Back To Top
Barış çığırtkanlığı!

Barış çığırtkanlığı!

 - Son Güncelleme: 15.10.2019 Salı 09:48
- A +

Savaş çığırtkanlığı olur da barış çığırtkanlığı olmaz” diyebilirsiniz; doğrusu budur. Fakat bugünlerde çapılan barış çağrıları da tersinden savaş çığırtkanlığıdır aslında.

Ne zaman “savaşa hayır”?

Savaşın seyrinin aleyhine değişme ihtimali olduğu zaman!

Böyle zamanlarda bilgi kirliliği ile algı kirliliği baş başa gider.

Türkiye’nin güneyi apaçık savaş bölgesi. Burada kirli bir savaş yıllardır sürüyor. Bu topraklar Türkiye’nin Misak-ı Milli’ye dahil olduğu halde Lozan’da bırakmak zorunda kaldığı bölge. Neden bırakıldı? Hem petrol yüzünden, hem de ihtilaf devam etsin, nifak sürsün, emperyalistlerin eli bölgeden kesilmesin diye!

Irak ve Suriye’nin Sovyet sonrası dönemde çatışma bölgesi hâline getirilmesi tamamen İsrail’in varlığı ve güvenliği ile ilgili. Bölge ne kadar istikrarsızlaştırılırsa, İsrail o kadar güvende olur, Filistin halkına karşı her türlü harekette serbest kalır.

Nitekim öyle oldu. İsrail bugün en azgın günlerini yaşıyor.

Türkiye’nin mevcut sınırlarını aşmaması bir Lozan hükmüdür! Bugüne kadar bu hükmün dışında bir defa çıkılmış, İskenderun ve Antakya Türkiye sınırlarına alınmıştır. Bu ne zaman mümkün olmuştur? Avrupa’da Hitler Almanya’ya hâkim olmuş ve Fransa’ya karşı husumet yükselmiştir. İşte bu sırada İngilizler Musul ve Kerkük’e karşılık Fransızları zaten elden çıkaracakları bir bölgenin Türkiye’ye verilmesi konusunda ikna etmişlerdir. İkinci Dünya savaşı patlak verdiği için bu el değiştirme ciddi bir mesele haline getirilememiştir.

Türkiye’nin ikinci hamlesi, Kıbrıs’a müdahalesidir. Bu müdahale uzun bir süreç içinde yapılabilmiş sonuçları itibarıyla Türkiye’nin ciddi bedeller ödemesi gerekmiştir. Türkiye Kıbrıs için hâlâ bedel ödemeye devam ediyor.

(Son bedel de Akıncı Cumhurbaşkanı bedeli olmalı! Kuzey Kıbrıs Rum yönetimi cumhurbaşkanı gibi konuşarak konumunu ortaya koydu.)

Bu son harekât, işgal edilmiş bir bölgede barışı sağlamak için yapılmaktadır.

Bu ne demek oluyor? Sureta barış taraftarlarının bunu görmemesi neye yorulabilir?

ABD, İsrail’in güvenliği için terörist unsurları burada besledi, büyüttü, “Rojova Kürdistanı” havucuyla PKK/PYD’yi kullandı. Onlar ne yaptılar? Ciddi bir etnik temizlik. Arapları ve Türkmenleri yerlerinden, yurtlarından ettiler. Hatta bir kısım Kürtler de PYD teröründen kaçarak Türkiye’ye sığındı. Dönmeleri imkânı varken, dönmediler.

Bölgede ABD gölgesinde kendini aslan sananlar ve onlardan hiza tutanlar, kuyrukları sıkışınca barış çığırtkanlığı yapıyor. Amerikancılık da şu sıralar “barışçılık” şeklinde zuhur ediyor. Bu nasıl barış? ABD’nin oraya yaptığı yığınak barış yağınağı mı?

Bu barış çığırtkanlığının yükseltilmesi Türkiye’nin harekatının derinleşmesini önlemek maksatlı. Neden? Çünkü Türkiye düz bir araziyi terörden temizleyecek. Fakat tabii bir sınıra ulaşılamayacak. Amerika’nın paralı askerleri efendilerinden aldıkları güçle mel’anetlerine devam edecekler.

ABD satrançta birinci hamleyi gördü, ikinci hamlenin önünü kesmenin peşinde.

Bu hesapta Kürtler sadece çıkarma işlemi olarak var!

Toplama ve çarpmaya gelince; zaten onlar bu kadar hesap bilmez diye düşünülüyor olmalı!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mehmet 15 Ekim 2019 21:33
D.MEHMET DOĞAN sen var ya sen çok yanlış yazılar yazıyorsun. Bak sınırlarımızı korumak için haklı olarak ordumuz barış pınarı harekatı icra ediyor bütün dünya karşımıza dikilmiş vaziyette. Ben Lozan da Lozan ekibimizin karşısında kimlerin olduğunu kimlerin dikildiğini ne zorluklarla karşılaştıklarını gözümün önünde az boz canlandırıyorum . Ben İsmet paşayı falan kayırmıyorum bunu yanlış anlama sen ALLAH tan hiç mi korkmuyorsun. Buraya senin için ne yazılar yazdık ne yazılar yazdılar Lozan ı temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp milletin önüne koyuyorsun.
Muhtefi. 15 Ekim 2019 15:23
Sevmek lazım. Herşeyden Evvel SEVMEK lazım. İnsanın kendini ilkonce Sevmesi lazım. Kendine, İnsanlığına yakışır olması lazım. Sevgi ile donanması, donatilmasi gerekir, Kişinin, Ailenin, Toplumun sonrası kolay. Sevmedin mi Ağzınla kuş tut O Aile bozulur, O Arkadaşlık bozulur, O komşuluk bozulur,O Ortaklik bozulur.O Toplum bozulur. KİMSE MÜKEMMEL DEĞİLDİR. .HİÇ BİR TOPLUMDA,AILEDE vb MÜKEMMEL DEĞİLDİR. Bakalım etrafımızı Sevgi ile olanlar MUTLU. Ebedi Sermeye Sevgi. Hayat bunu üzerine kurulu. Sadece o geriye kalacak. !.Saygılar.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 18:34
0
Sayın Muhtefi, senin gibi sevgiyi, özneyi esas alan insanlar var olsun, çok olsun ! bu günlerde insan haysiyeti nefes almakta zorlanıyor...
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 20:36
0
Cok original fikirler !! Bravo muhtefi !! Sagol be abi ya, biz de seni Irkci bir adam sanmistik.
Muhtefi. 15 Ekim 2019 23:22
0
Kimseye kendimi ispatlamaya,ikna etmeye calismam,çalışmadım. Umurumda da degil..!.Rahmetli Babacigima dahil.Doğrusuna doğru, Eğrisine Eğri.Bazen hafif kızardı bana.:)).IRKÇILIK Dünyada ve Ahirette Husranlıkır.İnsanı, insanligini alan KİBİRDİR.Şeytanı Tavırdır .her yeni günde bişeyler öğrenmeye calisirim, Bildiğim Yabanci Dildeki Dost,düşman basına bakarim..ama Kiblem Sevgidır.Sevgide Anlaşamadığımızla Kuzu, Kebab yemedim,yemem!.Şah ı Resul Sevgi öğretti bize. Ona, Onunla (sevgi ile) Çırılçıplak(aciz) gideceğim.Hz Yunus, Mevlana,İbn i Arabi misali .İnşallah acizane.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 12:20
Dünya kamuoyu şunu da öğreniyor bu arada: Türkiyeye sığınan mültecilerin 300 000 kadarının, PKK/YPG’in yaşam hakkı tanımayıp sürdüğü dindar / muhafazakar Kürtler olduğu gerçeğini ! Ayrıca; Aynı Stalinist gurubun hiçbir kutsalının olmadığını, Amerika, Suriye, Rusya, Fransa, Almanya, İran , S. Arabistan, İsrail vs birbirinin zıddı ülkelerle her an değişebilecek ittifaklar kurabildiği gerçeğini. Yani satılık bir taşeron örgüt olduğunu ...
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 11:45
Sayin hocam, birlik ve beraberligimize en cok muhtac oldugumuz su gunlerde turkiye cumhuriyeti bu baris cigirtkanlarina gereken dersi vermek uzere... ver mehteri!!!
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 11:31
“Türkiye’nin mevcut sınırlarını aşmaması bir Lozan hükmüdür” Aşacak halimiz mi kalmıştı Allah aşkına?Rusya’dan aldığımız silah ve cephaneyle İzmir’e kadar zor girdik.Her kötülüğü Lozan ‘a bağlamaktan vazgeçin.Adamların elinden bu kadarı gelmiş.Viyana kapılarına tekrar dayanacaktık da Lozan mı mani oldu?
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 11:23
Barış çığırtkanlığı mı... Çok komiksiniz. Cem Yılmaz 'a rakip geldi.
Karar okuru 15 Ekim 2019 10:21
Bu nasıl düşünce? Nasıl bir yorumlama? Sn. Yazar sabah sabah beni güldürdün, Allah'ta seni güldürsün.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 09:57
BARIS CIGIRTKANLIGI.Sizin gibilere de bu yakışır.Erbakan olsa şöyle derdi umarım.Sizi gidi SAVAS CIGIRTKANLARI
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 09:45
En makul çözüm federasyon
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 09:43
Sn yazar önemsediğim birisin.Ben ümmet çizgisinde bir düşünce içindeyim. Bakınız hep hissi hareket ediyoruz.kurana göre ulusçuluk,milliyetçılik ırkçılık hep cahiliyedir. Cahiliyenin olduğu yerde huzur olmaz. Biz türk diyoruz başkaları kürt, duygular kuranın önüne geçiyor. Sn yazar çok kibar bir asimile yapılıyor biz fetih okuyoruz. Irakta da okunuyormuş.dindar aydın, kuran perspektifinden düşünce geliştirmelidir.Akifin dediği anasırı milliye şu an devletin önemsediği temel düşüncedir.Ümmet düşüncesi gittiği içn kan gözyaşı bitmiyor. yazıktır yazık..
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 09:32
Barışı savunmak her babayiğidin harcı değil. Günümüzde savaş goygoyculuğu moda. Milliyetçi hamaset varken gerçeğe, barışa ne zahmet! Savunanları içeri alıyorlar zaten. Yazarın hangi ezberini bozalım, bilemedim. Şöyle bir dua yerinde olabilir: Allah, gerçek İslamla müşerreflendirsin. O, barış demektir.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 09:23
Değerli Hocam ne kadar güzel yazıyorsunuz. Herşeyi biliyorsunuz. Tarih, yakın tarih, siyaset, sanat, heykel, dış politika. Maşallah hocam maşallah. Sizi AK Partimizin üyesi olarak saflarımızda da görmek isteriz. Hadi inşallah.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 13:03
5
Her şeyi bilen her yazara böyle yorum yazıyorsan âmennâ. Ama hiç sanmıyorum. Ak Parti safları siyâsette bu milletin ana saflarıdır. Anlıyorum , zoruna gidiyor. Bak da düşmanlığında boğulma . Zîrâ sana da bu âlemde ihtiyaç var.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 08:20
Dinozorlarin nesli tukenmiyor bu ulkede. Baris isteyenler cigirtkanmis. Sayin yazar siz askerliginizi nerede yaptiniz?
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 08:04
ABD, ABD, ABD...bu yazida eksik birsey var Mehmet Bey. Rusya diye bir ulke var. Hatirlatmak istedim.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 07:13
Türkiye çapulculara geçit vermeyecek güçlü bir devlettir. Türkün gücü ve imanı cumhuriyetimizi asla darda bırakmayacaktır.
Kararlı Karar Okuru 15 Ekim 2019 10:56
0
Zengin Türkler var, fakir Türkler var. Zengin Türkler iyi yaşıyorlardı ve iyi yaşamaya devam edecekler. Fakirlerse kötü yaşıyorlardı ve kötü yaşamaya devam edecekler. İman nasıl dağılıyor bilmiyorum.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 07:13
Bilinmeli ki ne zaman Kürt örgütlenmelerde hareketlilik varsa muhakkak Büyük İsrail ve Büyük ERMENİstan devletleri hayallerine hizmet vardır. Ama Türk devleti buna izin vermeyecektir.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 08:04
2
Bu isin icinde de mi ERMENiler var? Her yerde, her tasin altindan ERMENi cikiyor yav. Korkulur bu ERMENilerden valla.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 06:47
İdeolojileriniz o kadar keskin ki amacınız bahsettiğiniz konuları irdelemekten ziyade ideolojinizi pompalamaya yönelik. Kaleminiz kuvvetli olduğu için okunuyorsunuz. Yoksa kendi ideolojinizle içinize çok kapanmışsınız.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 12:25
3
Bu yazarın mi kalemi kuvvetli.ne yazıyı allahaşkına.bir chp ye ertesi gün Ataturke diğer gün sekuler yaşama.sonra osmanlıcılık.bombos yazılar.hamaset.milliyetcilik.dincilik.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 20:02
1
Hic mi kalemi kuvvetli yazar gormedik. insanlari ahmak yerine koymayin.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 04:02
"Türkiye’nin mevcut sınırlarını aşmaması bir Lozan hükmüdür!" ille Atatürk rahmetliye çakacaksın değil mi! Tamam terör bize karşı kullanılıyor.Peki sen niye İran, Suriye, Rusya ile birlik değilsin, İsrail ve ABD planlarına karşı! İlle ben fatih komutan olacam dersin. Bak Rusya seni ve Kürt leri Esad mecbur etti.Ümmetinin lideri Arap lara TOPUNUZ BİR TÜRKİYE ETMEZSİNİZ diyor. Doğru. ATATÜRK de bunu gösterdi,anlattı ama siz 100 yıl sonra idrak ettiniz.Kürt ve Türk ler dost olmayı becermek zorunda yoksa kullanılırlar can, mal, gözyaşı ziyan olur. Bak yaşananlara.
Şahin 15 Ekim 2019 02:28
Sayın yazar ne diyor? Barış icin savaşa gidiyoruz. Birde neden "Misak-ı Milli" den bahsediyor? Hani biz Suriyenin toprak bütünlüğü icin ordayız? Yoksa o topraklari Türkiyeye eklemek icin mi?
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 07:57
4
Bu Mehmet Bey'in dustugu ilk celiski degil. Daha onceki yazilarinda ikidebir yaman celiskilere dusmustu.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 23:09
0
Tabi ki misak-ı milli sınırları içinde. Bu karar hem de işgal altındaki İstanbul'da son meclisi mebusanda alındı. En zor şartlar altında. Sonra da meclis dağıtılıp Malta'ya sürgün edildiler. Büyük devletler böyle kararlardan kolay vazgeçer mi sandın. Şartlar olgunlaşmışsa neden yeniden misak-ı milli demeyelim ki
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 01:28
Siz ne zaman savaşa hayır diyeceksiniz?
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 00:19
"Ne zaman savasa hayir? Savasin seyrinin aleyhine degisme ihtimali oldugu zaman"...Bu iki cumle yazarin ne kadar dar goruslu bir insan oldugunu acik secik gosteriyor. Bir kere bu savasi kazanmak ihtimali yok. Muharebeleri kazanmak kolay. ABDden, Fransa'dan, Almanya'dan alinan silahlarla, son model savas ucaklariyla, sayica cok ustun bir orduyla 50 - 60 binlik YPGliye karsi muharebe kazanmak marifet degil. Ama savas sadece muharebeyle bitmez. Savasin uzun donem sonuclari onemlidir asil. Kurt sorununu halledecek mi bu harekat? Bilakis, daha da alevlendirecek. Ekonomimize verecegi hasar da ortada
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 18:31
1
Kürt sorunu diye bir sorun yok. PKK terör örgütü sorunu var.
Karar Okuru 15 Ekim 2019 00:14
Çarpmayı onlara bölmeyi bize yapmasalar bari.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN