Back To Top
Düşman listesi!

Düşman listesi!

 - Son Güncelleme: 21.11.2017 Salı 09:46
- A +

Bu işin en zor tarafı sanırım imamlarımızda... Milli birlik söylemlerini artık camilerde daha sıkça duyuyoruz. İmamlarımız ülke birliğinin korunması konusunda vatandaşları daha çok uyarır oldu.

Lakin işin sakıncalı tarafı da var.

Bazı ücra yerlerdeki imamlarımız dost-düşman listesinde geride kalabiliyor. Mesela bir kaç ay önce çok sıkı düşmanımız olan ülkenin, artık çok sıkı dostumuz olduğunu görememiş olabiliyorlar. Veya da eski dostumuzun artık düşman olduğunu.

O nedenle Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, ya liste göndermesini ve sürekli yenilemesini, ya da imamlarımızın camilerde bu işlere girmemesini önerebileceğini düşünüyorum.

İSRAİL: GİZLİ İLİŞKİLERİMİZ VAR

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, İsrail’in bir çok Arap ve Müslüman ülkeyle gizli ilişkileri olduğunu, fakat karşı tarafın isteğiyle ülkelerin isimlerini veremediklerini söylemiş. İsrailli Bakan “Genellikle bu ilişkilerin gizli kalmasını isteyen karşı taraf oluyor” dedi.

İsrail Enerji Bakanı’nın bu açıklaması Türkiye’yi bağlamıyor. Yani bildiğim kadarı ile bağlamıyor.

Çünkü biz İsrail ile enerji işbirliğini gayet açık şekilde yürütüyoruz. Hatta iki ay önce İstanbul’da yapılan “Petrol Zirvesi” esnasında Türkiye-İsrail Enerji Bakanları özel görüşme yapmış ve basınla fotoğraflar paylaşılmıştır.

Paylaşılmayan tek konu Türkiye-İsrail doğalgaz anlaşmasının hangi aşamada olduğudur. İsrail tarafından yapılan açıklamalar 2019 yılında İsrail gazının Türkiye’den akmaya başlayacağı yönündeydi.

Not: İsrail gazı derken burada Filistin’in mülkiyet haklarının ve devlet haklarının ne olduğu konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığımı da belirtmem gerekiyor.

DOLARI ENFLASYONA BAĞLADIK

Merkez Bankası “Uzlaşmalı vadeli döviz satım” ihalelerine başladı. İlk sonuçlara göre dolar;

1 ay sonra 3,945

3 ay sonra 4,022

6  ay sonra 4.136 olmuş.

Ben bu yöntemle tekrar eski sisteme (dalgalı kur öncesine) dönüş işaretleri görüyorum. Yani beklenen enflasyon oranı ile ilişkili bir kur artışı oluşuyor.

Şimdi yeniden iki değer vereceğim:

2016 başlarında 1 dolar 4,10 Brezilya Reali ederken aynı tarihlerde de 1 dolar 3,10 Türk Lirasına yaklaşmıştı.

Tarihler ilerledi ve şimdi;

1 dolar 3,26 Brezilya Reali ederken, yine bugünlerde 1 dolar 3,92 Türk Lirası ediyor.

Dolar Brezilya Reali karşısında yüzde 25 değer kaybediyor   

Dolar Türk Lirası karşısında yüzde 25 değer kazanıyor.

Benzer gelişme diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinde de yaşandı. Mayıs 2016’da başlayan Türkiye’nin negatif ayrışması bir türlü durmuyor.

Eğer Türk Lirası da 2016 sonrasında Real gibi işlem görseydi, şu anda 3,90 değil 2,30 olacaktı. Galiba farkı böyle daha iyi anlatabiliriz.

Ama işin en zor tarafı şu: Doları faiz politikası ile etkileyemediğimiz için artık enflasyonla ilişkilendirerek durdurmaya çalışıyoruz. Ama unutmayınız ki bu yöntemde de dolar yavaşlayabilir ama artık kolay kolay düşüşe geçemez.

SAHİPSİZ BORSA

2017 yılına girerken ve kimsenin ağzından borsa kelimesi düşmezken KARAR Gazetesi “Bu yıl borsanın altın yılı” manşeti attı.

Borsa yükselirken nerede ise her gün, “daha da yükselecek” açıklamaları resmi ağızlardan duyuluyordu.

Şimdi düşüşler var. Bir kaç büyük hisse dışında çok sert satışlar oluyor. Ama artık ağızlardan “korkmayın, borsa yükselecek” açıklamaları duyamıyoruz.

Benim akılıma 16 Nisan referandumu geliyor.

Herkes uçacağız açıklamasında bulunuyordu...

Hadi söyleyin artık; uçmak için ne yapmamız gerekiyor? Veya neden uçamıyoruz? 

O günlerde ortalıkta dolaşan “ben de varım” simaları, şimdi neden kenar köşelerde saklanıyorlar. Bu ülke hepimizin ve daha iyi olmak için asıl yanlışları-hataları söylememiz gerekiyor.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 21 Kasım 2017 23:10
Hertaraf düşman çünki reis hergün bi devlete haddini bildiriyor elbette bende hadimi bildiren kişiye düşman olurum vesselam malesef bir sürü şakşakcı var gaza getiriyorlar durular hiçde iyiye gitmiyor reisimiz bir dönem sakin sakin düşünüp tekrar iktidar olmasında fayda var
KARAR OKURU 21 Kasım 2017 21:09
Neden bazen yorumlarım yayınlanmıyor
KARAR OKURU 21 Kasım 2017 18:22
Bugün sabah saatlerinde, döviz ve euro rekor üzerine rekor kırdı. iktidara yakın gazeteler bundan hiç bahsetmedi. Sonra bir miktar geri düşüş yaşandı. Aynı gazetelerde manşet üzerine manşet, merkez bankası dövizin beli kırdı, sert müdahale, döviz tepetaklak minvalinde haberler. Algılarla ancak bu kadar güzel oynanır. Takdir ediyorum.
Gececi neset 21 Kasım 2017 17:16
1 ocak 2018 itibariyla y.i.d modeli köprü ,yol,tunel ücretleri yeni kur +A.b.d deki enflasyon oraninda artacak Buda geçisleri daha da düsürecek bütçeye maliyeti katlayacak,sgk açiklari katlaniyor,odenecek faiz de heralde 55-60 milyardan ,80 milyar a çikacak deniyor,2018 e gormeden kayip bir yil olacak gibi,Zam yagmuru secim sebebiyle ertelenebilir.Akdeniz ve karadeniz de petrol ve gaz aramasina hiz verilmesi derin sondaj teknolojisinin hedeflenmesi,bu enerji faturasinin hizlica düsmesi lazim ..
4 mevsim 21 Kasım 2017 14:49
2000 yillarinda ABD nin piyasaya bolca surdugu Dolarlari piyasaya ucuzluk getirmis Tuketim en ust duzeye cikmisti.Dolarin ucuzlamasi ile ithal mallarin degeri dusmus heryer ithal mallarla dolmustu.Sanal bu ekonomi uretimi yok etmistir. O yillarda ABD dost idi.Problem yok idi.Borc yigidin kamcisi misali herkes evini esyasini arabasini degistiriyordu.Insanlar en luks telefon BILGISAYAR vb.alip yillik modasini. Taki p ediyordu.Bu balayi 10 yil surdu.Toplum borclandi.Simdide Dolar dusmanligi ABD dusmanligi Bati Dusmanligi yapiyorlar. Lokantaci kapiya asmis...Sen ye ic hesabini Torun odesin.Yedik ictik tukettik luks yasadik en kaliteli telefon kullandik.Arabalarimizi degistirdi.Normal evlerimizi satip Rezidans evlere sitelere yerlestik.Ve butun bunlari Bankalara borclanarak yaptik....Kredi kartlarini arsizca kullandik. Banka Kredi lerini kullandik....Sonuc HESABI ODEME VAKTI GELDI.Dusman aramaya gerek yok.Bundanda KACIS YOK...NOKTA....
C.Hüseyin Çağlar 21 Kasım 2017 13:38
Sevgili Ağabeyim… Kahveci soyadı ulu ülkemiz Türkiye’mizde sevginin, zekanın, aklın, doğruluğun adlarından biridir. Bu da Allah’ın sizlere nasibidir, bizler de bu nasipten istifade ediyoruz. Siyasetçiler, ifade ettikleri doğru sözleri karara ve uygulamaya koymalıdırlar. “İkinci İstiklal Savaşı veriyoruz”, “Seferberlik halindeyiz” gibi doğru sözleri söylemek, bu doğruları ifade etmek; ama bu sözleri uygulamamak gibi bir yanlışın içindeyiz ülke olarak. Yelkenleri suya indirmek lazım. Ekonomi hızla çöküşe gidiyor, aklı başındaki herkes görüyor. Gerçekler millete söylensin, fedakarlık, sevgi ve yorulmak bilmez bir çalışmayla ekonominin kurtarılması lazım. Seçim kazanayım, günü kurtarayım yansımalı siyasetin sonu olmaz; bunu hangi siyasetçi ve hangi parti yaparsa yapsın kendisine ve ülkemize, milletimize zarar verir. 16 Nisan referandumunun hayrımıza olmayacağı belliydi, sonuç her ne olsaydı da… Bir seçim başarısından sonra Sayın Erdoğan: “Siyaseti öğren Bahçeli, siyaseti!..” diye de seslenmişti. Acaba siyaseti bilen kim, bilmeyen kim??!!!... Eski yazılarınızdan birinden kısa not: İbrahim Kahveci: “Herkes uçmayı bekliyor, 18.04.2017 Salı Türkiye önemli bir eşiği daha geçti. Artık seçim süreci bitti.(…)Bir seçim bitti. Ama vaatler o kadar büyük ki. Sadece siyasetten gelmedi bu vaatler. Mesela ITO bile adeta seçim vaatleri verdi. Veya MUSİAD bile ülke uçacak demeye getirdi. Adeta herkes elini taşın altına koydu. Herkes vaat üstüne vaatte bulundu. Hep bir ağızdan “ülke uçacak” dedik. Kurtuluş yolu olarak yönetim sisteminin değişmesini gösterdik. Ben bu seçimi “herkese 2 anahtar” seçimine biraz benzettim. O vakit vaatleri sadece siyaset vermişti. Oysa şimdi hepimiz sorumluluk üstlendik. Önemli olan herkesin bu sistemde elini taşın altına koymuş olmasıdır. Bence bu da büyük bir başarıdır... 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından oluşan “Milli Birlik Gücüne” de çok önemsemiştim. Özet olarak: Artık herkes sorumluluk üstlenmiştir.” … Ve… Bugünkü (21.11.2017 Salı)yazınızdan bir bölüm: “(…)Benim akılıma 16 Nisan referandumu geliyor. Herkes uçacağız açıklamasında bulunuyordu... Hadi söyleyin artık; uçmak için ne yapmamız gerekiyor? Veya neden uçamıyoruz? O günlerde ortalıkta dolaşan “ben de varım” simaları, şimdi neden kenar köşelerde saklanıyorlar. Bu ülke hepimizin ve daha iyi olmak için asıl yanlışları-hataları söylememiz gerekiyor.”(…) Yolunuz açık olsun… Allah, ulu ülkemiz Türkiye’mizi; ulu ve dualı Türk Milleti’ni korusun…
H.Baran 21 Kasım 2017 12:40
Askeri terminolojide "komutan,yaptığı-yapamadığı her şeyden mesuldür.."diye güzel bir ifade var.Başka söze gerek var mı?..
KARAR OKURU 21 Kasım 2017 11:22
kötü yönetiliyor. ekonomi, iç ve dış politikalar, insan ilişkileri vs. paramızın değeri uçup gidiyor hergün.
KARAR OKURU 21 Kasım 2017 11:02
biz bütün dünyadan ayrılıyoruz. çünkü onların dünya liderleri yok.
Ben 21 Kasım 2017 10:22
İmamların kafa karışıklığını gidermek için Cuma selasından sonra o haftaki dost ve düşman ülkeler cami hoparlörlerinden merkezi sistem yolu ile ilan edilse nasıl olurdu, ne dersiniz :) Biraz 1984 romanındaki büyük biraderin yaptığı işlere benzer olur. Ama gidişat sanki öyle bir yerlere.
KARAR OKURU 21 Kasım 2017 20:33
2
15 temmuz da minareler den sela okuyan imam kardeşler imize selâm olsun.
KARAR OKURU 21 Kasım 2017 09:04
İbrahim bey hep yazdınız..Petrol ve doğal gaz fiyatları,dünya piyasalarında düşerken buna bağlı olarak bizde hep yukarı doğru çıktı veya hiç fiyat düşürülmedi...Neden? 1-Bu ürünler üzerinden direk ve dolaylı vergi geliri devletin işine geliyordu... 2-Dolar düşük iken yapılan bağlantı ve stok ile dolar yükseldikten sonra piyasaya/tüketiciye arzda kim kazanır..? 3-Bu ürünler üzerinden kapalı devre ve kayıt dışı ticaret/pazarlamayı kimler yapıyor..? 4-Doğal gaz ve petrolün tedarikçisi devlet,piyasaya dağıtım şirketleri üzerinden arz ettiği imtiyaz sözleşmeleri ile devlet gelirlerini,tek adamım belirlediği şirketlere tahsisi ettiği biliniyor.Bu devlet/yasa gücü ve otoritesi ile belli kişilere sermaye transferi değil midir..? 5.Elektrik enerjisinin doğal gaz ile üretilme oranı nedir ülkemiz de? Sizde belirtiyorsunuz sıkça, ülkemizin en çok döviz ile satın aldığımız ana girdi bunlar..? Üretim olmaz ise istihdam, döviz girdisi olur mu.? Dövizi üreterek dışa satmak suretiyle getiremezsen,başka yolla maliyetli olur..Üretim maliyet girdisi içinde enerjinin yüksektir..Bir kaç kişini kazanması pahasına üreticiye yüksel fiyattan enerji verirsen,yetmedi enerji alınana şirketlere devlet garantisi verip,bunu da mal ve hizmetlere zam yaparak halkın sırtına yüklersen,tüketimi kısarsın,maliyet enflasyonu ile de enflasyonu yükseltirsin,sonra da faizi indirin dersin..Hem enflasyonu yükselt hemde faizleri düşür de! Oysa zamanın enerjiyi üreticiye ucuz verse idin ayrıca dışarıdan gelen dövizleri /paraları ihtiyacımızdan fazla betona, asfalta, inşaata ,köprüye,hava alanına, şehir hastaneleri diye popülist / medyatik /şov/çılgınca projelerine harcayacağına üretim ve istidama katkı sağlayacak yerlere verse idin krize girmezdik..! İnşaatlar ile vatandaş kredi kullanıp,100 alıp , ..l70 ödedi, 10 yıl vadeli kredi karşılığı!:: Sonrada oturdular 170 rakamını parasal olarak büyüme diye pazarladılar..Ama borç olarak büyümeyi konuşmadılar!! Bankalrr kazandı % 65 yabancı olan sektör! Bu yabancı bankalar İMF ve Dünya bankasının gelişmekte olan ülkelerde bıraktığı tahakkuk/tahsilat şubeleridir.!::.Zavallı yurdumun insanı İMF yi kovduk zannediyor!!....parasal olarak büyüdük ve bu obezite ekonomik büyümeyi de gelişmişlik ve kalkınmışlık ile karıştırıyorlar bilerek siyaset cambazları..Yurdumun insanı farı ne bilsin..Sonrada döviz ,faiz neden artıyor diyorlar !! Bizi istemeyenler operasyon yapıyor muş..Yahu yapacak adam 15 yıl önce yapardı 2002 de perişandık..Adamlar cari fazlası var para satacak dün ucuz ucuz aldın ne yaptın vadesi gelip ödeme güçlüğüne girince adam parasının değeri düşük neden alsın..Enflasyon hem mal ve hizmetlere zam yap , millet de bankalara gidip enflasyon üzerinde faiz talebi ile parasını yatırsın,bankada onu satacak ki karını ve mudinin mevduatına para versin..Eee faiz çokmuş..sebep??
evin 21 Kasım 2017 06:11
cuma vaazlarının aşırı politikleşmesinden dolayı artık cumaya gitmeyen çok tanıdığım var. insanlar bir cumaya gidiyordu, ondan da soğuttular milleti...
KARAR OKURU 21 Kasım 2017 14:22
0
Seninkiler bile 'çekilebilirler' Sn evin bana göre, benim tanış olduğum iki kardeş camilerini ayırdılar. Cem olmanın karşıtı.
KARAR OKURU 21 Kasım 2017 18:17
1
Ben de bu kişilerden biriyim. 5 vakite devam ama cumalaro bıraktım.
KARAR OKURU 21 Kasım 2017 04:33
Bugün bir meslektaşınız da benzer bir soruna değinmiş: İktidarın dost-düşman listesinin çok hızlı değiştiğinden ve medyasının bu konuda takipte zorlandığından bahsetmiş. Medya bile güncelleme sıkıntısı yaşıyorsa, imamlara gönül koymaya hakkımız olmaz, olabilemez.
Has Parti 21 Kasım 2017 04:08
Sayın yazar, 'Derdi dünya olanın dünya kadar derdi olur' eğer tek başınaysa. Ama eğer tek başına aynı dertle ülke yönetiyor ise işte o ülkenin dünya kadar derdi oluyor. Memleketin hali bu galiba.
Abdullah hasan 21 Kasım 2017 23:05
0
Çok muallak yazmışsın, ne demek istedin desem , yazını 3-5 kez okunan gerekecek
KARAR OKURU 21 Kasım 2017 02:47
Ak parti hükümetinin tutarsizliklarinin en başında siyonist israel ile olan ilişkiler gelir bu ilişkide iyi ilişkiler gelistirilmesinde kazanan taraf siyonist israel kaybeden taraf Türkiye olmuştur olmayada devam edecektir çünkü siyonist israellin beka politikası ile Türkiye'nin beka politikası taban tabana zittir
Salih 21 Kasım 2017 01:16
Brezilya ile mukayese etmişsiniz. Brezilya 'nin petronas şirketi var denizin altında petrol sondaji yapabilen teknolojisi var. Petrolden dolayı cari açığı yok. Biz öyle değiliz petrol ürünlerinden dolayı net 40 milyar dolar açığımız var. Borsanin yarısından fazlası yabancının onlarda çıkacak birgün. Ak parti iktidara geldiğinde brezilya borsa endeksi bizim 1,5-2 katimiza yakın di şimdi baktım 73 bin, biz 103 bin onların su an eski orantiya göre 150 - 200 bin arası olması lazım. Üstelik kredi notları bizden iyi. Dolayisiyla bizim borsa düşerse çok yolu var. Dolarinda yukarısı için baya bir yolu var dostlarımız cogalmazsa seneye 5 liraya dolar alırız faizde % 15- 20 enflasyonda % 20 olur. Bunlarda olursa Reis seçimi kaybeder.
Ülke hepimizin sözü güzel de, nimetlerin(milli gelir) yüzde 80 i ni, nüfusun yüzde 20 si, kalanını da 65 milyona layık görülen ülke de, bu ülke benim demek laf kalabalığı olur.Asgri ücret le çalışan milyonlarca insan ve milyonlarca emekli açlık sınırının altında yaşıyor.
KARAR OKURU 21 Kasım 2017 13:31
0
Zortlamaya gerek yok: buna Pareto kuralı denir, bu kuralın açıklanmasının üzerinden bir yüz yıl geçmiş gibi... İyi mi?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN