini çevirmek ve devirmek ile beraber söyleyecek olursak hem aralarında bir irtibat olduğunu fark etmiş olursunuz hem de kökses teorisinin öyle uyduruk bir teori olmadığını fark etmek imkanını size vermiş olur. Sevmek kelimesinin kökündeki ev ile insanların ikamet ettikleri hane için kullanılan ev aynı ev midir; bunu bir düşünmek gerekiyor. Ev kelimesini önceden irdelemiş idik. Ev kelimesini kök olarak aldığımızda zihnimizde bir mananın belirmesi bir hayli zor. Ama kelime kökünü öğmek/övmek; döğmek/dövmek örneklerinde olduğu gibi sadece “v” sesi ile değil de yumuşak g ile de görmeyi denediğimizde eğmek kelimesi güçlü bir mana ile zihnimizde belirecektir.     

Sevmek yani bir şeye eğimli olmak, meyilli olmak anlamına geliyor. Kelimedeki “s” sesinin kelimedeki manayı dışarı çıkartan bir tesiri oluyor. “-Eğ-”in kök olarak bulunduğu, baştaki sessiz harfin değiştiği şu kelimeleri de bulabiliriz: b-eğ-enmek, d-eğ-irmen, eğirmek (yün), g-eğirmek, seğirmek, yeğ, yeğni, yeğen…

Beğenmek ile sevmek aynı kökten geliyor. Beğenmek ben merkezli, sevmek sen merkezli. Biz sevdiğimizde elimizde olmadan kalbimiz safiyetle sever. Kalbini kirletmiş olanlar benlerini aşamazlar. Kalp ne kadar arı duru ise kendini merkezden çeker, sevgilinin merkezine, kalbine taşınır.

Bir de sevmek kelimesini şöyle görmekte, yoklamakta da fayda var:

Sevmek, seçmek, sezmek, sekmek, sermek, semirmek. Ayrıca sel, sen ve ses kelimelerini de not edip bunlar arasında “se-” ortaklığında nasıl bir anlam irtibatı ve farklılaşması yaşanmaktadır, bunu da bilahare irdelemeye çalışalım inşallah.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 18:43
Tolstoy un şu sözünü Peygamber Efendimizin hayat felsefesine yakın bulurdum."Bir yerin acıdığında hissedebiliyorsan canlısın demektir.Başkasının acısını hissedebiliyorsan insansın demektir."Bu duygu ve düşüncelerimi resimizin şu sözleriyle beraber gömdüm."Acımak yok acırsan acınacak hale düşersin." Düşen birisi olarak söylüyorum başkasını düşünmekten vazgeçin bireyselleşin her konuda yoksa başınız beladan kurtulmaz.kimsenin kimseyi sevdiği yok menfaat herşey.
Mahir Tunç 29 Haziran 2019 17:24
Mülteci düşmanı ulusalcı Kemalistler çok alınmış, yazı yerini bulmuş bence.
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 19:05
3
Ortadoğu'da adım atarken kırk kere düşünmek lazım. Yapısı karışık bir coğrafyada atacağınız bir adım ülkeleri harabeye çevirir, kan gövdeyi götürür. Biz bu coğrafyaya mezhepçilik yaklaşımıyla daldık, taş üstünde taş kalmadı. Peki sizi uyaran yok muydu? Irak'a bak, Libya'ya bak yapma demediler mi? Siz yaptınız sonuç milyonlarca mülteci. Şimdi rahatsız oluyorlar diye insanlara kızıyorsunuz. O insanlar mültecilere değil aslında size kızıyor.
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 21:43
0
Bir yorumda İHL mezunuyum demiş. Bu ne insafsızlık kemalisti nerder çıkardın bu niyet okumalar hangi dinde var. İslâmda yok. Siz önce dinimizi bir öğrenseniz kaynaklarından. Size iyi gelir. Dua ile...
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 21:37
0
Artık kemalist değilim. Ulusalcı hiç değilim. Bırakın bu yaftalamayı basitliği... İnsanım. Elhamdülillah Müslümanım hem de mütedeyyin(dinini yaşamaya çalışan). Yorumlarda da Kur'an'dan ve dini argümanlardan örnekler var. Kul hakkından da mı haberin yok. Biraz insaf!
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 17:15
Daha önce yazdığınız gazetenin dilini bırakır mısınız lütfen? Sevgi dilinde KARAR kılasınız. Dua ile...
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 17:10
Sözlüksever, sözcüklerin yapısını değil sadece,ruhunu keşfe çık. İyileşirsin. Ümitliyim sizin için. Lafız ve mana olarak mucize olan Kur'an size iyi gelir.
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 15:59
Okurken kanım çekildi. Neyse ki yorumları görünce anladım, yalnız değilmişim.
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 15:42
Yazar, kendine göre, sevmeyenleri söverek yola getirmeye çalışıyor. Üstelik bol iftiralarla.
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 12:17
Ben de İHL (1990) mezunuyum. Bize o dönem dikta edilen bu dili bırakalım.lütfen. Bu dil Muhammedî dil değil. Dinimizi kaynaklarından öğrenelim. "Kavl-i leyinle yaklaşın kime firavuna" lütfen!
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 07:04
Edep yahu! Sevmek sevilerek öğrenilir. Nefret diliyle dindar gençlik yetiştirilmez. İşte geldiğimiz nokta. Biz sevemedik ki o dimağlar sevmeyi öğrensin. Yalvarıyorum size bu dilden vazgeçesiniz. Dua ederken karıncalanmayan el bende o insanların ne suçu var. Suç ben de günah ben de hesap akla gelince çatlamayan kalp bende. Titremeyen gönül ağlamayan göz bende... Hüzünle...
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 06:54
Konu:Sevmek Üslûp:Sözle dövmek Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu Kalpler açılmış içine bakılmış hepsi de Allahsız kitapsızmış(haşa). Müslüman kardeşim de bunu dert edinmiş vah ki vah(!)
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 06:35
Haşa sümme haşa "Allah'ın mülkünde..." bu ne pervasızlık bu ne acayip bir yargılama,kalplerini açıp baktın mı düstûrundan bihaber... Siz önce İslâm kelimesini öğreniniz.Kimseye de had bildirmeye kalkmayınız. Çok üzüldüm ve ruhum acıdı. Bir namaz,kitap,tabiat,canlı cansız seven kardeşin olarak.
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 06:20
Bu tipler ne? Neyi sevmediklerine de(namaz,kitap...) siz karar veriyorsunuz. Sevmekten bahsederken kullandığınız üslûp çok sevimsiz. Biraz muhacirin Medinedeki duruşunu okumak gerek. Suriye'de çocuklar,kadınlar katledilirken bu aymazlık nedir? Bu laubalilik... İnsan sevilmek için sevgiyi hak etmeli. Nefret dilini kınıyorum. Ancak sevmeye zorlama nedir. Lütfen hataları sevgi diliyle anlatın.
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 00:31
Milletimizin varlığına yönelik tehditlere karşı hassasiyet duyması haklı bir gerekçeleri olan bir konudur. O yüzden bu kadar Suriye'linin gelmesi ilerisi için insanlarda endişe yaratıyor ki haklı tarafları var. O zaman açalım sınırları herkes gelsin. Nasıl olsa Allah'ın mülkü buyurun diyelim. Milletinin yarısı sefalet yaşarken kaynaklarının kaçkın bir millete aktarılmasına itiraz etmesin mi?
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 00:25
Aksine tabiatı sevdikleri için bir ağaç uğruna canlarını ortaya koyarlar. İnsanı sevdikleri için kini değil sevgiyi öne çıkanı başkan seçerler, ülkesini severler, ülkeleri için gider canlarını Suriye'de bile verirler. Şiiri de kitabı da severler. O yüzden en bilinçli kesimdir. Kandırılamazlar, aldatılamazlar. Yanlış düşünüyorsun.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN