Back To Top
Nevzuhur atatürkçülere Anıtkabir rehberi

Nevzuhur atatürkçülere Anıtkabir rehberi

- A +

Sekseninci 10 Kasım iki gün sonra. Yazı günlerimiz arasında cumartesi yok, bu demektir ki 10 Kasım yazısı yazamayacağız. Hem de sekseninci yıldönümünde…

“Hayatta en gerçek yol gösterici pozitif ilimdir” diyen bir liderin kabrine gösterilen ölçüsüz saygıyı (veya saygı gösterisini) nasıl yorumlayacağız?

10 Kasım bahsini erken açalım. Çünkü son yıllarda bir “onkasımcılık” modası aldı yürüdü. Birtakım kalemler 10 Kasım’a mahsus bir Atatürkçülük geliştirdiler. Bu sonradan olma (nevzuhur) atatürkçüler maazallah kökten Atatürkçüleri bile geride bıraktılar desek yeri var.

Önce Anıtkabir’den başlayalım. Hani şu girişine turnike konulup kelle sayımı yapılan “Mozole”den. Şimdi desem ki, “modern Türkiye’nin”, daha net söyleyelim: “Atatürk Türkiyesi’nin en büyük mimarî yapısı Anıtkabir”dir itirazlar yükselir.

İstanbul’da Minyatürk’e gidip ülkemizin ünlü mimarî eserlerinin modellerini görenler, Türkiye’nin ilk Cumhuriyet dönemindeki en büyük mimarî yapısının Anıtkabir olduğunu fark etmekte zorlanmazlar.

Pozitivist, müsbet bilimci Cumhuriyet’in en büyük yapısının bir mezar olması akla ziyan bir durum değil mi?

Önümde Anıtkabir’le ilgili proje yarışmasında birinci seçilen eserin maketinin resmini gören dolarla fazla samimi iş adamı, ne olduğunu bilmeden, “bu binayı bir yerden tanıyorum” demez mi?

Amerikan dolarının arka yüzünde, ABD’nin ilk başkanı George Washington’un kabrinin resmi vardır. 1942 yılında yapılan Milletlerarası mimarî proje yarışmasında birinciliği kazanan eser, nasıl bir tesadüfse, Washington’un kabrinin neredeyse tıpatıp aynısı idi!

“Yani şimdi sen Anıtkabir yarışmasını kazanan mimarî proje intihal (çalıntı) mı diyorsun?” Bir şey dediğimiz yok, sadece benzerliğe dikkat çekiyoruz.

Washington’un kabrine benzerlik sağlayan ve raporda “Anıtkabir’in yakından görüldüğü kadar uzaktan da görülmesi lâzımdır. Aynı zamanda kullanılacak mimarî motifler, âbidenin uzaktan tesirini kaybetmeyecek küçük detaylardan ziyade azamet ve kudreti ilham edecek büyük unsurlar olmalıdır” cümlesiyle tarif edilen çıkıntı, gerçekleşme aşamasında yapılmamıştır. Muhtemelen, yapılması teknik olarak mümkün olmamıştır! Türk’ün atasının mezarı ABD’nin atasının mezarına tam mânasıyla benzemekten böylece kurtulmuştur!

Mimarî yarışma programında şu ifadelere yer veriliyor: “Anıt bir ziyaretgâh olacaktır. Bu ziyaretgâha büyük bir şeref medhalinden (ana girişinden) girilecek ve yüzbinlerce Türk’ün Atasının önünde eğilerek tazimini (saygısını) sunmasına ve bağlılığını tekrarlayarak geçmesine müsait olacaktır.” “Bu âbide, Ata’nın asker Mustafa Kemal, Devlet Reisi Mustafa Kemal, büyük siyasî, ilim adamı, büyük mütefekkir ve nihayet yapıcı ve yaratıcı büyük dehanın vasıflarının kudret ve kaabiliyetinin timsali olacaktır.”

Tarihimizde hiçbir kabir böyle bir iddia ile yapılmamıştır.

Bu yapının nasıl ziyaret edileceği de şöyle tarifleniyor: “Büyük tören günlerinde halk kütleleri, stadyom ve hipodromda toplanarak yola dizilecekler, Ulaştırma Bakanlığı’nının sağında bulunan diğer yapıların yanından geçerek yukarıdaki yola varacaklar. Bu yol doğru Anıtkabir sahasının kuzey ucuna ulaşmaktadır.”

Anıtkabir, sadece bir “anıt mezar” mıdır? Mimarisine, büyüklüğüne, ihtişamına bakılırsa anıtmezarı aşan bir yapı tasarlandığı görülebilir. Örnek olarak ABD’nin ilk başkanı George Washington’un kabri alınmıştır. Elbette Washington’un kabri Anıtkabir yanında hayli mütevazı kalır. Washington’un kabrindekine benzer çıkıntı gerçekleştirilemeyince, yapı Pantheon veya Partenon’a benzemiştir. Pantheon, çok tanrılı eski Yunan’da tanrılar adına yapılan tapınaktır. Sonradan, büyük şahsiyetlerin gömüldüğü binalar böyle anılmıştır. Merhum sanat tarihçimiz Celal Esat Arseven “Türklerde pantheon yapmak âdet değildir” diyor.

İşte bir mesele daha: Anıtkabir neden başkent Ankara’nın sembolü olamıyor? Çünkü Atina’nın sembolü ile karışma tehlikesi var! Atina’nın sembolü Parthenon. Bu Atina akropolünde tanrıça Athena adına inşa edilen bir tapınaktır!

Anıtkabir mezar mimarimizin tamamen dışında bir geleneğe dayanan bir yapı. Türklerin mezar mimarisi, kümbet ve türbe ile yüzyılımıza kadar gelmiş ve gerçekten ölüm mimarisi olarak bütün dünyanın ilgisini çekmiştir. Anıtkabir neden bir türbe olmadı? Çünkü türbe tapınak gibi tasarlanamaz. Ölüm mimarisi her şeye rağmen, tevazu gerektirir. Devrinde cihan padişahı olan Muhteşem Süleyman’ın kabrinde bile bunu hissedersiniz.

Mustafa Kemal için Türk mimarisi esas alınarak bir yapı inşa edilse idi, elbette millî bir anıt olurdu. Fakat bu millî yapıdan kaçınılması için çok önemli bir sebep vardı: Türbe İslâmı çağrıştırır ve bu da devrin yöneticilerinin laiklik anlayışına uymazdı. Bu yüzden bir putperest Yunan tapınağını kopyalamaktan çekinmediler!

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
BİR GARİP 11 Kasım 2018 09:21
BİR KİŞİ Bu şekilde saldırmayınız. Ürüne bakınız. Bir tane gelişmiş İslam ülkesi var mı? Çok sevdiğiniz Osmanlı 1 tek icat yapmış mı? 1 tek fabrika var mı? Sizi biliyoruz. 30 yıldır aynı şeyleri yazan, Yazarlar Birliği adlı bir yapının lidersiniz. Eserlerinizden 1 tanesi bile evrensel değil. YARIM AYDIN KÖŞE yazmamalı... YAZIK Mürekkep israfı. Ben KEMALİST değilim. Ama bir insana böyle saldırılmaz. FESLİ sizi yakmış...
KARAR OKURU 11 Kasım 2018 14:23
3
Bir garip senin evrensel bi eserin var galiba. Yoksa sen niye burda yazıyosun
Mehmet 09 Kasım 2018 12:32
Atatürk “Hayatta en gerçek yol gösterici pozitif ilimdir” dememiştir. Ancak "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" dediği söylenir. Atatürk bilime önem veren bir insan. Bunun kötü bir anlayış olabileceğini nasıl söylersiniz. İlimin, bilginin hepsi Allah'ın değil mi? Bence bu anlayış yanlış. Atatürk bu milletin çok önemli bir badireden kurtulması için canını ortaya koymuş bir lider. Başarısız olsaydı artık bu ülkede doğan insanların %80'i başka bir ülkenin vatandaşı olarak doğacaktı ve hain olacaktı. O insanı istismar edenler var. İstismar edenl
Insiyator. .. 08 Kasım 2018 23:02
yazın mesaj içeriyor :)).fakat Derinliği yok sığ bir yazı kokmuş, eskimiş ,Fesli yamuk kravatli cook kafa utuledi kurtuus savaşı olmasa daha iyiydi saçmalıkları ile İşgal olsak daha iyi olurdu dedi Fesli, kravatli :))..kravat Batı, Fesi Doğu nereye göre yürüyor acaba )).Mustafa Kemal ve Arkadaşları,TÜRK MİLLETİ ile 1.dünya harbinde işgal edilmemiş Dünyada Müslüman toprağı yok-tu..Eksik, hatası ile Bize VATANI miras bıraktılar.Sen, ben ne bırakacağız ona BAK.!.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 22:58
Ah! ah! Mağaradaki zincirlerimizi kırıp aydınlığa çıkabilsek ak koyun kara koyun tam belli olaca amma betonlaşmış kafalardan filiz beklemek zor be agam...
Abid 08 Kasım 2018 22:13
20.16.da yazan arkadaşım! İşte müstemleke valisi ağzı. Terbiyesizlik etmişiz demek! Biraz da muhalif gazete,TV leri izlerseniz.Mesala,TÜİK,SAYIŞTAY,MB.'in internetten WEB sitelerini takip etsen !Malun Devlet Kurumu! Gerçekler kızdırır.. Mehmet beyi 1993'lerde Akit'te yazarken takip eden biriyim.Bazı olgu ve olayları usturuplu çarpılır.Doğru ve yanlışı harmanlar..
Kafana Atatürk kadar taş düşsün.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 20:37
11
Dipçiksiz iktidar olamayan Kemalistler travma geçiriyor. Ne söylersen beddua ediyorlar..
aslında ne oluyor, 08 Kasım 2018 23:48
0
artık dipçik falan kalmadı, satranç oynuyor Kemalistler ve saha strateji taktiklerinde çok maharetliler, tek piyon vermeden şah/ mat yapmak hüner ister, belki de bu hüner onlarda var.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 19:07
Bizans mimarisini örnek alan dedem miydi. Evet dedemdi. Turk kulturunde mezarliklarin onemli bir yeri vardir.
Abid 08 Kasım 2018 18:47
Nefret ,kin duygunuz sükunet ve akliseliminizi zail edince yapılan Anıt Kabir ziyaretçilerin sayılan KELLE diye tanımlıyorsunuz! Ayıp! Bu milletin bir kısmı kendimce 10 Kasımı bir yere koymuş siz fark lısınız diye hakaret neden!Çalıntı imiş!Peki Çağlayan Camisi orjinal mi! Toplumu ajite etmekten vazgeçin.Talan,yalan, rant, çürümüşlük ,yolsuzluk,gasp politikaları ve fiillerini yazmak korkutuyor değil mi!
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 20:16
11
Abid terbiyesizliğin lüzumu yok hayali iftiralarla hakaret edemezsin. Bu millet Yahya Demireli, Ergun Gökneli, Halil Bezmeni, Engin Cıvanı ve daha nice laik seküler hırsızları unuttu sanma..
M Demir 08 Kasım 2018 18:17
Hayatta en hakiki yol gösterici gerçekten de ilimdir. İlim olmasa bugün hangi seviyede olurdu insanlık? Dinlerin ise insanlığa hiçbir katkısı olmamıştır. Tarih boyunca din ve mezhep savaşları nedeniyle oluk gibi kan akmıştır. Hala da akmaktadır.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 17:51
Bizim mimarimiz budur bundan sonrada boyle kalmadir diyen bir zihniyet darkafaliliktir. her alanda oldugu gibi mimaride de kendi geleneklerimiz yaninda diger ulkelerden de ogrenerek/alarak kendimizi zenginlestirip gelistirebilmeliyiz. Aksi savunmaci ve kompleksci bir tepkiselliktir, ulkeleri olduklari yere mihlayan...
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 16:35
Sizi elestirenleri kolayca "Cumhuriyetci tepki!" diye kategorilestiriyorsunuz ama kendi yazdiklarinizin Ataturk'e ve Cumhuriyete bir TEPKI oldugunu ve bu tepkisellikten kaynaklandigini goremiyorsunuz. Islamcilarin temel zaaflarindan biridir bu. Yaptiginiz bir korler ve sagirlar tartismasi...
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 16:32
Yine bir fırsat yaratıp Atatürkü değil de binayı eleştirmişsiniz bu kez de, pes doğrusu. Çevrenize bir bakın lütfen, ekonomi, hukuk, çevre vb. eleştirilecek onca şey varken...Ne diyeyim bilmem ki...
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 16:32
Ölmüşleri bırak şimdiye bak dedim ama yayınlanmadı.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 15:17
Mehmet Bey o zaman Ankarayı temsil eden mimari yapı arıyorsanız 1.TBMM binasını önerebilirim size. Siz 1.TBMM'den de anlamadığınız için AKSARAY'ı mimari yapı olarak değerlendirebilirsiniz.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 16:24
5
I. Türkiye Büyük Millet Meclisi binası yapımına 1915 yılında başlanmıştır. İttihat ve Terakki Cemiyeti kulüp binası olarak tasarlanmıştır. Yani bir Cumhuriyet dönemi yapısı değildir. Külliye ise Cumhuriyet döneminde medeniyetimizi temsil eden en güzel yapılardan biridir. Siyasi gözlükle tenkit etmek uygun olmaz.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 00:02
1
Hem de Beyaz Saray'dan daha mütevazı...
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 13:00
Osmanlı Döneminde yapılan Dolmabahçe Sarayı'nın da Avrupa mimarisiyle yapıldığını biliyorsunuzdur, Osmanlıda laiklik vardı da ben mi duymadım acaba? Eleştirmek için kültür bilginiz eksik kalmış Mehmet Bey, üzgünüm..
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 14:09
3
Dedem Sinan, Süleymaniye'yi de, Bizans'ın Ayasofya'sına baka baka yapmamış mıydı ?
14:09, Ayasofya ya da Süleymaniye yığma kagir inşaat tekniğinin binalarıdır. Birbirlerinin kopyaları değildirler. Ama estetik olarak iki farklı medeniyetin çok güzel çizgilerini taşırlar. Betonarme tekniği kullanılmaya başladıktan sonra biz devlet olarak kendi medeniyetimize sırtımızı döndük. Bu yüzden betonarme tekniğinde milli bir çizgimiz oluşmadı. Batıyı kopyalamayı marifet sandık. Kendi medeniyetinden kopuk, başka bir medeniyetin kodları ile düşünen bir güruh oluştu. Bu güruh bu farkı anlayamaz...
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 16:35
2
İki farklı medeniyet yok. Bir tane var. Ayrıca Süleymaniye Ayasofya'dan bin yıl sonra. Arada bin yıl var. Süleymaniye bir taklit. Medeniyetle yeni buluşan bir kültürün 1000 yıl önceki medeniyeti taklit çabası. Taklitten fazlasına yetecek potansiyeli yok.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 18:07
2
16:35, Yazdıklarınız tipik bir Batıcı aşağılık kompleksidir. Süleymaniye ile Ayasofya'yı ayırt edecek mimari bir bilgiden yoksunsunuz. Ayasofya'nın minarelerini kaldırın aradaki farkı görürsünüz. Kubbe Anadolu coğrafyasının ürünüdür Batının değil. Aynı Batı'nın çok daha meşhur kiliseleri kubbesizdir. Siyasi, sloganik söylemlerle kendinizi tatmin ediyorsunuz. Tek medeniyet var demek, kapitalist dayatmanın mahsulü bir teslimiyettir. Batı medeniyeti, Orta Çağda, sosyal olarak ilk gece hakkına mahkum, bilimsel olarak tenekeden altın yapmakla meşguldü. S
18.07'nin devamı: 08 Kasım 2018 18:56
1
Seküler sanayileşme, bütün medeniyetleri inkar edip, tek tip kültür oluşturarak senin gibi başka bir şey düşünemeyen beyinler icat etti...
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 20:35
0
Büyük kubbe elbette Anadolu'nundur. Aydınlı Tralles ile Milet/Sökeli İsidore hemşerilerimizin eseri. Ben medeniyet tekdir dedim. Medeniyet Batı'ya aittir demedim. Değişik dönemlerde değişik kültürler taşımış medeniyeti. Bugün Batı'da. Ortadoğu'da medeni denebilecek hiç bir şey kalmamış malesef. (medeniyet=teknoloji değil bu arada)
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 22:10
0
18:07, ayasofya'yı bırakın süleymaniye'den kendisinden bile tefrik etmekten acizsiniz azizim. konstantinus'un ayasofy'sı ile şimdiki arasında bir ilgi var mı sizce? bugünkü 1. iustianus döneminde inşa edildiğine göre? aşağılık kompleksine sahip olan maalefes sizsiniz. "müslüman olduğumuz için bizi aşağılayıp beğenmiyor, bizi yok etmeye çalışıyor, çünkü biz halık ve hakkı dillendiriyoruz vb." geçin artık bu totaliter vesayetçi zihniyeti de sizin değerleriniz ne verdi onu konuşalım..
Köroğlu 09 Kasım 2018 12:07
0
Bu arada Ayasofya mimarı Anthemios, Tralles değil. Tralles Aydın'ın eski adı. Oluyo böyle. Özür.
adf 08 Kasım 2018 11:26
Atatürkün askerleriyz. Atatürk ne derse o olur. Atatürk tek gerçek başkomutandır.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 15:31
2
Atatürk öldü. Bundan sonra bir şey diyemez. Dedikleriyle idare edeceğiz. Ona da ilericilik diyeceğiz... Ne yapalım elimiz mahkum... Başka çaremiz yok...
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 19:03
3
Eliniz mahkum dedim çok beğeni aldım. Okuyucu profili dikkate alınırsa bir yanlış anlaşılma var gibi. Düzelteyim. "Atatürk'ü Koruma Kanunu" varken elimiz mahkum, demek istedim. Yanlış anlaşıldıysam özür dilerim...
Köroğlu 08 Kasım 2018 10:46
Anıtkabir'in DP döneminde bir kişi kültü tapınağı olarak tasarlandığı doğru. DP bunu İsmet İnönü'ye karşı bir önlem olarak düşünmüştü. Ancak günümüzde bu işlevi görmüyor. Pagan Yunan mimarisi de en az türbeler kadar bizimdir, bize aittir. Eğer herkes kafasından millet tanımı yapıp neyin milli neyin olmadığına karar vermeye kalkarsa şimdiye dek bir millet olamamış bu toplululuk hiç bir zaman olamaz. Beni milletinden saymayanı zorlayamam. Hissemi alır çıkarım.
Medeniyetlerden aşure de olmaz... 08 Kasım 2018 15:38
4
Köroğlu, medeniyet senin sandığın gibi aşure çorbası değildir. Hem Sinan, hem Pagan Yunan mimarisi "bizim" diyen bir "biz" yok. Medeniyetler çatışmak zorunda değildir ama medeniyetlerden aşure de olmaz... Hiç bir Batılı entelektüel İslam Medeniyeti de bizimdir demez. Demek zorunda da değildir.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 16:36
2
Köroğlu, medeniyetlerin birikiminden istifade etmek ayrı bir şeydir, kendini bir medeniyete ait hissetmek ayrı bir şeydir. Sen zaten kendini Batı medeniyetinin bir parçası görerek, bu milletten olmamayı tercih etmişsin. Sonra da sitem ediyorsun. Buna hakkın yok.
Köroğlu 08 Kasım 2018 16:39
2
Tek bir medeniyet var. Ama farklı kültürler var. Onlar da sabit değil. İslam medeniyeti diye bir medeniyet yok. İslam kültürü diye bir kültür bile yok. Doğu Akdeniz kültürünün parçası olarak İslam dininden bahsedebiliriz ancak. Senin sadece İslam'a ait sandığın şeylerin hiç biri İslam'a ait değil. Hepsi alıntı. Yazılı kültürü olmayan çöldeki Bedevi nasıl şehir kültürü yaratacak? Pers ve Bizans'tan ne öğrendiyse o.
Köroğlu 08 Kasım 2018 16:44
1
Ayrıca Anadolu'nun kültürü hiç bir zaman Arabistan, Mısır, İran, Balkan kültürü ile aynı olmadı. İran ve Balkan kültürleri ile akrabadır ama Arabistan kültürü ile uzaktır. Koşullar, ekonomik altyapı, sosyolojik yapı farklıdır.
Köroğlu, senin için Anadolu'da son bin yıl yaşanmamış... Bu saydığın medeniyetlerin hiç biri Anadolu da bin yıl hüküm sürmedi. Ama ne hikmetse bu topraklardaki Selçuklu-Osmanlı dönemine ait bin yılı sana batıyor. Onları ya yok sayıyorsun, ya başka medeniyetlerin taklidi falan diyorsun. Çok kötü bir, Batı kültürü asimilasyonuna uğramışsın... Bu da seni diğer medeniyetlere karşı hazımsız ve kör etmiş.
Köroğlu 08 Kasım 2018 20:42
1
Uydurma. Söylemediğimi söylemişim gibi yapma. Son 1000 yıl da benimdir. Ondan önceki 7000 yıl da. Sen köylülükten şehirliliğe geçmeyi beceremiyorsun diye kendince bir uygun bir dönemde zamanı durdurmaya çalışıyorsun. Durmaz, uğraşma. Sitem etmiyorum ayrıca, bildiriyorum. Hareketlerinin sonucunu hatırlatıyorum.
Köroğlu 08 Kasım 2018 20:55
1
15:38 Hem Sinan, hem Pagan Yunan mimarisi "bizim" diyeb,lecek tek toplum biziz. Ayrıca Sinan'ın mimarisi tamamen pagan Yunan mimarisinin taklidinden oluşuyor (kubbe Yunan bazilikasının özelliğidir. Kiliseler, bazilikaları, Sinan da kiliseleri taklit etti)
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 02:28
3
Köroğlu, hem Sinan hem Pagan Yunan benim diyen kişi, Pagan Yunan'ı da, Sinan'ı da anlamış olamaz... Not: Köylülük konusuna gelince, iyi bil ki Tek Tanrıya inanmayan şehirli olamaz. Mekanlar ne olursa olsun, ruhu hep mağaradadır...
Köroğlu 09 Kasım 2018 09:27
0
O senin hüsnü kuruntun. Yargılarını gerçek sanıyorsun. Ateist batının köylü tek dinli Suudi’nin şehirli olduğunu düşünmek için Matrix’te yaşamak lazım
Köroğlu 09 Kasım 2018 10:55
0
Bu arada: Platon'dan bu yana 2400 yıl geçti. Köprünün altından çok su aktı. Bilmediğimiz çok şey öğrendik. Çok şey tartıştık. Dedim ya, zamanı durduramazsın. Platon, saygıdeğerdir ama çok eski ve aşılmıştır.
Misafir 08 Kasım 2018 10:18
bitmedi gitti şu hazımsızlığınız...
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 16:31
5
Hem şehitlerin medeniyetini gasp edip yerine savaştığımız düşmanların medeniyetini dayatacaksın, hem de hazımsızlık vs. diye vıdı, vıdı yapacaksın.... İslamla yüzleşelim diye delikanlı kesilenler, Kemalizmle yüzleşelim dendiğinde mızmızlanıyor...
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 10:01
Kemalistler hemen buraya doluşmuş.Mehmet Doğan'ı linç etmelerine izin vermeyiz!Yallah Sözcüye!
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 15:00
6
İzin vermeyeceksen bilgi kırıntılarını dök ortaya. Buradakilerin çoğu da Sözcü taifesinden değil.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 20:50
4
15.00 Sen varsınya Sözcü tayfasından olan bir zavallı.Yetmez mi?
EMG 08 Kasım 2018 09:51
Tapınak denmiyor adına ama yazarın tesbitine dikkat! "Anıtkabir, sadece bir “anıt mezar” mıdır? Mimarisine, büyüklüğüne, ihtişamına bakılırsa anıtmezarı aşan bir yapı tasarlandığı görülebilir." Aşırı yüceltme var demekki
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 09:39
Sayın Yazar, Benzeteyim derken becerememişsiniz. Washinton'un mezarı Mount Vernon'da sade bir yapıdır, siz Lincoln Memorial ile karıştırıyorsunuz.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 19:17
4
09.39, Yazar değil, galiba siz yanılıyorsunuz. Lincoln anıt mezarı da görkemlidir. Ama Washinton'un mezarı sade bir yapı değil tam aksine devasa kulesiyle daha görkemlidir. Yazar muhtemelen, Washinton devlet kurucusu olduğu için onu misal vermiştir.
KARAR OKURU 09 Kasım 2018 19:40
1
Mesele sadece görkem olsaydı... Mount Vernon, Lincoln Memorial ve Anıtkabir'i bir yanyana koyun bakın, bakalım ne, neyle benzeşiyor...
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 09:27
islamcılar top çevirmeyi bırakıp "esas mesele"ye gelseler sağlıklı bir tartışma ortamı olacak ama nerde. sayın yazar çevreden dolanıp karnınızdan konuşmak yerine meramınızı doğrudan anlatsanız tartışmamız kolaylaşacak. anladığım derdiniz "milletin ruhköklerinden koparılması." yani toplum düzeninde tanzimat'ın dediği gibi "bila tefrik-i cins ü mezhep" görüşünün benimsenip fıkhın ilga edilmesi. anıtkabir intihal olmuş veya olmamış ne fark eder? fıkıh düzeni mi seküler düzen mi? işte bu fark eder.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 09:19
Allah sizi, size kınadığınızı yaşatmadan öldürmesin inşallah.. Atatürk ne yaptıysa yaptı, günahıyla sevabıyla. Öldü gitti.. Siz daha iyisini yapın.. 16 yıldır İslami ağırlıklı yönetiliyoruz; daha iyi mimari, daha iyi kentleşme, daha ilerlemiş bilim ve sanayi, daha iyi bir eğitim sistemimiz var mı? Neden buna bir sözünüz yok?
sarman 08 Kasım 2018 14:36
7
helal olsun kardeşim. bugüne dair sözü olmayanlar işte böyle geçmişle yaşar gider. yazık bu ülkeye. bir fikir. bir orjinal fikir. yok. yok oğlu yok.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 15:09
0
Sözü olanların başına neler geliyor bilmiyor musun? Ülke kurucularına çatmak daha kolay.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 09:14
Pakistandaki Faysal Camii'ni duydunuz mu? Mimarı Vedat Dalokay, Türkiyede yapılan bir yarışmada 1. oluyor o projeyle. Sonra "Türk Müslümanlık mimarisine" uygun bulunmadığı için eleniyor, Kral Faysal yaptırıyor o projeyi. Bugün ne yapılıyor peki, birbirinin kopyası betondan cami'ler, taş kaplama ile kaplanarak Mimar Sinan'ın eserlerinin çalıntısı yapılıyor; yeni fikir yok, yeni tasarım yok. Üstelik mimari açıdan çok kötü çakma yapılar. Ama Müslümanlık Kültürümüze uygun olsun, gerekirse çakma olsun yeter, di mi?
Yine bir Mart kedisi vakıası... 08 Kasım 2018 14:00
5
9.14, Çakma olan Faysal Camisidir. Bir asır önce Türk İslam geleneği katledildi. Bu köksüz devlet politikası geçmişi tekrardan başaka bir seçenek oluşturmadı. Mimarlık Fakültelerimiz hala geçmiş mimarimize kör ve sağırlar... Batıyı kopyalamayı çağdaşlık sanıyorlar... Aynı zihniyet diğer taraftan geçmiş tekrar ediliyor diye vıdı, vıdı yapıyor. Yine bir Mart kedisi vakıası...
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 15:57
1
Yine bir Mart kedisi vakıası.. katledilen türk islam geleneklerine örnek verebilir misiniz? bu totaliter zihniyetle bir yere varamayacağınızı görmüyor musunuz hala? görmüyorsunuz ibret de mi almazsınız? bakın çevrenizdeki cumhuriyet reformları yapılmamış, sizin deyimiyle islam gelenekleri katledilmemiş devletlere ve toplumlara bakalım ne görüyorsunuz. cumhuriyet mi totaliter zihniyet mi? bu soruyu ondan sonra cevaplayın.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 08:38
Boyun mu uzadı Mehmet, Atatürk düşmanlığını yinelemekle ? Türbe nereden milli oluyor acaba ?
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 10:06
18
Seninde Mehmet Doğan'a saldırarak mı boyun uzadı?
Anıtkabir'in mimarisi İtiklal Savaşında şehit düşenlerin mimamirisi değildir. Peki öyle ise İstiklal Savaşını yöneten komutanın kabri neden bu mimari ile inşa edildi. Şehit düşen askerlerle hayatta kalan komutan aynı milletten değil miydi?..
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 10:01
7
şehit düşen askerlerin mimarisini söyleyeyim ben sana: kerpiç bir ev ve yarısında da keçiler kalıyordu bu evin ısınabilmek için. toplumun yüzde 99'u bu durumdaydı. almışsınız yüzde 1 elit kesimini eski islam toplumlarının şu vardı bu vardı diye atıp tutuyorsunuz valla.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 04:30
Şeyh Haydar Baş ın Atatürk kitabını okuyan var mı ....
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 10:38
0
Şeyh Haydar Baş ne ya.:d Allah da seni güldürsün emi...
Mk 08 Kasım 2018 11:40
0
Şeyhin Haydar Baş Atatürk'ün Nutuk eserini okumuş mu? Sizin şeyh için Kastamonu'da söylediği çok güzel bir söz var.
Karar Okuru 08 Kasım 2018 03:29
Sayın yazar, size yakışan bir 80. On Kasım yazısı. Demekki artık halkımızın atamıza gösterdiği bu teveccüh ve ziyaretçi sayısı bazılarına fena dokunuyor. Artık halkımız bu ölçüsüz saygısıyla Atatürk'ü unutturmaya, Anıtkabiri ve arazisinide dinazorlu park yapmaya artık kimsenin gücünün yetmiyeceğini haykırıyor.
Evet 08 Kasım 2018 02:12
" Ölüm mimarisi her şeye rağmen, tevazu gerektirir. Devrinde cihan padişahı olan Muhteşem Süleyman’ın kabrinde bile bunu hissedersiniz." Mükemmel bir tespit, mükemmel bir cesaret. Evet tapınak kültürü Türk'e ve müslümanlara ait değildir. Hiçbir faninin önüne çelenk koyulmaz ve anı defteri tutulmaz. Bir putperest Yunan tapınağından farkı yok hakikaten.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 03:18
21
Anıtkabir adında anlaşılacağı üzere kabir dir yani mezar dır. Bu anıt bir tapınak değildir. Nasılki büyüklerimizin mezarını ziyaret esip bir Fatiha okuyorsak aynısında Anıtkabir de yapıyoruz,orada yatana tapmıyoruz saygımızı gösteriyoruz her ülke vatandaşıda kendi ülkesinin kuruluşunda önderlik eden liderlerine aynısını yapıyor. Bizden sonraki nesillerde bu vatanın zor zamanımızda nasıl kurtarıldığını anlasınlar ve bu ülkenin kıymetini bilsinler amacıyla çocuklarımızıda ziyarete götürüyoruz. Tapınak ifadesini de nereden çıkarıyorsunuz.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 07:43
11
Celenk koymak, ani defteri tutmak putperestlik mi oluyor? Putperest dediginiz eski Yunanlilar Bati medeniyetini yaratmis. Eski Yunan olmasaydi bugun kullandigimiz icatlarin buyuk bir cogunlugu da olmazdi. Buna karsilik Musluman ulkelerin medeniyete ne katkisi oldu? Son 500 yilda ne icat etmis Muslumanlar?
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 20:21
3
7.43, Beynini Batıya iğfal ettirmiş insan, şimdiki Batının eski Yunanla bir aaksı yok.
KARAR OKURU 08 Kasım 2018 00:57
Ataturkcu degildim, makalelerinizi okudukca giderek daha cok sempati duymaya basladim Ataturk'e. Evet "HAYATTA EN GERCEK YOL GOSTERiCi POZiTiF iLiMDiR". Bu sozun altina ben de imzami atarim. Pozitif ilim olmasa idi, hayatimizi kolaylastiran bunca nimetten faydalanamayacaktik simdi. En basit hastaliklari bile tedavi edemeyecektik. Kadin haklari konusunda yaptigi reformlar icin de Ataturk'e minnet borcum var. Kim ne derse desin, seversiniz sevmezsiniz ama bu ulke icin yaptigi faydali isleri inkar edemezsiniz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN